Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
10.05.2017 - 25.05.2017 Praha
Nenechte si ujít PŘEDNÁŠKY v Náprstkově muzeu.Čeká na vás:SKRYTÉ POKLADY TIBETSKÉHO BUDDHISMU: MAGICKÉ ARTEFAKTY ZLATÉHO VĚKU 4. 5. 2017, 18.00 hod.Přednáška je věnována esoterní tradici tzv. skrytých pokladů tibetského buddhismu (gter ma). Tato tradice je přednostně spojena s působením indického mistra Padmasambhavy (cca 8. století) při šíření buddhismu v Tibetu. Praví se, že tento tantrický…
Adresa a kontaktní informace
- Telefon
- +420 224 497 500
- npm@nm.cz
- Web
- http://www.nm.cz
Fotogalerie k článku
Nenechte si ujít PŘEDNÁŠKY v Náprstkově muzeu.
Čeká na vás:
SKRYTÉ POKLADY TIBETSKÉHO BUDDHISMU: MAGICKÉ ARTEFAKTY ZLATÉHO VĚKU
4. 5. 2017, 18.00 hod.
Přednáška je věnována esoterní tradici tzv. skrytých pokladů tibetského buddhismu (gter ma). Tato tradice je přednostně spojena s působením indického mistra Padmasambhavy (cca 8. století) při šíření buddhismu v Tibetu. Praví se, že tento tantrický mistr společně se svými učedníky ukryli různé náboženské předměty, magické artefakty a duchovní texty nevídané hodnoty na území Tibetské říše. Předměty byly ukryty na tajných místech – v hlubinách země, uvnitř skal, na dně jezer anebo v samém prostoru oblohy – za účelem jejich zachováním pro budoucí generace. Skryté poklady měli být později nalezeny vizionáři – hledači pokladů, kteří jsou považováni za převtělení původních Padmasambhových žáků. Podle vyprávění, praví hledači mají dar si rozpomenout na pradávná setkání se svým mistrem a na tajná místa pokladů. Také jsou obdařeni schopností přijít do styku s ženskými božstvy nebo bytostmi elementů, které jim pomohou nalézt a vyzvednout ukryté předměty. V přednášce se tak seznámíte s esoterní tradicí skrytých pokladů a jejich hledačů, která je stále živým dědictvím tibetského buddhismu. Poznáte různé druhy pokladů, dozvíte se o místech a způsobech jejich vyzvednutí, uslyšíte tradiční příběhy jejich hledačů a uvidíte fotografie některých nálezů.
Přednáší Aleš Rýznar
SÚDÁNSKÝ VEČER
10. 5. 2017, 18.00 hod.
Série přednášek představí výzkumy archeologické expedice Národního muzea působící v súdánském Wad Ben Naga. Expedice zahájila své práce v Súdánu v roce 2009. Aktuálně dokončuje výzkum tzv. Týfónia, chrámu zasvěceného bohyni Mut z 1. století n. l. Vedle tohoto chrámu budou představeny také nejnovější objevy z Paláce královny Amanišacheto a malé pohřebiště ze 4. století n. l. nacházející se nedaleko obou staveb. V rámci večera bude představena kniha Pavla Onderky Wad Ben Naga Report I: An Introduction to the Site.
Přednáší Pavel Onderka, Gabriela Jungová, Vlastimil Vrtal, Jiří Honzl a hosté
VÝVOJ TIBETSKÉHO ODĚVU OD NEJSTARŠÍCH DOB AŽ PO SOUČASNOST
11. 5. 2017, 18.00 hod.
Přednáška s ukázkami tibetského oděvu představí historický vývoj tibetského odívání, vlivy okolních kultur a etnik na jeho formování a také tvorbu současných tibetských módních návrhářů.
Přednáší Lenka Gyaltso
VEČER S MUMIÍ
24. 5. 2017, 18.00 hod.
Série přednášek představí multidisciplinární výzkum staroegyptských mumií ve veřejných sbírkách České republiky. Náprstkovo muzeum tento výzkum zahájilo v roce 2009 ve spolupráci s Diagnostickým centrem Mediscan (dnes Affidea Praha). Následně se k výzkumu připojily další instituce, které vlastní ve svých sbírkách egyptské mumie. Na konci roku 2016 vyšla první z řady knih představující vědecké výsledky tohoto výzkumu s názvem Atlas of Egyptian Mummies I: Complete Adult Human Mummies (Atlas egyptských mumií I: Kompletní dospělá lidská těla. Přednášky se budou věnovat samotným staroegyptským mumiím, dále pak rakvím, mumifikaci a pohřebním zvyklostem nejen v Egyptě, ale i Núbii.
Přednáší Pavel Onderka, Gabriela Jungová, Vlastimil Vrtal, Jiří Honzl a hosté
TRADIČNÍ TIBETSKÁ ARCHITEKTURA A NEJSTARŠÍ STAVBY VE STŘEDNÍM TIBETU
25. 5. 2017, 18.00 hod.
Přednáška posluchače seznámí se základy tibetské architektury a s vybranými starými stavbami. Po úvodu o tradičním pojetí architektury a stavebních řemesel budou ukázány základní typy staveb (obytné domy, náboženské stavby, pevnosti, hospodářské stavby, mosty, hrobky apod.). Dále budou zmíněny hlavní architektonické prvky a užívané stavební materiály s ohledem na značnou variabilitu v rámci tzv. etnického Tibetu (Ladak, části Nepálu, Sikkim, Bhútán, tzv. Tibetská autonomní oblast a některé provincie Číny). Poté bude představeno několik staveb ze středního Tibetu (Ü-Cang), které pocházejí ze 7. - 8. století a je tedy možné považovat tyto stavby za nejstarší tibetské architektonické památky.
Přednáší Petr Jandáček
Vstupné
30,- Kč
Těšíme se na vás!
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 90053 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Pražské Dýmkobraní 2025 - Praha
10.05.2025 - 10.05.2025
Praha
Pražské Dýmkobraní 2025 – Největší dýmkařský festival v ČR! Přijď 10. května do areálu bývalého trojského pivovaru v…
Mezinárodní propagační výstava Kočk…
26.04.2025 - 27.04.2025
Top hotel Praha,…
Propagační výstava koček je určena pro všechny milovníky koček, kteří si chtějí kočky nejen prohlédnout, ale i…
ČaroDejvice ve Stanici techniků 202…
30.04.2025 - 30.04.2025
Stanice techniků DDM…
Přijďte si užít zábavné čarodějnické odpoledne do Stanice techniků.
Love day 2025 - Praha
01.05.2025 - 01.05.2025
Praha
DERMACOL LOVE DAY už po sedmé – tradičně 1. května v pražské Grébovce Nejzamilovanější prvomájová akce v rozkvetlé…