Statistika našeho portálu

  • 99 542 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Slovanská epopej v Moravském Krumlově - Moravský Krumlov

31.07.2021 - 31.05.2022 Zámek Moravský Krumlov

Výstava proslulé Slovanské epopeje se otevřela na zámku v Moravském Krumlově široké veřejnosti z tuzemska i zahraničí. Od srpna tak mohou návštěvníci na vlastní oči vidět plátna nejvýznamnějšího českého secesního malíře Alfonse Muchy, který se na jižní Moravě narodil.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Moravský Krumlov
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Moravský Krumlov

Fotogalerie k článku

Výstava je k vidění denně od 9 do 16 hodin, poslední návštěvníci mohou na prohlídku v 15 hodin.

Vstupenky jsou k dispozici buď přímo na místě, nebo elektronicky na webu www.mucha-epopej.cz.

Kvůli stále platným covidovým opatřením je omezena hodinová kapacita výstavy, proto organizátoři doporučují, aby si turisté vstupenky rezervovali raději prostřednictvím uvedené webu. Cena vstupenky činí 250 Kč, děti do 10 let věku mají vstup zdarma.

Slouvanskou epopej tvoří cyklus dvaceti monumentálních pláten, v nichž malíř Alfons Mucha interpretoval dějiny slovanských národů. Impulsem pro vznik těchto ohromujících pláten bylo autorovo vlastenectví a láska k zemi. Svým dílem se snažil se vytvořit obdobu hudebních symfonií a krásné literatury. Práci na epopeji tak zasvětil celou druhou půli svého života.

Cyklus vznikal postupně v letech 1912 až 1926 v ateliéru na zámku Zbiroh na zakázku mecenáše umění Američana Charlese Richarda Crana.

Mucha postupně předával dokončené obrazy Praze. Poprvé tak bylo několik prvních hotových pláten vystaveno v Klementinu v roce 1919. Rok poté putovalo 11 pláten do USA, kde se v Chicagu a New Yorku jejich výstava setkala s ohromným diváckým zájmem. Celý cyklus si pak lidé mohli poprvé prohlédnout v roce 1928 v pražském Veletržním paláci a následně i v Brně. Válku plátna přežila ukryta v budově základní školy v pražských Holešovicích.

Před samotným převozem pláten musel zámek v Moravském Krumlově projít náročnou rekonstrukcí. Kromě výstavních prostor, které dnes splňují nejnáročnější mezinárodní standardy ICOM bylo opraveno celé jižní křídlo zámku. V nejbližších dnech tak budou moci návštěvníci vystoupat na zámeckou věž. Z ní se jim naskytne krásný výhled na přilehlý zámecký park a celé město, které vyrostlo na řece Rokytné.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 21. březen

Dnes má svátek Radek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete