Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Procházky Prahou: Z Letné do Starého Města - Praha

17.11.2020 - 31.12.2020 Praha

Procházka vytváří doslovný i imaginární most mezi dvěma světy, které, i když jsou odlišné, mají stále mnoho společného.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

POPIS TRASY
Délka trasy: 4 km / 2 míle

Stáhnout:  Praha: procházky 2

Veletržní palác / Veletržní palác (tramvajová zastávka MHD) →

1. Veletržní palác - Národní galerie v Praze První funkcionalistická budova v Praze, původně určená pro veletrhy, byla postavena v roce 1928 a byla v té době největší budovou svého druhu na světě - dokonce i Le Corbusier obdivovatel. Dnes je domovem unikátní sbírky moderního a současného umění Národní galerie. Sbírka obsahuje díla některých z nejslavnějších uměleckých jmen - Pabla Picassa, Auguste Renoira, Vincenta van Gogha a Gustava Klimta. Monumentální interiér galerie, připomínající několik palub oceánské lodi, stojí za pohled.

→ Heřmanova ulice → Františka Křižíka →

2. Bio Oko
Populární umělecké kino s jednou obrazovkou, které sahá až do roku 1940. V hlavním patře kina je pestrá posádka sedadel: lehátka, sedací vaky, karoserie automobilu a další, jejichž složení vytvořili renomovaní Český designér Maxim Velčovský. Bar a kavárna jsou oblíbenými místy setkání.

→ Milady Horákové St. →

3. Letenské náměstí Za pravou stranu náměstí stojí za zmínku novorenesanční vodná věž Letná, kterou dnes pro svoji činnost využívá místní centrum pro děti a mládež. Pozoruhodný je také luxusní (ve své době) funkcionalistický železobetonový bytový dům, přezdívaný Molochov (postavený v letech 1936–1938). Na levé straně si všimněte impozantní budovy konstruktivistického ministerstva vnitra s kachlovými fasádami (postaveno 1935–1939).

→ ulice Nad Štolou → ulice Letohradská → ulice Muzejní →

4. Národní technické muzeum a Národní zemědělské muzeum
Tyto identické monumentální funkcionalistické stavby byly postaveny společně v letech 1938–1942. Původní koncepce počítala s jedinou monumentální budovou, ale narazila proti výstavbě předpisy, a zejména postupné spory mezi těmito dvěma institucemi. Nakonec byly postaveny dvě samostatné budovy oddělené Muzejní ulicí. Hlavní vchody obou institucí směřují do parku Letná - z tohoto pohledu jsou patrné shodné vzhledy budov.

 → Kostelní ulice →

5. Letenský zámeček postavený ve stylu italských renesančních vil, nyní funguje jako restaurace. Od roku 1891 do roku 1916 stála nedaleko odtud horní stanice pozemní lanovky, která sem vedla od řeky. S lanovkou bylo spojeno nádraží pro první elektrickou tramvaj v Praze, které postavil u příležitosti zemské jubilejní výstavy v roce 1891 český vynálezce a průkopník elektrifikace František Křižík; poté jej provozoval jako soukromý podnikatel až do roku 1900. Dnes před zámkem najdete velmi oblíbenou pivní zahrádku s neuvěřitelným výhledem na centrum města a řeku Vltavu.

→ Letenské sady →

6. Metronom zaujímá symbolické místo na mapě Prahy. Právě na tomto místě přehlédl město gigantický pomník Josepha Stalina. To bylo dynamitováno v roce 1962, mnoho let po jeho smrti. Metronom (oficiální název: Stroj času od Vratislava Nováka) se objevil na Letné v roce 1991 a symbolizuje pomíjivost moci a neúprosný postup času. Dnes je celá oblast kolem metronomu útočištěm pro skateboardisty.

→ dolů na nábřeží E. Beneše nábřeží → Svatopluk Čechův most / most → Dvořákovo nábřeží / nábřeží

7. Interkontinentální a prezidentské hotely Oba hotely jsou příklady místní rozmanitosti brutalistické architektury. Prezidentské apartmá Intercontinental o rozloze 154 metrů čtverečních s panoramatickým výhledem a vlastní saunou bylo v minulosti zdaleka nejluxusnějším místem k pobytu v Praze.

→ Dušní St. → 8 Kostel sv. Simon and Jude → 9 U Milosrdných St.

8. Kostel sv. Simon a Jude (Kostel sv. Šimona a Judy) jsou hrdí na svou bohatou hudební tradici, včetně návštěv Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Haydna. Kostel zůstal věrný svým hudebním kořenům a dnes se používá jako místo koncertu.

9. U Milosrdných ulic vede kolem nejstaršího křídla nemocnice a kláštera Bratří Charity, kteří nemocnici provozují od roku 1620. V roce 1847 zde proběhla první operace provedená v anestezii v celém Rakousku-Uhersku.
Další budovou na nábřeží je 
městská nemocnice Na Františku . Bylo zde založeno kolem roku 1360 a od té doby je v nepřetržitém provozu. Je to jedno z nejstarších zdravotnických zařízení ve střední Evropě.

→ Kozí ulice → "Kozí plácek" → 10 U Obecního dvora → 11 Ve Stínadlech Lane

10. U Obecního dvora St.
Obecní dvůr za dobu své existence zastával řadu funkcí, zejména v oblasti obchodu. První zaznamenané použití bylo na ustájení koní a kočárů a později sloužilo jako královská hasičská zbrojnice. Dům cenzorů (č. 798/5) byl skutečným umístěním kanceláří cenzorů v 19. století. Dům č. 799/7 byla obsazena slavnou dynastií českých malířů, rodinou Mánes.
Zajímavost: Celá tato oblast byla sousedstvím nejchudších Pražanů, plná úzkých uliček s křivolakými domy a otřesnými hygienickými podmínkami. Většina z tohoto okresu byla zničena během městské přestavby, ke které došlo na konci 19. století.

11. Ulice Ve Stínadlech Vpravo, přímo naproti Obecnímu dvoru, projděte Uličkou Ve Stínadlech. Jeho moderní název odkazuje na název románu Jaroslava Foglara, populárního českého autora dobrodružných dětských knih, který mnohé ze svých příběhů zasazil do této čtvrti tajemných starých domů a temných zákoutí.

→ Haštalské náměstí / 12 → Kostel sv. Castula → 13 škola a fara → 14 kostnice → 15 stará nemocnice

12. Kostel sv. Castula (Kostel sv. Haštala) , založený na konci 12. století, je jediným kostelem zasvěceným tomuto světci v zemi.

13. Škola a fara
Od svého založení měla také školu a faru se zahradou, obklopenou mohutnými zdmi - dnes budovu využívají různé náboženské skupiny a organizace.

14. Kostnice
V minulosti byl kolem kostela hřbitov, jehož přítomnost byla vyznačena křížem v mozaikové dlažbě; i dnes ještě stojí bývalá kostnice s malovaným náhrobkem na zdi.

15. Stará nemocnice
Na rohu ulice Řásnovka stojí neobvyklá budova se zaobleným rohem - bývalá nemocnice křížových rytířů s červenou hvězdou, jediný původně český řád a jediný pánský řád založený ženou, princeznou Anežkou z Čech . Původní budova byla zbořena v roce 1965 a nahrazena novou budovou, která stojí na původních základech nemocnice a kopíruje její půdorys.

→ Řásnovka →

16. Řásnovka St. se původně jmenovala Schneck Street, podle výrobce populárních hracích karet. Protože slovo Schneck je pro šneka německé, neuctivý Pražané stále odkazovali na tuto ulici různými slovy pro šneky a slimáky, dokud nezasáhli úředníci a nedali mu konečný oficiální název, podle pána z Řásnova, majitele jedné z budov. V dávných dobách se cesta nazývala také U králů žump, což se týkalo skromných obydlí chudých dělníků, knackerů (těch, kteří byli oprávněni odstraňovat a likvidovat zdechliny) a dokonce i katů, kteří zde žili.

→ Klášterská ulice →

17. Ministerstvo průmyslu a obchodu Impozantní budova ministerstva od architekta Josefa Fanta byla dokončena v roce 1934 s rekordně vysokým rozpočtem. Není divu: budova, jejíž styl byl již při výstavbě anachronický, obsahuje na své fasádě více než 120 soch a mnoho dalších dekorativních prvků. Nejcharakterističtějším rysem této nádherné budovy je skleněná kopule na střeše. Je obzvlášť krásná po setmění - zůstává osvětlena celou noc. Zajímavost: Jedním z dalších nezapomenutelných návrhů Josefa Fanta bylo vstupní hala a krásná secesní kavárna na pražském hlavním nádraží, dříve známém jako Wilson Station.


→ St. Na Františku → 18 Zahrada za kostely (Zahrada za svatyněmi) → 19 Zahrada severní brány (Zahrada při severní bráně) → 20 Klášter sv. Anežky České (Klášter sv. Anežky České)

18. Zahrada za kostely (Zahrada za svatyněmi) Klášterní zahrady prošly v roce 2016 rozsáhlou rekonstrukcí. Zahrada za kostely je nyní přístupná dvěma novými zahradními branami a 19. Zahrada při severní bráně (Zahrada při severní bráně) velká barokní brána ze břehu řeky. V dříve nepřístupných zahradách dnes sídlí dvě desítky děl současného sochařství předních českých umělců.

20. Klášter sv. Anežky České (Klášter sv. Anežky České)
Klášter, jedna z nejstarších a nejvýznamnějších gotických staveb v Praze, nese jméno své zakladatelky, přemyslovské princezny sv. Anežky (1211–1282). Za svého života postavila rozsáhlý a umělecky bohatě zdobený klášter s královským pohřebištěm, vlastní hrobkou a několika kostely. Když byl klášter v roce 1782 uzavřen, hrozilo mu zboření kvůli vážně zchátralému stavu. Naštěstí se to nikdy nestalo. Naopak - byla vyhlášena národní kulturní památkou a v průběhu 20. století prošla postupnou obnovou. Dnes je zde umístěna sbírka středověkého umění Národní galerie (velmi doporučeno - tato jedinečná expozice je často neprávem přehlížena, pravděpodobně kvůli její poloze mimo zbitou turistickou cestu).
Spropitné: Návštěvníci se mohou procházet po zahradách a bezplatně se vydat na prohlídku přízemí kláštera. K dispozici je také verze prohlídky pro děti.
Info: Ačkoli jsou klášterní zahrady otevřené celoročně, za nepříznivého počasí se uzavírají. Pokud není komplex přístupný branami do zahrady, vydejte se z ulice Na Františku do ulice Kozí a ulice U Milosrdných - úzká Ane žská Lane pak vede k hlavnímu vstupu do areálu.

 

Další akce v okolí

Online: Oslavte Mezinárodní den bal…

17.05.2021 - 24.05.2021
Praha

Přepravce GLS se letos opět zapojí do neoficiálních celoevropských oslav Mezinárodního dne balíků. Pro letošní rok si…

Matiné s hudbou z filmů a pohádek -…

06.06.2021 - 06.06.2021
Švandovo divadlo

Oblíbené melodie z filmů a pohádek v podání dětského smyčcového orchestru Harmonie.

Klasika a hudba z filmů a pohádek -…

18.06.2021 - 18.06.2021
Karmelitská 2/4, 118 00…

Koncert orchestru Nadačního fondu Harmonie zejména pro rodiny s dětmi.

Veggie Náplavka NOW - Praha

20.06.2021 - 20.06.2021
Praha

20.6.2021 od 10 do 19:00 hodin.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete