Statistika našeho portálu

  • 102 233 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Šrámkova Sobotka

01.07.2017 - 08.07.2017 Sobotka

61. Ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literaturyJako každý rok i letos můžete v kraji pod Humprechtem strávit týden ve společnosti slov, ať už na přednáškách, koncertech či autorských čteních, kreativitu můžete projevit na jedné z mnoha soboteckých dílen. A stejně jako každý ročník, i ten letošní je tematicky zaměřený: Kritika. Výpověď umění?F. X. Šalda, o němž se někdy…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

61. Ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury

Jako každý rok i letos můžete v kraji pod Humprechtem strávit týden ve společnosti slov, ať už na přednáškách, koncertech či autorských čteních, kreativitu můžete projevit na jedné z mnoha soboteckých dílen. A stejně jako každý ročník, i ten letošní je tematicky zaměřený: Kritika. Výpověď umění?

F. X. Šalda, o němž se někdy mluví jako o největším z českých kritiků, by letos oslavil 150. narozeniny – anebo 80. úmrtniny. Zajímá nás, jak moc se od doby, kdy Šalda zemřel, proměnilo pojetí uměnovědné kritiky a za jakým účelem vlastně vznikala tehdy a proč vzniká dnes. Někteří tvrdí, že kritik je nepřítelem umělce, jiní zase, že umění bez kritiky ztrácelo smysl, protože by se mu nedostávalo dostatečně reflexe. Každý čtenář, divák, posluchač je ale snad tak trochu kritikem, ale mohl by být kritikem z povolání? A co teprve, když by se sama kritika stala uměním! Kritický hlas však nenáleží pouze těm, kteří literaturu sledují takříkajíc z vnějšku. Nedílnou součástí je i tzv. umění angažované – názorným příkladem v českém kontextu je například písničkářství. A jak vypadá angažované umění dnes, na co reaguje a jak rezonuje v českém prostředí? Téma letošního ročníku Šrámkovy Sobotky vyvolává samé otázky, pojďme na ně společně hledat odpovědi.

 

Navštívit můžete autorská čtení, přednášky, diskuze, ivadelní představení nebo koncerty. Pro zájemce budou připraveny celotýdenní dílny.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. duben

Dnes má svátek Jiří

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete