Statistika našeho portálu

  • 94 967 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 190 Míst a památek

Procházky Prahou: Od Břevnova po Strahov- Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Tato procházka je docela nenáročná, ale nabízí překvapivou rozmanitost terénu a architektury. 

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Je ideálně vhodný pro milovníky historie milující pivo, protože začíná a končí ve dvou klášterech, kde se od nepaměti vaří vynikající pivo. Z barokního Břevnovského kláštera a jeho zahrad projdete uklizeným sídlištěm z doby komunismu do půvabné vesnice, kolem staré viniční usedlosti a dále k Strahovskému klášteru se slavnou knihovnou a obrazárnou. Nakonec budete odměněni nádherným výhledem na historické centrum Prahy.

POPIS TRASY
Délka trasy: 5 km

Stahování:  Praha: procházky 1

| → 1 Větrník (zastávka autobusu / tramvaje)  → ulice Ankarská → ulice U Větrníku → 2 Větrník →

V obyčejně vypadající ulici se skrývá zajímavá třípodlažní budova - bývalý větrný mlýn s názvem 2 Větrník , který byl zjevně funkční až do 60. let 18. století. Budova byla obnovena a přestavěna na nocleh se snídaní s restaurací.

→ na křižovatce zahněte doleva do terasovité Klášterní zahrady a ovocné sady → Břevnovský klášter → 3 Benediktinské arcibiskupství sv. Adalbert a Margaret →

V rozsáhlých klášterních zahradách najdete spoustu zajímavých budov a objektů. Cestou do kláštera nevynechejte pavilon Vojtěška, kde najdete pramen potoka Brusnice; oranžerie, domov Vstupní galerie, která pořádá výstavy mladých umělců; a barokní katedrála sv. Markéty. Dominantou je nejstarší klášter v České republice, který je spolu se zahradou Markéta chráněn jako kulturní památka. S klášterem úzce souvisí tradice vaření piva - Břevnovský pivovar (Břevnovský pivovar) je nejstarší v českých zemích.

→ kolem rybníka → ulice Markétská → ulice Sartoriova →

Tuto oblast lze nazvat "výletem do nedávné minulosti": V 70. letech byla tato čtvrť "paneláků" (panelových domů) postavena a brzy získala přezdívku "The Bludgeon", protože mnoho jednotek bylo určeno rodinám nechvalně známí zaměstnanci ministerstva vnitra. Jediným pozůstatkem starobřevnovské vesnické zeleně je malá kaplička umístěná přímo mezi bytovými domy.

→ Ve Střešovičkách → St. Na Kocourkách St. →

Jedna z nejstarších ulic ve Střešovicích se starými domy a typickými hrbolatými dlážděnými ulicemi (česky "kočičí hlavy"). Je to krásné a klidné místo. Jakmile se dostanete na malé náměstí s plynovými lampami, dejte si pauzu a nechte se nadechnout atmosféry "starých časů".

→ ulice Pod Andělkou → ulice Na Petynce → dolů po schodech → 4 park a zámek Kajetánka →

Kajetánka, původně viniční usedlost, prošla v uplynulém století mnoha změnami. Sloužil jako malý klášter a později byl přeměněn na zámek, továrnu na voskované plátno a nakonec na restauraci.

→ Sv. Radimova → Rybník Vincentinum → 5 Břevnovských usedlostí Petynka → 6 Šlajferka →

na statku Petynka budete muset opravdu použít svoji fantazii. Petynka, dříve viniční usedlost a oblíbený cíl místních obyvatel, pořádala v době svého rozkvětu plesy a oslavy. Později byl používán jako chudobinec a hospic. Stále čeká na svou rekonstrukci.

Třetí usedlost má také zajímavou historii. Kromě kaple, která zde byla zřízena, sloužila 6 Šlajferka také jako kulturní centrum, proslulý hudební klub a bylo zde dokonce nahrávací studio. V současném stavu po rekonstrukci slouží budova jako přístřešek pro bezdomovce obklopený parkem a ovocným sadem.

→ ulice Pod Královkou → Bělohorská → Dlabačov → Strahovské nádvoří → 7 Strahovský klášter a obrazárna → |

Tento 7 premonstrátských klášterů byl založen v roce 1140 našeho letopočtu. Na jeho základě najdete kostel Nanebevzetí Panny Marie, vzácnou a jedinečnou Strahovskou knihovnu s více než 200 000 středověkých rukopisů, map a globusů a Strahovskou obrazárnu. V areálu Strahovského kláštera se nachází také Klášterní pivovar Strahov, který nabízí vlastní pivo St. Norbert. Jeho historie je zdokumentována až do roku 1400 n. L.

Nejkrásnější pohled najdete z promenády Raoul Wallenberg, přímo pod klášterem.

Další akce v okolí

Online: Dernisáže výstav- celá ČR

11.03.2021 - 11.03.2021
Pragovka gallery

Pragovka Gallery a The White Room Vás srdečně zvou na dernisáže výstav z pásma Ekologická úzkost I: Vzducho-prach(y),…

Online: Dernisáže výstav- celá ČR

11.03.2021 - 11.03.2021
Pragovka Gallery

Pragovka Gallery a The White Room pořádá dernisáže výstav z pásma Ekologická úzkost I: Vzducho-prach(y), Čtvrtý…

Online: Jak na správnou výživu a po…

13.03.2021 - 13.03.2021
ČESKÝ SVAZ AEROBIKU A…

Chcete, aby vaše děti, či vaši svěřenci, které učíte, nebo s nimiž cvičíte, byli zdraví? Pak se zaměřte na to, aby měli…

Online: soutěžní kvíz Star Wars - c…

13.03.2021 - 13.03.2021
Praha

Star Wars online kvíz s moderátorem v přímém přenosu ! K této hře nepotřebujete žádné znalosti ani speciální…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 6. březen

Dnes má svátek Miroslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete