Statistika našeho portálu

  • 96 250 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

10.05.2017 - 25.05.2017 Praha

Nenechte si ujít PŘEDNÁŠKY v Náprstkově muzeu.Čeká na vás:SKRYTÉ POKLADY TIBETSKÉHO BUDDHISMU: MAGICKÉ ARTEFAKTY ZLATÉHO VĚKU 4. 5. 2017, 18.00 hod.Přednáška je věnována esoterní tradici tzv. skrytých pokladů tibetského buddhismu (gter ma). Tato tradice je přednostně spojena s působením indického mistra Padmasambhavy (cca 8. století) při šíření buddhismu v Tibetu. Praví se, že tento tantrický…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Nenechte si ujít PŘEDNÁŠKY v Náprstkově muzeu.

Čeká na vás:

SKRYTÉ POKLADY TIBETSKÉHO BUDDHISMU: MAGICKÉ ARTEFAKTY ZLATÉHO VĚKU
4. 5. 2017, 18.00 hod.
Přednáška je věnována esoterní tradici tzv. skrytých pokladů tibetského buddhismu (gter ma). Tato tradice je přednostně spojena s působením indického mistra Padmasambhavy (cca 8. století) při šíření buddhismu v Tibetu. Praví se, že tento tantrický mistr společně se svými učedníky ukryli různé náboženské předměty, magické artefakty a duchovní texty nevídané hodnoty na území Tibetské říše. Předměty byly ukryty na tajných místech – v hlubinách země, uvnitř skal, na dně jezer anebo v samém prostoru oblohy – za účelem jejich zachováním pro budoucí generace. Skryté poklady měli být později nalezeny vizionáři – hledači pokladů, kteří jsou považováni za převtělení původních Padmasambhových žáků. Podle vyprávění, praví hledači mají dar si rozpomenout na pradávná setkání se svým mistrem a na tajná místa pokladů. Také jsou obdařeni schopností přijít do styku s ženskými božstvy nebo bytostmi elementů, které jim pomohou nalézt a vyzvednout ukryté předměty. V přednášce se tak seznámíte s esoterní tradicí skrytých pokladů a jejich hledačů, která je stále živým dědictvím tibetského buddhismu. Poznáte různé druhy pokladů, dozvíte se o místech a způsobech jejich vyzvednutí, uslyšíte tradiční příběhy jejich hledačů a uvidíte fotografie některých nálezů.  
Přednáší Aleš Rýznar

SÚDÁNSKÝ VEČER
10. 5. 2017, 18.00 hod.
Série přednášek představí výzkumy archeologické expedice Národního muzea působící v súdánském Wad Ben Naga. Expedice zahájila své práce v Súdánu v roce 2009. Aktuálně dokončuje výzkum tzv. Týfónia, chrámu zasvěceného bohyni Mut z 1. století n. l. Vedle tohoto chrámu budou představeny také nejnovější objevy z Paláce královny Amanišacheto a malé pohřebiště ze 4. století n. l. nacházející se nedaleko obou staveb. V rámci večera bude představena kniha Pavla Onderky Wad Ben Naga Report I: An Introduction to the Site.
Přednáší Pavel Onderka, Gabriela Jungová, Vlastimil Vrtal, Jiří Honzl a hosté

VÝVOJ TIBETSKÉHO ODĚVU OD NEJSTARŠÍCH DOB AŽ PO SOUČASNOST
11. 5. 2017, 18.00 hod.
Přednáška s ukázkami tibetského oděvu představí historický vývoj tibetského odívání, vlivy okolních kultur a etnik na jeho formování a také tvorbu současných tibetských módních návrhářů.
Přednáší Lenka Gyaltso

VEČER S MUMIÍ
24. 5. 2017, 18.00 hod.
Série přednášek představí multidisciplinární výzkum staroegyptských mumií ve veřejných sbírkách České republiky. Náprstkovo muzeum tento výzkum zahájilo v roce 2009 ve spolupráci s Diagnostickým centrem Mediscan (dnes Affidea Praha). Následně se k výzkumu připojily další instituce, které vlastní ve svých sbírkách egyptské mumie. Na konci roku 2016 vyšla první z řady knih představující vědecké výsledky tohoto výzkumu s názvem Atlas of Egyptian Mummies I: Complete Adult Human Mummies (Atlas egyptských mumií I: Kompletní dospělá lidská těla. Přednášky se budou věnovat samotným staroegyptským mumiím, dále pak rakvím, mumifikaci a pohřebním zvyklostem nejen v Egyptě, ale i Núbii.
Přednáší Pavel Onderka, Gabriela Jungová, Vlastimil Vrtal, Jiří Honzl a hosté

TRADIČNÍ TIBETSKÁ ARCHITEKTURA A NEJSTARŠÍ STAVBY VE STŘEDNÍM TIBETU
25. 5. 2017, 18.00 hod.
Přednáška posluchače seznámí se základy tibetské architektury a s vybranými starými stavbami. Po úvodu o tradičním pojetí architektury a stavebních řemesel budou ukázány základní typy staveb (obytné domy, náboženské stavby, pevnosti, hospodářské stavby, mosty, hrobky apod.). Dále budou zmíněny hlavní architektonické prvky a užívané stavební materiály s ohledem na značnou variabilitu v rámci tzv. etnického Tibetu (Ladak, části Nepálu, Sikkim, Bhútán, tzv. Tibetská autonomní oblast a některé provincie Číny). Poté bude představeno několik staveb ze středního Tibetu (Ü-Cang), které pocházejí ze 7. - 8. století a je tedy možné považovat tyto stavby za nejstarší tibetské architektonické památky.
Přednáší Petr Jandáček

Vstupné

30,- Kč

 

Těšíme se na vás!

Další akce v okolí

Zákazníci centra Westfield Chodov z…

18.10.2021 - 22.10.2021
Westfield Chodov

Westfield Chodov zvyšuje povědomí o Alzheimrově chorobě. Přijďte a zjistěte více o prevenci tohoto onemocnění,…

Tušení stínu - Praha

22.10.2021 - 22.10.2021
Jídelna

Prostory bývalé jídelny v Pragovce, 22. října od 19. 30, ožijí audiovizuálně taneční performancí.

Prodejní retro bazar - Praha

23.10.2021 - 23.10.2021
Valdštejnská 150/4,…

Srdečně zveme všechny milovníky starožitností a starých kousků na tradiční podzimní Prodejní Retro Bazar ze sbírek…

Podzimní kemp - Praha

27.10.2021 - 29.10.2021
Bublina Arena,…

Kdy? V době podzimních prázdnin 27. – 29.10. 2021. Každý den 8:00 - 16:00 Kde? Bublina Arena, Lomnického 1071/1,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 20. říjen

Dnes má svátek Vendelín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete