Statistika našeho portálu

  • 94 724 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Štefan Tóth - Garden Series - Dea Orh Art Gallery Praha

14.11.2012 - 04.12.2012 Praha

Cyklus maleb Garden Series byl poprvé prezentován na říjnovém veletrhu Art International Zurich 2012. Již švýcarská premiéra ukázala novou sérii jako výtvarný celek, který námět zahrad zpracovává monumentální formou. Tato forma však není důsledná ve smyslu formátu, ale naopak gesta. V tematickém souboru Garden Series se sice objevují velkoformátové malby, ale více jako důsledek procesu, než nosné…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dea Orh Art Gallery Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Cyklus maleb Garden Series byl poprvé prezentován na říjnovém veletrhu Art International Zurich 2012. Již švýcarská premiéra ukázala novou sérii jako výtvarný celek, který námět zahrad zpracovává monumentální formou. Tato forma však není důsledná ve smyslu formátu, ale naopak gesta. V tematickém souboru Garden Series se sice objevují velkoformátové malby, ale více jako důsledek procesu, než nosné pole samotné koncepce.

Výstava je tedy estetickou ukázkou forem gestické malby. Což znamená, že divák nespatří neoexpresionistické vize, ale umírněnější podobu procesuální malby.

Malba jako proces, kterým se přetváří námětová rovina do architektury obrazu. Obraz je nakonec konceptuální výstavbou tématu, který je naprosto podřízen malbě performativního charakteru. Zjednodušeně řečeno, nové estetické sdělení maleb z cyklu Garden Series ukazuje zahrady jako formulace bez romantického rezidua. Tím pádem mají obrazy dvě formy sdělení. První formou informace je abstraktní znak. Je to postupná a malířsky důmyslná abstraktní koncepce, kdy na realistickou malbu je nanášena řada valérových ploch bez souvztažnosti s vybraným námětem. Druhá forma výkladu reprezentuje kontrastní, energické gesto primárních barev. Tento výrazný a výtvarný akcent má podpořit horizontální řazení kompozice, aby divák nabyl dojmu, že abstraktní koncept malby v sobě skrývá i reálné pozadí. Tímto pozadím se rozumí horizontální krajina – zahrada. Důsledkem takto pojaté umělecké strategie je krajinný motiv, který patří spíše do světa snu než do naší reality. Výše uvedené srovnání, tak staví cyklus Garden Series do kvalitativně jiného rámce než předchozí Tóthovy obrazové série. Proto je jmenovaná série v umělcově abstraktní tvorbě téměř unikátem. Garden Series je jako obvykle uzavřená obrazová série, které nebude mít další následování. Potvrzuje se tím autorův konceptuální přístup příznačný již od studií na École nationale supérieure des beaux-arts v Paříži (2007).

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

Online: Ká dva vlastní cestou - cel…

16.01.2021 - 16.01.2021
Bělohorská 24, Praha 6…

Kino Dlabačov se po dobu uzavření kina připojuje k online projekcím v rámci „Moje kino Live“

Online: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi…

16.01.2021 - 16.01.2021
Divadlo v Dlouhé

Online loutkové představení veselých příběhů zeleného žabáka Kvaka a hnědého ropušáka Žbluňka.

Online: Fragmenty metropole - celá …

18.01.2021 - 18.01.2021
Seydlerova 2835/4,…

Fotograf roku představuje v Czech Photo Centre cyklus Fragmenty metropole

420people chystá ohňostroj tance, h…

18.01.2021 - 19.01.2021
La Fabrika, Komunardů…

OHNĚ STROJE, tak se jmenuje nové představení souboru současného tance 420PEOPLE, v němž se už podruhé spojil s…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 16. leden

Dnes má svátek Ctirad

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete