Statistika našeho portálu

  • 98 914 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Procházky Prahou: Střešovice a Dejvice - Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Od zasněných vil po socialistické mrakodrapy

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

POPIS TRASY
Délka trasy: 6 km / 3 míle

Stáhnout:  Praha: procházky 2

1 Ořechovka (tramvaj) → schody do Müllerovy vily →

2 Müllerova vila Žádný fanoušek moderní architektury by si neměl nechat ujít Müllerovu vilu, mistrovské dílo architekta Adolfa Loose z let 1928 - 1930. Vila na první pohled intrikuje svým drsným zevnějškem. Jakmile se ocitnete uvnitř, odhalí se fascinující složitý vnitřní prostor. Jednotlivé podlaží a prostory do sebe plynou v dynamickém duchu Loosovy "Raumplan" filozofie. Loos vytvořil jedinečný, luxusní a nadčasový dům, který předběhl svou dobu. Poznámka: Prohlídky vily jsou k dispozici pouze s průvodcem a je nutné si je rezervovat předem na www.mullerovavila.cz

→ ul. Nad Hradním vodojemem → ul. Pod Kostelem → ul. Sibeliova →

3 Kostel sv. Norberta (Kostel sv. Norberta) S výhledem na ulici Sibeliova je kostel sv. Norberta, novorománská trojlodní bazilika z konce 19. století. Během této doby se okres Střešovice osamostatnil od strahovských premonstrátů; církev si však zachovala vazbu na zakladatele premonstrátského řádu a patrona kostela sv. Norberta.

4 Budova Sokola na levé straně ulice Sibeliova je bývalým centrem společenského života.

Funkcionalistický  evangelický kostel se nachází na náměstí Před Bateriemi.

Tip: Pokud budete pokračovat přímo z ulice U Páté Baterie St z náměstí Pred Bateriemi, dostanete se k další zajímavé budově - Rothmayerově vile.

6 Rothmayerova vila Dvoupatrová vila renomovaného českého architekta Otta Rothmayera a jeho manželky Boženy, textilní výtvarnice a designérky, je příkladem jemně detailní architektury inspirované kostkami a válci.

→ náměstí Před bateriemi / Square → U Šesté baterie St. → Pod bateriemi St. → Nad Hradním vodojemem St.  

7 Střešovická zvonice Vedle schodů do Střešovice stojí Střešovická zvonice, postavená na konci 19. století, pozůstatek starých Střešovic.

→ ulice Střešovická → ulice Na Pěkné vyhlídce → ulice Na Dračkách →

8 Vila Václava Špála
Asi v polovině ulice Na Dračkách, na 5. místě, si známý vila a ateliér postavil český malíř a grafik Václav Špála. Dům navrhl architekt Otakar Novotný, který se specializoval na architekturu nizozemského typu z červených cihel.

→ ulice Pod Vyhlídkou → ulice Cukrovarnická → ulice Lomená → ulice Na Ořechovce →

9 Vila Bohumila Kafky Zděná vila Bohumila Kafky, jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů, je obzvláště zajímavá pro svoji skleněnou přístavbu, kde měl umělec svůj ateliér. Architekt Pavel Janák použil do exteriéru strohou červenou cihlu, kterou oživil ozdobnými překlady, římsami a malými geometrickými prvky.

→ Západní ulice →

10 Vila Jaroslava Vondráka Architekt Jaroslav Vondrák navrhl a postavil vlastní vilu, která dominuje západní straně Macharova náměstí, v národním rondokubistickém stylu, typickém pro československou architekturu 20. let. Styl je snadno rozpoznatelný díky použití kontrastních forem válců a kostek. Vondrák navrhl řadu dalších budov na Ořechovce, včetně nedaleké Ústřední budovy a kina Ořechovka.

→ ulice Na Ořechovce →

11 Ústřední budova Ořechovka Ústřední budova Ořechovka Čtvrť
Ořechovka byla plánována jako homogenní rezidenční čtvrť ve stylu anglického "zahradního města". Ústředním bodem centrálního náměstí byla budova výše uvedeného architekta Vondráka, v níž se nacházelo nákupní a sociální zařízení pro tuto oblast. Jeho součástí byl velký divadelní a taneční sál, kino, restaurace a kavárna. Budova, která naléhavě potřebuje renovaci, je pozoruhodná svou secesní a kubistickou architekturou.

→ Spojená ulice →

12 Dělostřelecká ulice a Klidná ulice společně vytvářejí malé sousedství standardizovaných domů postavených v rondokubistickém stylu. Tento "národní styl" nahradil ostré hrany kubismu po vzniku nové československé republiky. Jeho zaoblení a barvy připomínají tradiční slovanské motivy.

→ ulice Dělostřelecká → ulice Špálova → ulice Na Ořechovce →

13 U Laboratoře St.
Komplex budov, které najdete v ulici U Laboratoře, je bývalý Výzkumný ústav cukru, postavený v roce 1920 v nejmódnějším stylu té doby, ve stylu Art Deco. Nyní je zde sídlo Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

→ Cukrovarnická ulice →

14 Muzeum městské hromadné dopravy Muzeu veřejné dopravy najdete několik skutečně jedinečných předmětů. Nejstarším tramvajovým vozidlem zde je tramvaj tažená koňmi. Mnoho exponátů souvisí s brilantním českým vynálezcem a průkopníkem elektrifikace Františkem Křižíkem.

→ ulice Patočkova → ulice Pevnostní → ulice Pod Hradbami →

15 Vila Traub Vila
industriála Edmunda Trauba je vzácným příkladem německé moderny v Praze - jejím základem je železobetonová konstrukce a samotná vila má zajímavou kamennou vlečku. To bylo dokončeno v roce 1929.

→ Dělostřelecká ulice →

16 Villa at Dělostřelecká St. No. 1

Vila na této adrese byla svého času nejdůležitější v Praze - prezident Václav Havel zde bydlel se svou první manželkou Olgou z roku 1995. V "prezidentské vile" nějakou dobu žila i druhá první dáma Dagmar Havlová.

→ ulice Pod Hradbami → ulice Svatovítská → ulice Wuchterlova →

17 Husův sborový dům (Husův sbor)
Krátká odbočka vás zavede na malé malebné náměstí, jehož ústředním bodem je kašna se sochami koní v životní velikosti, dílo sochaře Michala Gabriela. Náměstí však dominuje majestátní  Husův sborový dům. Tato budova z roku 1928 je pozoruhodná svým historickým charakterem - pro období neobvyklým - a novogotickou fasádou. Reliéf před vchodem zobrazuje mistra Jana Husa, jak se loučí s přáteli, dílo sochaře Josefa Kotyzy; v horní části fasády, tam sa nika s kalichem, symbol husitského. Vrchol střechy zdobí zlaté slunce na dlouhém železném sloupu.

→ ulice Kafkova → ulice Svatovítská →

18 Vítězné náměstí / Náměstí Vítězné náměstí
v Dejvicích bylo vždy známé pod přezdívkou - Kulaťák ("Roundie"), ale jeho oficiální název se mnohokrát změnil. Náměstí, které navrhl Antonín Engel, nebylo postaveno zcela podle plánu, ale i tak působí monumentálně. Některé budovy patří vojenskému štábu Armády České republiky, včetně pomníku československým vojákům z druhé světové války. Na náměstí byl vyhrazen prostor kampusu ČVUT, jehož postupná výstavba proběhla po roce 1960. Poslední budova však byla dokončena teprve nedávno.

→ Zikova ulice →

19 Church of St. Adalbert (Kostel sv. Vojtěcha ) v Dejvicích je ústředním bodem je rozsáhlý komplex, který je sídlem UK Katolické teologické fakulty. Hlavní vchod do prostorné trojlodní baziliky s výraznou kupolí a dvěma věžemi se nachází v ulici Kolejní. Prostor kostela sloužil v minulosti jako nahrávací studio a konferenční sál pro politické diskuse. Po sametové revoluci byla budova vrácena do kostela a znovu slouží svému původnímu účelu.

→ Studentská ulice →

20 Národní technická knihovna je jednou z nejnovějších budov v Praze. Byl postaven jako součást kampusu ČVUT a má řadu zvláštností. Skupina mladých architektů v čele s Romanem Brychtou navrhla budovu ve tvaru zaobleného čtverce o rozměrech 70 x 70 metrů s okolím přizpůsobeným pro studium i relaxaci. Moderní, hravý interiér zdobí stovky kreseb v komiksu od rumunského umělce Dana Perjovschiho.

→ Flemingovo náměstí → ulice Nikoly Tesly →

21 Pomník Nikoly Tesly Postmoderní
bronzový pomník Nikoly Tesly je poctou tomuto geniálnímu vědci, fyzikům a vynálezcům, kteří jeden semestr studovali v Praze. Socha zobrazuje elektrický výboj.

→ St. Jugoslávských partyzánů → Zelená (bus)

22 Hotel International je budova ve velkém měřítku, jaké se nikde jinde v zemi nenacházejí. Byl postaven v padesátých letech minulého století ve stylu sovětského sociálního realismu. Stavba hotelu byla úzce spojena s vládnoucí komunistickou stranou a bývalými vojenskými vůdci. Původně měl sloužit jako soukromý luxusní hotel pro sovětské poradce a významné vojenské důstojníky. Při jeho stavbě bylo zjištěno, že armáda ani delegace nikdy nevyužijí tolik ubytovacích prostor a budova se stala "jen" luxusním hotelem. Navzdory jasným odkazům na svůj vliv v Moskvě připomíná centrální věž také původní inspiraci stylu, americký mrakodrap.
Věž původně korunoval komunistický symbol - pěticípá hvězda z rubínově červeného skla. Geniální teleskopický mechanismus aktivován horní část má být snížena uvnitř věže tak, že hvězda by mohla být pravidelně čištěny - obvykle v noci, takže jeho absence wouldn 
t výzva spekulace. Později nahradila červenou hvězdu zelená hvězda. V těchto dnech však špička věže zůstává bez ozdoby.

Další akce v okolí

Mikuláš a předvánoční tvoření - Pra…

03.12.2022 - 04.12.2022
OC Šestka

Krátké a leckdy chmurné dny vybízejí buď se zachumlat pod peřinu, nebo zajít někam do tepla za zábavou. V Obchodním…

Adventní tvoření - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Kavárna InKafe…

Zveme vás do kavárny InKafe na vánoční tvoření pro děti i dospělé. Budeme vyrábět adventní věnce, svícny na stoly a…

Mikulášská zábava - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Manifesto Market Anděl

Přijďte si užít nedělní Mikulášskou pohodu s rodinou v Manifesto Anděl!

Mikulášská nadílka - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Beachklubu Ládví

Večer v neděli 4. prosince můžete dorazit do Beachklubu na Mikulášskou nadílku. Od 16.30 na vás bude čekat dětská…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete