Statistika našeho portálu

  • 86 098 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Program září 2018 - Národní památník na Vítkově - Praha

19.09.2018 - 28.10.2018 Národní památník na Vítkově - expozice Národního muzea

VÝSTAVACOURAGERIZIKOVÉ FAKTORY: SBÍRKY KULTURNÍ OPOZICE26. 9 – 28. 10. 2018Co se z archivních materiálů můžeme dozvědět o opoziční kultuře před rokem 1989? Jak dobové dění ovlivňovalo kulturu a rozličná intelektuální prostředí? Nastavují tyto artefakty a sbírky zrcadlo i nám samotným a naší vlastní době? Výstava Rizikové faktory se vydává po stopách vztahů, aktivit a činů, které byly před rokem…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Národní památník na Vítkově - expozice Národního muzea
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

VÝSTAVA
COURAGE
RIZIKOVÉ FAKTORY: SBÍRKY KULTURNÍ OPOZICE
26. 9 – 28. 10. 2018
Co se z archivních materiálů můžeme dozvědět o opoziční kultuře před rokem 1989? Jak dobové dění ovlivňovalo kulturu a rozličná intelektuální prostředí? Nastavují tyto artefakty a sbírky zrcadlo i nám samotným a naší vlastní době? Výstava Rizikové faktory se vydává po stopách vztahů, aktivit a činů, které byly před rokem 1989 zatlačeny do ilegality nebo na okraj společenského života – jak těch, které se posléze stály trvalou součástí naší kolektivní paměti, tak i těch, které dodnes zůstávají do značné míry zapomenuty.
Činorodost, solidarita a ochota riskovat i přijmout zodpovědnost za druhé jsou hlavními předpoklady politických a společenských změn. Výstava proto věnuje zvláštní pozornost iniciativám zdola, komunitnímu životu a tvořivosti. Kultura a politika se v době před rokem 1989 významně prolínaly, a proto je ani dnes nejde prezentovat jako zcela oddělené oblasti. Sbírky uchovávající a dokumentující dědictví kulturní opozice tvoří svého druhu katalogy rozmanitých podob nezávislé činnosti a nástrojů, jejichž pomocí kultura ovlivňovala společnost.
Výstava si klade za cíl představit široké spektrum fenoménů souvisejících s nezávislou kulturou a společenským odporem v zemích střední a východní Evropy. Prezentuje jak události a iniciativy zakládající se na otevřeném střetu s režimem, tak rozmanité způsoby alternativního fungování živé kultury (samizdat, bytová divadla, undergroundová produkce). Pozornost je věnována také dobovým subkulturám a různým podobám nezávislých životních stylů. Vystavované předměty pochází z Maďarska, Polska, Česka, Slovenska, Ukrajiny a zemí bývalé Jugoslávie. Exponáty byly vybrány na základě výzkumu uskutečňovaného v rámci mezinárodního projektu COURAGE: Cultural Opposition – Understanding the CultuRal HeritAGE of Dissent in the Former Socialist Countries.

AKCE
DNY ŽIŽKOVSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ
19. 9. 2018, 18.00 h
Městská část Praha 3 ve spolupráci s Národním muzeem pořádá pěvecký recitál sopranistky Markéty Fassati a výstava uměleckého fotografa Jadrana Šetlíka – Galerie veteránů R.A.F. v rámci Dnů žižkovského kulturního dědictví. Vstup na koncert je zdarma.

DĚJINY S NADHLEDEM
28. 9. 2018, 10.00–18.00 h
Národní muzeum již 200 let schraňuje a představuje osudové okamžiky našich dějin. Přijďte je poznat do Národního památníku na Vítkově!
Seznamte se s dějinami Památníku a 20. století prostřednictvím "očitých" svědků doby. Vydejte se s námi na cestu časem do období husitských válek, prohlédněte si uniformy urostlých vojáků, kteří bojovali za vznik Československa během Velké války a za jeho svobodu v 2. světové válce. V čem se vozil TGM? Jak vypadají kladrubští bělouši, potomci koní, kteří vozili nejen císař pána ale také prezidenta? Národní hřebčín Kladruby nad Labem vám představí nejen koně, ale také kočáry. Do temného období 50. let vás přenesou pracovníci Mauzolea Klementa Gottwalda. Na děti čeká stezka Památníkem plná úkolů a zasloužená odměna pro úspěšné luštitele kvízu. Národní muzeum již 200 let schraňuje a představuje osudové okamžiky našich dějin.

Další akce v okolí

Světlo a život - Praha

06.01.2019 - 24.02.2019
Nová budova Národního…

Sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava…

Světlo a život - Praha

06.01.2019 - 24.02.2019
Nová budova Národního…

Sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava…

Obrazy Kamila Lhotáka na Pražském h…

08.01.2019 - 28.02.2019
Hrad II. nádvoří 198,…

Od 8. ledna do 28. února 2019 jsou v Obrazárně Pražského hradu na II. nádvoří vystaveny dva obrazy Kamila Lhotáka,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete