Statistika našeho portálu

  • 94 425 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Unikátní výstava - Obecní dům - Praha

24.10.2012 - 31.01.2013 Praha

Do Obecního domu se po sto letech vrátí přední česká dílaUnikátní výstava "1912" nabídne ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století. Vedle sebe budou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Obecní dům, náměstí Republiky 5, Praha 1
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Do Obecního domu se po sto letech vrátí přední česká díla

Unikátní výstava "1912" nabídne ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století. Vedle sebe budou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace. Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Jan Preisler, Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Josef Váchal a další).

Výstava pod názvem "1912”, která je pořádána k 100. výročí otevření Obecního domu představí historii vzniku této důležité národní památky v širších dobových souvislostech. Centrem pozornosti budou samozřejmě výtvarná díla. Nejen umělců, kteří se bezprostředně podíleli na výzdobě Obecního domu, jako byli např. Alfons Mucha, Jan Preisler, Josef Wenig, Karel Špillar, Max Švabinský, Fr.Ženíšek, J.V.Myslbek, Ladislav Šaloun a další. Jejich díla zdobící interiér Obecního domu můžeme obdivovat doslova na každém kroku. Od počátku svého vzniku se také Obecní dům stal prostorem pro významné výstavy. Proto jsou na této "jubilejní" výstavě vystavena díla z uměleckého sdružení Sursum (Jan Konůpek, Josef Váchal) i díla českých kubistů (Emil Filla, Otto Gutfreund, Josef Gočár a další), která byla představena právě před 100 lety v rámci prvních výstav Obecního domu.

Obrazy a plastiky doplňují ukázky užitého umění, které nesou výtvarný rukopis doby před sto lety. Exponáty z celkem čtrnácti oficiálních institucí České republiky i ze soukromých sbírek zaručují opravdu jedinečný zážitek.

"Výstava nemá představovat jen vznik historie a architektury budovy, ale v širších kulturních a společensko-politických souvislostech přiblížit vizuální mozaiku samotného roku 1912," řekl Otto M. Urban, kurátor výstavy "1912".

Kurátorem výstavy je Otto M.Urban, který má za sebou úspěšné výstavní projekty jako např. "V barvách chorobných. Idea dekadence a umění v českých zemích, 1880 – 1914" (Obecní dům, 2006), nebo "Decadence Now. Za hranicí krajnosti” (Galerie Rudolfinum, 2010). Jeho nadčasový přístup ve spojení s odvážnou netradiční instalací předního českého designerského studia Olgoj Chorchoj v čele s Michalem Froňkem zaručuje velmi originální zážitek.

"Nejen lidé, ale i domy mohou slavit svá významná výročí. Zvláště jsou-li to "narozeniny" stoleté a jde-li o tak významnou stavbu, jakou je Obecní dům v Praze. Představuje nejen jedinečný architektonický celek, v němž se harmonicky spojují architektonické a výtvarné styly konce 19. a začátku 20. století. Reprezentační dům města Prahy, jak zněl jeho původní název, je mnohem více nežli jen přehlídkou dekorativních stylů, unikátní výtvarné výzdoby od předních umělců té doby i dokladem kvality uměleckořemeslné práce. Sehrál také významnou úlohu při formování našeho státu v novodobých dějinách. Byla zde vyhlášena 28.října 1918 československá samostatnost, v listopadu 1989 se v Obecním domě uskutečnilo první setkání představitelů tehdejší komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Obecní dům se od svého počátku stal duchovním centrem Prahy a toto jeho poselství chceme i dále budovat, " říká Vlastimil Ježek, ředitel Obecního domu.

V rámci výstavy je připravován rozsáhlý školní program a program pro děti, kdy v prostorách infocentra Obecního domu vznikne výtvarná dílna "Ateliér 1912", kde si děti budou tvořit svá díla po vzoru secese či kubismu z roku 1912. Celý program připravuje Galerie umění pro děti GUD pod vedením PhDr. Jany Skarlantové.

Obecní dům tak po mnoha letech a pod novým vedením přináší zpět do dění této významné české památky kvalitní umělecký život. "Naším cílem je návrat společenského a kulturního dění české společnosti zpět do Obecního domu, kam patřila po mnoho let,” říká Ježek, ředitel Obecního domu.

Otevřeno:

každý den 10 – 19 hod

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

Výstava The food - Praha

22.10.2020 - 25.10.2020
Výstaviště

Největší pražský veletrh jídla a pití ze všech zemí THE FOOD konaný na Výstavišti v Holešovicích

Halloweenský karneval - Újezd nad L…

30.10.2020 - 31.10.2020
Mateřská školka Andělská

Halloweenský karneval pro děti

Noc vědců - Praha

27.11.2020 - 27.11.2020
Praha

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci…

Mint Market Praha listopad - Praha

28.11.2020 - 29.11.2020
Praha

Připravte se na Vánoce včas a bez stresu. Přijďte o víkendu 28. - 29. listopadu na MINT Market do haly 11 a 13 v areálu…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 25. říjen

Dnes má svátek Beáta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete