Statistika našeho portálu

  • 100 996 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Projekce dokumentu Kibera: Příběh slumu a debata s režisérem - Praha

20.05.2019 Praha

Na pondělí 20. května od 18.00 ve Francouzském institutu v Praze přichystala Česká rozvojová agentura projekci nového českého celovečerního dokumentu Kibera: Příběh slumu. Snímek, který získal na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě cenu diváků a na stránkách csfd.cz má v současnosti hodnocení 80 %, bude promítán v angličtině s českými titulky. Po skončení filmu následuje debata s režisérem filmu Martinem Pávem a dalšími hosty v angličtině. Vstup na akci pořádanou ve spolupráci s MZV ČR je zdarma, místo v sále je ale z kapacitních důvodů nutné si rezervovat na stránkách Francouzského institutu.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Francouzský institut - Kino 35
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Nápad na natočení dokumentu z prostředí Kibery se zrodil v hlavách Jiřího Pasze a především rozvojové pracovnice Evy Krutílkové, která sem jezdí pomáhat přes deset let. Při jednom z pobytů se spřátelila se dvěma keňskými filmaři – bratry Okongovými – kteří ve slumu strávili celý svůj život a napadlo ji propojit je s filmaři z Čech. Důvodem byla její nespokojenost s tím, jak je Kibera v médiích stereotypizovaná a stigmatizovaná a jak negativní medializace ovlivňuje i místní obyvatele. "Na Facebook napsala, že hledá české filmaře, kteří by spolupracovali s těmi africkými, z čehož by podle ní mohl vzniknout dokument, který na slum nepohlíží stereotypně, ale snaží se pochopit zdejší společnost zevnitř. To mě zaujalo a hned jsem oslovil další lidi, založili jsme crowdfundingovou kampaň, a tak to celé začalo," vzpomíná na vznik filmu jeho režisér Martin Páv.

Neocenitelná pomoc keňských filmařů pocházejících ze slumu

Projekt vznikal dva roky, v zimě 2016 jej odstartovala zmíněná crowdfundingová kampaň, díky níž mohli čeští filmaři slum poprvé navštívit. Součástí týmu se stali i Simon a Raphael Okongo, kteří ve slumu vyrůstali a štáb tak mohl rychle proniknout do tamní společnosti. "Nechtěli jsme natočit další příběh, který je pouhou interpretací Afriky očima Evropana. Od začátku pro nás bylo klíčové do projektu zapojit i místní filmaře, aby byl pohled vyvážený a co nejvíce odpovídal realitě. Vznikl tak unikátní projekt, který realizoval mezinárodní filmařský tým, zároveň se ale opírá i o spolupráci s experty na mezinárodní rozvoj," tvrdí autor námětu Jiří Pasz.

Štáb ve slumu strávil dohromady 5 měsíců a každým dnem se dostával blíže ke svým protagonistům. Po celou dobu filmařský tým žil v domku na okraji slumu v podobně omezených podmínkách, jako místní. Do Kibery chodili jeho členové nejenom natáčet, ale i jíst, nakupovat, nebo i odpočívat a bavit se.

"Jsem moc rád za možnost s místními v podstatě žít. Zjistili jsme, že život ve slumu není jenom jedno velké utrpení. Pod celou tou "fasádou", která vypadá extrémně, někdy až děsivě odlišně od naší reality, se ve skutečnosti skrývá něco, co je nám všem blízké – chuť žít a realizovat se ve světě, do kterého se narodíme. Ve slumu jsme našli mnoho obdivuhodných lidí, a hlavně blízkých přátel," vzpomíná na natáčení režisér Martin Páv.

Ústřední postavou a vypravěčem filmu je mladý fotograf Don, který strávil celý život ve slumu. Svými fotografiemi se snaží dokázat, že Kibera je především místo s velkým potenciálem, plné kreativních jedinců, kteří se naučili prostředí slumu využít na maximum, usilovat o lepší budoucnost a hájit tak svoje práva. Jsou to právě oni, kteří svými aktivitami nahrazují chybějící služby ze strany státu a názorně dokazují, že zdaleka ne všichni obyvatelé Kibery jsou odsouzeni k životu v neštěstí.

Další akce v okolí

Festival Den architektury se letos …

29.09.2023 - 05.10.2023
Praha

Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr…

BAUHAUS se po prázdninách vrací s d…

30.09.2023 - 30.09.2023
Odborné centrum

Síť odborných center BAUHAUS s radostí hlásí, že se blíží nový Kids Club! Dětská akce proběhne v sobotu 30. září a na…

Butky Food Fest 2023 - Praha

30.09.2023 - 30.09.2023
Galerie Butovice

Děti už jsou zpátky ve škole, s létem by se ale měli rozloučit i jejich rodiče a vůbec všichni dospělí. Butky Park,…

Trénink prezentace na veřejnosti (k…

03.10.2023 - 03.10.2023
Praha

Rádi byste se zdokonalili v prezentaci a mluvení před veřejností? Máte pochybnosti o svém slovním projevu a chtěli…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 28. září

Dnes má svátek Václav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete