Statistika našeho portálu

  • 0 Akcí v kalendáři
  • 0 Ubytovacích zařízení
  • 0 Míst a památek

Rekonstrukce bitvy u Kolína - Kunratice

21.07.2012 Prostor mezi Lipnicí a Studeným, sedlo mezi Lipnickým vrchem a Studencem (na začátku obce Lipnice směrem od Kunratic – České Kamenice).

V roce 2007 uplynulo 250 let od krvavého rakousko – pruského střetnutí, k němuž došlo v průběhu sedmileté války v roce 1757 v prostoru mezi Českou Kamenicí a Chřibskou. Bitva byla nejvýznamnější vojenskou akcí v historii území Lužických hor i Českého Švýcarska. Těla padlých vojáků z obou znepřátelených stran byla pohřbena do hromadných hrobů u České Kamenice v prostoru…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Prostor mezi Lipnicí a Studeným, sedlo mezi Lipnickým vrchem a Studencem (na začátku obce Lipnice směrem od Kunratic – České Kamenice).
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Děčín
Obec
Kunratice

Fotogalerie k článku

V roce 2007 uplynulo 250 let od krvavého rakousko – pruského střetnutí, k němuž došlo v průběhu sedmileté války v roce 1757 v prostoru mezi Českou Kamenicí a Chřibskou. Bitva byla nejvýznamnější vojenskou akcí v historii území Lužických hor i Českého Švýcarska. Těla padlých vojáků z obou znepřátelených stran byla pohřbena do hromadných hrobů u České Kamenice v prostoru Křížového Buku a obce Studený.

Při příležitosti tohoto výročí vznikla myšlenka uctít padlé vojáky a uspořádat prezentaci střetnutí rakouských a pruských vojsk pod Studencem na Českokamenicku.

Přiblížit divákům (účastníkům) historické události ukázkami života vojska v táboře a seznámit veřejnost s událostmi a děním v průběhu rakousko-pruských bojů v prostoru Českokamenicka po prohrané bitvě u Kolína z roku 1757, seznámit je s vlivem těchto skutečností na další utváření dějin Habsburské monarchie a s ovlivněním dalšího uspořádání Evropy.

I když byla celá akce připravena v relativně krátkém čase, výsledek byl ohromující a to především pro diváky, kterých přišlo několikanásobně víc, než se očekávalo (cca 1500). Letos, v roce 2012, jsme se rozhodli divácky přitažlivou rekonstrukci bitev zopakovat.

Vzpomínková akce bude určena široké veřejnosti bez věkového omezení, s důrazem na mládež a studenty mikroregionu Českokamenicka a okresu Děčín, příznivce a obdivovatele vojenské historie a tradic, turisty a návštěvníky Děčínska, Lužických hor a Českého Švýcarska; v neposlední řadě přinese informace místnímu obyvatelstvu této části severních Čech v prostoru Ústeckého kraje.

Na realizaci projektu se mají podílet nejenom členové sdružení, skupiny historického vojenství z Čech i zahraničí pod odborným vedením Regiment Wied 1762. Natočené dvojjazyčné výukové DVD z celé akce za použití outdoor situačních kamer a mobilní techniky bude následně předáno pro potřeby interaktivní výuky v základních a středních školách na Děčínsku v Ústeckém kraji. Do budoucnosti by se měla opakovaná pietní vzpomínka na probíhající boje a padlé vojáky v roce 1757, pořádaná po pěti letech, stát místní tradicí.

Předběžný program

Vzpomínková akce ke 255. výročí prusko-rakouských bojů

DOZVUKY BITVY U KOLÍNA ROKU 1757 V SEVERNÍCH ČECHÁCH

PREZENTACE STŘETNUTÍ RAKOUSKÝCH A PRUSKÝCH VOJSK

POD STUDENCEM NA ČESKOKAMENICKU

A UCTĚNÍ PAMÁTKY PADLÝCH

Sobota 21. 7. 2012

Místo akce:

Prostor mezi Lipnicí a Studeným, sedlo mezi Lipnickým vrchem a Studencem (na začátku obce Lipnice směrem od Kunratic – České Kamenice).

Vystoupí zde řada skupin a klubů vojenské historie v čele se sdružením Regiment Wied 1762, o účast projevují také zájem skupiny z Německa.

Účastníci budou přijíždět na místo již v pátek 20. 7. 2012 během odpoledních hodin. V prostoru sedla mezi Lipnickým vrchem a Studencem postaví vojenský tábor, resp. dva tábory.

V odpoledních hodinách proběhne pietní akt u Lehmannova pomníku v Horní Lísce a Na Křížovém Buku za účasti vedení OspS, města Česká Kamenice a Kytlic – položení věnců a uctění padlých vojáků.

18,30 hod. proběhne na hlavním náměstí Míru v České Kamenici "čepobití" = slavnostní pochod vojáků v uniformách s doprovodem bubnů, oznamující akci na sobotu 21. 7. 2012. Jednotky se budou přesouvat do vojenského ležení v Lipnici po cestách, kde boje skutečně probíhaly. I zde bude možnost vidět krátké bojové šarvátky.

V sobotu 21. 7. 2012 během celého dne bude možné shlédnout v táboře v Lipnici ukázky vojenského života v polovině 18. století, cvičení jednotek a přípravu 150 vojáků z obou znepřátelených stran k boji.

13,00 hod Příprava a nástup čestné jednotky ve vojenském táboře.

Pochod vojska včetně všech účastníků k Lehmannovým pomníčkům u Studeného (zřízeným E. Lehmannem na paměť padlých vojáků k 150. výročí bojů).

14,00 hod Požehnání obnovené drobné památky zastavení sv. Michaela (1759) v Hluboké rokli mezi Lipnicí a Studeným, která patrně byla prvním pietním uctěním padlých vojáků.

14,30 hod Slavnostní pietní akt u Lehmannových pomníků, těsně u obce Studený směrem od České Kamenice. Slavnostní řeč, čestné salvy, položení věnců.

15,00 hod Pouze pro zájemce - požehnání celkově obnovené unikátní drobné sakrální památky - výklenkové skalní Johnovy kaple z roku 1760 ve Studeném.

16,30 hod Hlavní program - rekonstrukce bitvy v prostoru, kde došlo k jednomu z nejkrvavějších střetnutí v rámci třídenních bojů pod Studencem.

Odborný garant celé akce: Sdružení Regiment Wied 1762

Prostor k postavení tábora a bojiště laskavě propůjčil pan Jaroslav Moudrý – Biofarma Lipnice.

Pořadatel: Občanské sdružení pod Studencem

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

T-Mobile Olympijský běh - Děčín

19.06.2019 - 19.06.2019
Děčín

Jak jinak oslavit Olympijský den než pohybem? Vyberte si jeden z 80 závodů po celé České republice, postavte se na…

Benešovská rokle - turistický pochod

14.09.2019 - 14.09.2019
Benešov nad Ploučnicí

Turistický pochod okolím města Benešova - na výběr trasa pro kočárky,7 km , 9km , 16 km a 20 km Na startu každý…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Pozor, právě probíhá soutěž, ve které můžete vyhrát nejnovější album Tomáše Kluse - SpOlu.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 25. březen

Dnes má svátek Marián

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete