Statistika našeho portálu

  • 95 700 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Šumperk ve víru secese - Šumperk

24.06.2021 - 05.09.2021 Šumperk

Vážení příznivci Vlastivědného muzea v Šumperku, dovolujeme si Vás pozvat na novou výstavu šumperského muzea s názvem Šumperk ve víru secese, která bude zahájena vernisáží, a to 24. 6. v 17 hod.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Rytířský sál
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Šumperk
Obec
Šumperk

Fotogalerie k článku

Šumperk ve víru secese  24. 6. (vernisáž v 17 hod.) – 5. 9. 2021                                                    

Výstava návštěvníky pozve do časů po roce 1900, kdy se umělci začali rozcházet s přežitými historizujícími styly 19. století a začali hledat nové cesty, po kterých vyjít vstříc modernímu umění. Šumpersko tehdy bylo spletitě provázáno především s vídeňským kulturním centrem. Vedle soch, obrazů a exponátů charakterizujících secesní módu a umělecké řemeslo bude představena tvorba mimořádných osobností, jakými jsou bratři Karl a Max Benirschkové. Značná pozornost bude věnována ikonické stavbě architekta Josefa Hoffmanna, letnímu sídlu rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, jehož hlavní budova podlehla v roce 1922 požáru. Lákadlem výstavy bude ze Slezského zemského muzea v Opavě zapůjčený vzácně dochovaný soubor figurální keramiky, kterou pro kachlová kamna domu v Koutech vytvořil sochař Anton Hanak. Závěrečná část instalace jako další příspěvek cyklu Po stopách šumperských architektů zmapuje zejména prostřednictvím historických fotografií secesní architekturu Šumperka a představí nejvýznamnější tvůrce.

 

Doprovodný program:

Komentovaná prohlídka výstavy Šumperk ve víru secese     15. července 2021 v 16 hod., Rytířský sál                              

Výstava Šumperk ve víru secese přibližuje secesní architekturu, malířství, módu i umělecké řemeslo. Všímá si mimořádných osobností éry secese se Šumperskem spojených. Detailně se věnuje venkovskému sídlu rodiny Primavesi v Koutech. Vzácný soubor keramiky z kachlových kamen z Koutů je v Šumperku představen vůbec poprvé. Návštěvníkům nabízíme možnost prohlédnout si výstavu s výkladem kurátorky Kristiny Lipenské.               

 Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vycházka: Secesní architektura Šumperka 

  1. července 2021 v 17 hod. (východní okruh)
  2. července 2021 v 17 hod. (západní okruh)
  3. srpna 2021 v 17 hod. (východní okruh)

Jako doprovodný program k výstavě Šumperk ve víru secese jsme pro zájemce o stavební dějiny Šumperka připravili vlastivědnou vycházku, kterou povede autorka výstavy Kristina Lipenská. Nabízíme dva okruhy: jeden východní částí města a druhý jeho západní částí.  

Vycházka: Šumperské kašny a fontány

  1. července 2021 v 17 hod.

Do parného léta jsme pro návštěvníky připravili vlastivědnou vycházku po šumperských kašnách a fontánách. Pojďte s námi pod vedením historičky umění Kristiny Lipenské objevit známé i neznámé vodní prvky ve městě. Připomeneme si i kašny již neexistující a odhalíme jednu záhadu.                               Jednotné vstupné pro vycházky: 50 Kč, děti do 6 let zdarma                        

Sraz účastníků vycházky bude v 17.00 hod. u pokladny muzea.

Počet míst na komentovanou prohlídku a vycházky je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070

 

Mapa

Další akce v okolí

LiStOVáNí: Bitevní Pole - Šumperk

29.07.2021 - 29.07.2021
Šumperk

Lukáš Hejlík poprvé v rámci celorepublikově oblíbeného cyklu scénických čtení LiStOVáNí zavítá do Domu kultury Šumperk.…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 24. červenec

Dnes má svátek Kristýna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete