Statistika našeho portálu

  • 101 005 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Večer pro klášter Chotěšov

03.08.2013 Chotěšov

Tradiční kulturní akce nabídne bohatý program, odhalí krásy kláštera Chotěšov a pozve návštěvníky do míst, která jsou během roku nepřístupná.3. srpna 2013 se v rámci akce Večer pro klášter Chotěšov již pojedenácté otevřou brány chotěšovského kláštera veřejnosti. "Když jsme se skupinou mladých nadšenců v roce 2002 pořádali první z Večerů pro klášter Chotěšov, nikoho nenapadlo, že si akce najde své…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Tradiční kulturní akce nabídne bohatý program, odhalí krásy kláštera Chotěšov a pozve návštěvníky do míst, která jsou během roku nepřístupná.

3. srpna 2013 se v rámci akce Večer pro klášter Chotěšov již pojedenácté otevřou brány chotěšovského kláštera veřejnosti. "Když jsme se skupinou mladých nadšenců v roce 2002 pořádali první z Večerů pro klášter Chotěšov, nikoho nenapadlo, že si akce najde své nezastupitelné místo mezi akcemi v Plzeňském kraji, " vzpomíná Pavel Říha, předseda pořádajícího občanského sdružení Chotěšovská vlna.

Také letos je pro příchozí připraven bohatý kulturní program. Ten nabídne jak odborné přednášky a historický šerm, tak divadlo a koncerty hudebních skupin. Na hlavním podiu vystoupí například skupiny Znouzectnost, Orange, Sebevrány či Démophobia. "Programem, který je velice rozmanitý, chceme areál celého kláštera oživit. Prioritou pro nás je, aby se tato ohrožená stavba dostala do povědomí lidí, aby se o jejím neutěšeném stavu mluvilo, aby klášter alespoň jednou za čas ožil ruchem dřevěných zbraní, hudbou a smíchem lidí, v neposlední řadě pak chceme získat finanční prostředky pro údržbu a opravy ohrožené památky", přibližuje Pavel Říha účel akce.

Odborné přednášky budou letos v režii Ing. arch. Jana Soukupa a Mons. Emila Soukupa. První jmenovaný, uznávaný plzeňský architekt a odborník na sakrální stavby, seznámí posluchače s původním kostelem v areálu kláštera, druhý z bratrů, farář u katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, pohovoří na téma řeholní řády v katolické církvi.

Hlavním důvodem návštěvy akce je však klášter Chotěšov jako takový. Produkční a dramaturg akce Jakub Švehla přibližuje místa, která budou během akce k vidění: "Nabídneme příchozím unikátní prohlídky míst, která jsou během roku očím veřejnosti skryta. Zpřístupníme gotická sklepení v nejstarší části kláštera, letos poprvé včetně budovy prelatury, dále pak historické krovy konventu kláštera a odpadní štolu, která je součástí dobového systému kanalizace pod celým areálem kláštera. Zpřístupněn bude samozřejmě celý konvent, který láká zvláště na zrekonstruovanou fresku od Františka Julia Luxe, klášterní kostel a nádherně zdobenou kapitulní síň, kde se bude odehrávat také část programu. Bohatou historii této památky připomenou oživené prohlídky, návštěvníci v nich budou moci nahlédnout do období založení kláštera, husitských válek nebo do období druhé světové války a komunistické totality, kdy v prostorách kláštera sídlila armádní posádka."

V předních zahradách bude po celou dobu trvání akce probíhat dobový řemeslný trh, prezentace terapeutických center, domácí kavárnička s domácími zákusky, hry pro děti a mnoho dalšího.

Záštitu nad akcí převzal biskup plzeňský Mons. František Radkovský. Finančně akci podpořil Magistrát Města Plzně a Plzeňský kraj.

Všechny potřebné informace včetně časového harmonogramu naleznete na webu www.vecerproklaster.cz nebo na facebookovém profilu akce .

Mapa

Další akce v okolí

Přeštický festival vína 2023 - Přeš…

07.10.2023 - 07.10.2023
Masarykovo náměstí

Srdečně vás zveme na 6. ročník Přeštického festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 7. října 2023 na Masarykově…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete