Statistika našeho portálu

  • 94 728 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

RYTMY POHYB SVĚTLO - Impulsy futurismu v českém umění - Západočeská galerie v Plzni

18.10.2012 - 13.01.2013 Plzeň

Nejvýznamnější výstava připravená Západočeskou galerií v Plzni v roce 2012 představuje reprezentativní výběr českého umění první třetiny dvacátého století s tematickým zaměřením na zachycení a evokaci pohybu, rychlosti a dynamiky.Toto téma se dostalo do popředí zájmu především u italských futuristů, od nichž se buď přímo nebo zprostředkovaně rozšířilo i do českého moderního umění. Projekt sleduje…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Západočeská galerie v Plzni
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-město
Obec
Plzeň

Fotogalerie k článku

Nejvýznamnější výstava připravená Západočeskou galerií v Plzni v roce 2012 představuje reprezentativní výběr českého umění první třetiny dvacátého století s tematickým zaměřením na zachycení a evokaci pohybu, rychlosti a dynamiky.

Toto téma se dostalo do popředí zájmu především u italských futuristů, od nichž se buď přímo nebo zprostředkovaně rozšířilo i do českého moderního umění. Projekt sleduje cesty, jimiž se futuristické principy zhruba v letech 1910–1930 do českého umění dostávaly, podoby, jakých zde nabývaly a významy, jež s nimi autoři spojovali. Vystavena jsou díla FRANTIŠKA KUPKY, EMILA FILLY, OTTO GUTFREUNDA, BOHUMILA KUBIŠTY, RŮŽENY ZÁTKOVÉ, VÁCLAVA ŠPÁLY, JOSEFA ČAPKA, ANTONÍNA PROCHÁZKY, VINCENCE BENEŠE, JOSEFA VÁCHALA, VLASTISLAVA HOFMANA, JOSEFA ŠÍMY, FRANTIŠKA BÍLKA, ZDEŇKA PEŠÁNKA a dalších.

Celkem je prezentováno na 120 vybraných děl zapůjčených z více než dvaceti muzeí a galerií či soukromých sbírek. Výstava je koncipována interdisciplinárně a ukazuje vedle výtvarného umění i různá technická řešení zachycení pohybu, rychlosti a dynamiky (optické přístroje, chronofotografie, film).

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY S JEJÍ AUTORKOU ALENOU POMAJZLOVOU: 14. 11. 2012 v 17 hodin 8. 1. 2013 v 17 hodin DOPROVODNÝ PROGRAM: 6. 12. 2012 v 17 hodin - Hračky, senzace a objevy: optická zařízení a vynálezy 19. a 20. století a jejich reflexe v díle Frantička Kupky. Přednáší Tomáš Pospiszyl (FAMU). 19. 12. 2012 v 17 hodin - Futurismus v sukni: RŮŽENA ZÁTKOVÁ Přednáší Alena Pomajzlová (autorka výstavy). 10. 1. 2013 v 17 hodin - FILMOVÉ EXPERIMENTY V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU: sonda do dějin abstraktního filmu. Přednáší Lenka Pastyříková (Národní galerie v Praze)

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Kvantová fyzika a objektivní realit…

24.01.2021 - 24.01.2021
Měšťanská beseda,…

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o realitě říká hrnek s kávou na stole?…

Běh Barvám Neutečeš - Plzeň

12.06.2021 - 12.06.2021
Štruncovy sady, Plzeň

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš! 7. ročník je tu! Běh, ve kterém není hlavním motivem rychlost, ale…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 16. leden

Dnes má svátek Ctirad

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete