Statistika našeho portálu

  • 99 573 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Biskupský dvůr - MZM

30.10.2013 - 02.02.2014 Brno

Výstava zavede návštěvníka do období vrcholného středověku, mezi hrnčíře a jejich méně obvyklé výrobky, jako jsou kamnové kachle, akvamanile a drobná plastika. Tyto exponáty tvoří důležitou část archeologických sbírek především Moravského zemského muzea a Muzea města Brna. Na jejich restaurování se podíleli studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně, oboru restaurování keramiky.     První…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Biskupský dvůr - MZM
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

Fotogalerie k článku

Výstava zavede návštěvníka do období vrcholného středověku, mezi hrnčíře a jejich méně obvyklé výrobky, jako jsou kamnové kachle, akvamanile a drobná plastika. Tyto exponáty tvoří důležitou část archeologických sbírek především Moravského zemského muzea a Muzea města Brna. Na jejich restaurování se podíleli studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně, oboru restaurování keramiky.
     
První část výstavy je zaměřena na soubor restaurovaných kamnových kachlů, který pochází z archeologického výzkumu dvou hrnčířských pecí na Kapucínském nám. 5 v Brně, datovaných do 15. až počátku 16. století.
Jedná se většinou o kachle komorové s  čelní vyhřívací stěnou reliéfně zdobenou motivy heraldickými (lev, lev s orlicí – tzv. aliance, orlice na štítě, dvouhlavý orel),  žánrovými: (štvanice, trubač) či náboženskými (sv. Jiří v boji s drakem, Adam a Eva, Zmrtvýchvstání – lev s mláďaty). Restaurátorské práce na těchto exponátech probíhaly v letech 2011 – 2013. Součástí výstavy je replika gotických kamen, která byla vytvořena studenty a pedagogy v rámci výuky.

Druhá část výstavy je věnována specifickým výrobkům středověkých  hrnčířů, tzv. akvamaniliím a drobné keramické plastice. Akvamanile jsou nádoby v podobě zvířete, jezdce na koni, nebo bájné bytosti kentaura. Ve zjednodušené a méně kvalitní formě kopírují církevní kovové konvice na liturgické omývání rukou z klášterních a chrámových trezorů a pravděpodobně sloužily stejným způsobem při stolování v panském prostředí. Mezi novějšími nálezy z Brna se objevuje několik dalších zvířat, např. beran, ježek (v několikerém provedení), snad kapřík, či dokonce pohádkové zvíře drak.

Drobná hrnčířská plastika sloužila jako dětská hračka, ale také jako drobnost náboženského, votivního charakteru, která mohla být levně prodávána na poutích a jarmarcích. Nejčastěji se v archeologických nálezech objevuje lidská plastika zastoupená různými druhy panenek, madonek či "mníšků". Plastiku zvířecí pak představují zejména koníčci a spojením obou vzniká oblíbená plastika jezdecká v podobě různých forem koníčků s jezdci v sedle.
Všechny tyto předměty by nebyly tím, čím jsou, bez šikovných rukou restaurátorů, kteří  z nevzhledných střepů, fragmentů a torz dokázali vzkřísit tato středověká dílka znovu v život.

Během výstavy se návštěvníci mohou těšit na videoprojekci o restaurování kachlů, na prodej replik vystavených předmětů a na dětskou "hrnčířskou dílnu" jako doprovodný program pro děti.

Otevírací doba a vstupné

zde

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Kniha džunglí: Bílý lachtan - Brno

16.04.2023 - 16.04.2023
Industra

Participační inscenace divadla DIP pro děti od 6 let. Inscenace zpracovává povídku z Knihy džunglí od Rudyarda…

Maker Faire - Brno

21.10.2023 - 22.10.2023
Výstaviště Brno

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Brna! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední…

VIDA! Objevy

01.04.2023 - 01.04.2023
VIDA! science centrum

Užijte si šíleně geniální apríl s vynálezy a objevy

Agátin hravý festival 2023

02.04.2023 - 02.04.2023
Brno-město

Festival plný chytrých hraček a her. Vstup zdarma!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 25. březen

Dnes má svátek Marián

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete