Statistika našeho portálu

  • 88 362 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Program září 2018 - Národní památník na Vítkově - Praha

19.09.2018 - 28.10.2018 Národní památník na Vítkově - expozice Národního muzea

VÝSTAVACOURAGERIZIKOVÉ FAKTORY: SBÍRKY KULTURNÍ OPOZICE26. 9 – 28. 10. 2018Co se z archivních materiálů můžeme dozvědět o opoziční kultuře před rokem 1989? Jak dobové dění ovlivňovalo kulturu a rozličná intelektuální prostředí? Nastavují tyto artefakty a sbírky zrcadlo i nám samotným a naší vlastní době? Výstava Rizikové faktory se vydává po stopách vztahů, aktivit a činů, které byly před rokem…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Národní památník na Vítkově - expozice Národního muzea
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

VÝSTAVA
COURAGE
RIZIKOVÉ FAKTORY: SBÍRKY KULTURNÍ OPOZICE
26. 9 – 28. 10. 2018
Co se z archivních materiálů můžeme dozvědět o opoziční kultuře před rokem 1989? Jak dobové dění ovlivňovalo kulturu a rozličná intelektuální prostředí? Nastavují tyto artefakty a sbírky zrcadlo i nám samotným a naší vlastní době? Výstava Rizikové faktory se vydává po stopách vztahů, aktivit a činů, které byly před rokem 1989 zatlačeny do ilegality nebo na okraj společenského života – jak těch, které se posléze stály trvalou součástí naší kolektivní paměti, tak i těch, které dodnes zůstávají do značné míry zapomenuty.
Činorodost, solidarita a ochota riskovat i přijmout zodpovědnost za druhé jsou hlavními předpoklady politických a společenských změn. Výstava proto věnuje zvláštní pozornost iniciativám zdola, komunitnímu životu a tvořivosti. Kultura a politika se v době před rokem 1989 významně prolínaly, a proto je ani dnes nejde prezentovat jako zcela oddělené oblasti. Sbírky uchovávající a dokumentující dědictví kulturní opozice tvoří svého druhu katalogy rozmanitých podob nezávislé činnosti a nástrojů, jejichž pomocí kultura ovlivňovala společnost.
Výstava si klade za cíl představit široké spektrum fenoménů souvisejících s nezávislou kulturou a společenským odporem v zemích střední a východní Evropy. Prezentuje jak události a iniciativy zakládající se na otevřeném střetu s režimem, tak rozmanité způsoby alternativního fungování živé kultury (samizdat, bytová divadla, undergroundová produkce). Pozornost je věnována také dobovým subkulturám a různým podobám nezávislých životních stylů. Vystavované předměty pochází z Maďarska, Polska, Česka, Slovenska, Ukrajiny a zemí bývalé Jugoslávie. Exponáty byly vybrány na základě výzkumu uskutečňovaného v rámci mezinárodního projektu COURAGE: Cultural Opposition – Understanding the CultuRal HeritAGE of Dissent in the Former Socialist Countries.

AKCE
DNY ŽIŽKOVSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ
19. 9. 2018, 18.00 h
Městská část Praha 3 ve spolupráci s Národním muzeem pořádá pěvecký recitál sopranistky Markéty Fassati a výstava uměleckého fotografa Jadrana Šetlíka – Galerie veteránů R.A.F. v rámci Dnů žižkovského kulturního dědictví. Vstup na koncert je zdarma.

DĚJINY S NADHLEDEM
28. 9. 2018, 10.00–18.00 h
Národní muzeum již 200 let schraňuje a představuje osudové okamžiky našich dějin. Přijďte je poznat do Národního památníku na Vítkově!
Seznamte se s dějinami Památníku a 20. století prostřednictvím "očitých" svědků doby. Vydejte se s námi na cestu časem do období husitských válek, prohlédněte si uniformy urostlých vojáků, kteří bojovali za vznik Československa během Velké války a za jeho svobodu v 2. světové válce. V čem se vozil TGM? Jak vypadají kladrubští bělouši, potomci koní, kteří vozili nejen císař pána ale také prezidenta? Národní hřebčín Kladruby nad Labem vám představí nejen koně, ale také kočáry. Do temného období 50. let vás přenesou pracovníci Mauzolea Klementa Gottwalda. Na děti čeká stezka Památníkem plná úkolů a zasloužená odměna pro úspěšné luštitele kvízu. Národní muzeum již 200 let schraňuje a představuje osudové okamžiky našich dějin.

Další akce v okolí

Zdravotnická událost – Den lékáren …

17.06.2019 - 20.06.2019
Praha

Na čtvrtek 20. června připadá již tradiční zdravotnická událost – Den lékáren. S vědomím, že více než polovina pacientů…

T-Mobile Olympijský běh - Praha

19.06.2019 - 19.06.2019
Praha-Ladronka

Jak jinak oslavit Olympijský den než pohybem? Vyberte si jeden z 80 závodů po celé České republice, postavte se na…

Vernisáž k výstavě Těžba hlušiny - …

19.06.2019 - 19.06.2019
Atrium na Žižkově

Vernisáž k výstavě Karolína Jelínková, Kateřina Ondrušková, Jakub Sýkora: TĚŽBA HLUŠINY | středa | 19.06.2019 | 18:00…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

středa 19. červen

Dnes má svátek Leoš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete