Statistika našeho portálu

  • 98 916 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Slavnosti svobody v Plzni

03.05.2018 - 06.05.2018 Plzeň

První květnové dny patří v západočeském městě Plzni již neodmyslitelně k "Slavnostem svobody", konaným u příležitosti osvobození Plzně armádou Spojených států amerických a konce druhé světové války.Oslavy vyročí osvobození Plzně americkou armádouDo západočeské metropole se na tuto významnou událost historických oslav sjíždějí každoročně tisíce návštěvníků z celého světa, kteří spolu s…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

První květnové dny patří v západočeském městě Plzni již neodmyslitelně k "Slavnostem svobody", konaným u příležitosti osvobození Plzně armádou Spojených států amerických a konce druhé světové války.

Oslavy vyročí osvobození Plzně americkou armádou

Do západočeské metropole se na tuto významnou událost historických oslav sjíždějí každoročně tisíce návštěvníků z celého světa, kteří spolu s americkými veterány, jejich rodinnými příslušníky a obyvateli Plzně zavzpomínali na událostí spojené s radostnou atmosférou konce válečného běsnění.

Desítky veteránů či fanoušků vojenské historie rozloží jako obvykle své campy v Křižíkových sadech, kde bude moci shlédnout dobové automobily, techniku, ošetřovny či vyslechnout autentické rozhlasové přenosy, dokumentující tehdejší atmosféru. Obvykle nechybějí ani inscenované scénky z běžného života vojáků či obyvatel protektorátu v náležitě upravených oblecích. Pro návštěvníky pak organizátoři přichystali i bohatý doprovodný program, ve kterém nechybí ukázky jazzové či country hudby a desítky prodejních míst s historickými artefakty. Slavnostním zakončením programu pak jako obvykle bude průjezd kolony historických vozů centrem města, který sledují tisíce nadšených diváků.

Slavnosti svobody Plzeň v roce 2018

Plzeň se chystá na Slavnosti svobody, události ze začátku května roku 1945 si letos připomene od čtvrtka 3. do neděle 6. května. Oslavy osvobození nabídnou bohatý vojensko-historický a kulturní program. Zahájení bude patřit koncertu The Count Basie Orchestra z USA, který je držitelem 18 cen Grammy, program oslav zakončí vzpomínkové setkání u památníku Díky, Ameriko!, jemuž se po dvou letech vrací jeho původní podoba. Slavností se zúčastní také američtí a belgičtí veteráni, kteří v roce 1945 přinesli Plzni svobodu, zatím má radnice potvrzeno šest jmen. Hlavnímu programu bude předcházet 1. května v lochotínském amfiteátru koncert The Australian Pink Floyd Show s nesmrtelnou hudbou legendární kapely Pink Floyd v doprovodu nejmodernějších světelných efektů a animací.

Američtí a belgičtí veteráni

Američtí a belgičtí veteráni jsou nejvzácnějšími hosty oslav osvobození. "Z USA účast zatím potvrdili George Thompson, James Duncan, a pokud mu to zdravotní stav dovolí, tak také Earl Ingram, z Belgie pak Louis Gihoul, Michel Gilain a Hubert Rauw. Vzhledem k jejich věku a zdravotnímu stavu však nemůžeme zaručit, že opravdu všichni dorazí. Připravujeme pro ně takový program, při němž budou mít příležitosti setkat se s Plzeňany a vyslechnout si slova díků za jejich činy," uvedl primátor města Martin Zrzavecký. Kromě veteránů přislíbili účast i vnuk generála Pattona George Patton Waters, vnuk plukovníka Charlese H. Nobla Hank Noble a také Luc Rensonnet, syn velitele 17. dělostřeleckého pluku.

Convoy of Liberty

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy se mohou lidé těšit už tradičně také na Convoy of Liberty, přehlídku vojenských historických vozidel. Letos pojede konvoj mimořádně v sobotu 5. května. Zapojí se do něj 200 kusů techniky, projede zhruba dvoukilometrovou trasu ze Sukovy ulice po Klatovské třídě až do sadů Pětatřicátníků. "Ve vzduchu jej přeletem doprovodí nejen současné vojenské letouny, ale i nejslavnější a nejlepší stíhací letadlo britského královského letectva za druhé světové války Spitfire a Harvard, letoun z roku 1943 sloužící k výcviku nových pilotů USAAF v Texasu. Čelo konvoje včetně džípů s válečnými veterány bude pokračovat ze sadů Pětatřicátníků na náměstí Republiky, kde budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si historická vozidla zblízka a setkat se s americkými a belgickými veterány," přiblížil Martin Baxa.

Dobové vojenské kempy

K atmosféře Slavností svobody patří dobové vojenské kempy. "V parku za obchodním centrem Plzeň Plaza se rozloží vojenské tábory 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. K vidění tady bude i polní letiště s dvoumístným průzkumným letadlem Piper L4H a tábor RAF britského královského letectva, jehož 100. výročí založení si letos připomínáme a v němž za druhé světové války sloužilo 2402 Čechů a Slováků," uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. Královské letectvo a navíc ženské pomocné letecké sbory (WAAF) připomene také kemp v prostoru U Zvonu, vedle Křižíkových sadů a Proluky, kde je pravidelně při oslavách v rámci projektu Plzeň 1945 představován život v táboře 2. pěší divize a život civilistů. Camp Raiders s expozicí americké pěchoty bude mít své stanoviště před kulturním domem Peklo, v němž zůstanou otevřené dveře ojedinělého muzea Patton Memorial Pilsen s jeho více než tisíci exponáty a fotografiemi vztahujícími se k americké armádě a událostem 2. světové války.

Kulturní program

Součástí slavností bude jedinečný kulturní program, který Plzeň přenese zpět do radosti z konce války a osvobození. Hlavní program na náměstí Republiky zahájí v pátek 4. května nejlepší big band všech dob s více než 80letou historií, legendární americký The Count Basie Orchestra, o jehož kvalitách vypovídá celkem 18 cen Grammy. Folkové sobotní odpoledne bude hostit Nezmary a Big Band Klatovy, Cop, Taxmeny, Nadoraz nebo v poslední době oblíbenou kapelu Jelen. Neděle bude patřit Hrádeckému Big Bandu, kapele St. Johnny Blues a Mydy Rabycad. V Křižíkových sadech oživí vojenské ležení folklor, swing, scénky s komentářem či ukázky módy a na pódiu amfiteátru za obchodním centrem Plzeň Plaza se představí folkoví a country muzikanti.

Vzpomínkové akty a výstavy
Slavnosti svobody doprovázejí vzpomínkové akty u jednotlivých památníků, speciální akce, mezi nimi 3. května Plzeňské rozhovory II na téma 100 let česko-amerických vztahů s podtitulem Co nás spojuje, a výstavy. Například venkovní expozice ve Smetanových sadech s názvem Muži generála Pierce připomene 75. výročí založení 16. obrněné divize, která v roce 1945 vstoupila do Plzně jako první jednotka americké armády.

 

 Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Adventní dílny 2022 - Plzeň

14.12.2022 - 15.12.2022
Františkánská 11, Plzeň

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze a Národopisné muzeum Plzeňska, pobočky Západočeského muzea v Plzni, Vás…

13. reprezentační česko-německý ple…

04.02.2023 - 05.02.2023
Měšťanská beseda - Plzeň

Již po třinácté Vás v sobotu 4. února 2023 ve 20 hodin přivítáme v krásném prostředí novorenesanční Měšťanské besedě v…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete