Statistika našeho portálu

  • 94 558 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Stálá akvarijní výstava v Brně

01.01.2011 - 31.12.2020 Brno

Stálá akvarijní výstava v centru Brna nezanikne, jen se bude stěhovat!Stálá akvarijní výstava v Radnické ulici v Brně bude pro veřejnost uzavřena k 31. 7. 2011. Přesunuta bude v následujících týdnech do náhradních prostor v zoologické zahradě v Brně. Důvodem k přesunu výstavy je rekonstrukce prostor Staré radnice, kde výstava od roku 1969 sídlí. Akvária a terária budou přestěhována do zoo během…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Radnická 6, Brno
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

Fotogalerie k článku

Stálá akvarijní výstava v centru Brna nezanikne, jen se bude stěhovat!


Stálá akvarijní výstava v Radnické ulici v Brně bude pro veřejnost uzavřena k 31. 7. 2011. Přesunuta bude v následujících týdnech do náhradních prostor v zoologické zahradě v Brně. Důvodem k přesunu výstavy je rekonstrukce prostor Staré radnice, kde výstava od roku 1969 sídlí. Akvária a terária budou přestěhována do zoo během letošního srpna a lidé zvířata opět uvidí už od září 2011. Nejde tedy o zrušení výstavy, ale pouze o její přesun a následnou úpravu v Zoo Brno. Pro širokou veřejnost to tedy znamená pouze fakt, že se změní místo, kam se na exponáty vodní říše mohou přijít podívat. V brněnské zoo navíc uvidí téměř dalších osm stovek zvířat, 210 živočišných druhů, zástupců obojživelníků, plazů, ptáků a savců.

Zda se Stálá akvarijní výstava po rekonstrukci vrátí na své původní místo, není zatím jasné. O konkrétní budoucnosti prostorů na Radnické 6 a jejich využití, i o samotné rekonstrukci, bude ředitel ZOO Brno nadále jednat s vedením města.

Stálá akvarijní výstava Zoo Brno je výjimečná už tím, že relativně na malém prostoru (cca 76 m2) představuje v centru města v 65 nádržích početné zástupce mořských i sladkovodních ryb a rostlin, některých obojživelníků, plazů a členovců  téměř z celého světa. V třicetileté historii SAV stojí za zmínku aktivity roku 1975.

V něm došlo k další úpravě vnitřního prostoru a vznikla odchovna a přípravna krmiv. V roce 1996 bylo zřízeno první veřejně přístupné mořské akvárium v Brně. V návaznosti na jeho vybudování a postupným získáváním chovatelských zkušeností narostl počet expozic s další mořskou tématikou. Můžeme zde například vidět zástupce ryb ostencovitých, sapínovitých, klaunů a dalších. V roce 2000 a poté ještě v roce 2008 došlo také k přestavbě 850 litrové nádrže s korály, která patří k největším atrakcím.  V roce 2009 byla nově zřízena expozice "Tropický deštný prales". V současnosti se na SAV nachází 65 expozičních nádrží, z toho je 33 o objemu 86 litrů v nejstarší části výstavy zvané rotunda s kruhovým půdorysem, 15 je součástí expozice tropický deštný prales , v nichž jsou umístěni členovci a obojživelníci,  a ostatních nádrží o objemech několika set litrů (z nich jsou 2 mořské). V sezóně (květen až říjen) můžete na SAV také vidět venkovní nádrž s okrasnými kapry a karasi.

Na konci roku 2009 bylo chováno 776 zvířat 124 druhů, z toho 180 jedinců bezobratlých 34 druhů, 2 paryby 1 druhu, 661 ryb 81 druhů, z toho 561 jedinců 74 druhů sladkovodních a 10 jedinců 7 druhů mořských, 16 obojživelníků v 5 druzích, 5 plazů 2 druhů a 2 ptáci 1 druhu. V budoucnu chceme obměňovat kolekci chovaných druhů ryb a dalších živočichů tak, aby byla vždy přitažlivá pro návštěvníky.  
                         
Gotické sklepení

Součástí Stálé akvarijní výstavy jsou podzemní gotické prostory. Zde jsou periodicky prezentovány práce s tematikou přírody, například fotografie, obrazy, různé sbírky (lastur) a další.
Výukové programy

V prostorách akvarijní výstavy probíhají také výukové programy. Tyto programy jsou vhodné pro I. a II. stupeň základních škol a lze si je telefonicky domluvit. Jsou zaměřeny na obecnější problematiku bezobratlých a obratlovců a na detailnější informace o chovaných zvířatech.

VSTUPNÉ NA STÁLOU AKVARIJNÍ VÝSTAVU

rodina (2 dospělí + 2 děti)     75,- Kč
dospělí     30,- Kč
senioři, studující (ISIC, ALIVE)
děti 3-15 let, ZTP dospělí     15,- Kč
skupina dětí (3-6 let) - mateřské školy, jesle     10,- Kč
děti do 3 let, ZTP/P (včetně doprovodu), ZTP - senior, dítě 3-15 let, student, doprovod skupina (1 osoba na 10 osob)     zdarma

výkový program:

děti

pedagogický doprovod                                                                                                  
   
15,- Kč

zdarma

Při předložení vstupenky ze SAV máte nárok na 20 % slevu na vstupném do Zoologické zahrady města Brna.

 

Otevírací doba

Otevřeno denně    
pondělí až neděle
    9.30 - 17.00 hod

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Koncert The Best of Roxette - Brno

01.12.2020 - 01.12.2020
Brno

Tribute to Marie Fredriksson se symfonickým orchestrem poprvé v ČR Kultovní švédské poprockové duo ROXETTE na konci 80.…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 1. prosinec

Dnes má svátek Iva

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete