Statistika našeho portálu

  • 101 408 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Svatohavelské posvícení ve skanzenu v Kouřimi

20.10.2019 Kouřim

Posvícení v historické podobě, se starodávným zvykem "stínání kohouta", vyprávěním o tancovačkách s hudbou a tancem, dílnami pro děti, písničkami z Polabí, jarmarkem, pečením...

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Jakej trest nešlechetnýmu škůdnikoj přišel je název rekonstrukce lidového zvyku stínání kohoutaKytka, koloušek, věneček, šejdovec aneb nepudu z hospody, šelma bych byl je název pásma o tancovačkách. Obojí proběhne dvakrát, od 11.00 a od 15.00.

Bude se besedovat o lidové stravě při podzimních pracích a o jídle a hodování vůbec, připraveny budou ukázky pokrmů. Při povídání o lidové písni z Polabí si jistě rádi i zazpíváte.

Dílna podmalby na sklo je určená dětem i dospělým. Každý si z ní může odnést vlastnoručně namalovaný obrázek.

V domě z Budče se bude šlapat, krouhat a nakládat zelí. Vše si vyzkoušíte, a ochutnáte tři druhy různě připraveného zelí.

Budeme péct sváteční pečivo, např. zapomenutou regionální specialitu – mětýnku z Kouřimska, nebo tzv. "řepánky". Děti si vyzkouší trdlem utřít, nebo umlít mák.

Nebude chybět malý tradiční jarmark s flašinetáři, Jana Hunalová nabídne své bylinné čaje, kouřimský likérník Jiří Svoboda vám poví o způsobu výroby a druzích likérů, ve světnici domu z Jílového bude pantáta s přáteli držet "pěknou hodinku".

Nad svátečně prostřeným stolem v rychtě z Bradlecké Lhoty se dozvíte o posvícenských zvycích od ředitele muzea Vladimíra Rišlinka.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete