Statistika našeho portálu

  • 87 697 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 161 Míst a památek

Veletrh Svět knihy Praha 2019 v Lapidáriu Národního muzea

09.05.2019 - 12.05.2019 Lapidárium Národního muzea

25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přichází letos do prostor pražského Výstaviště s tématem Paměť a vzpomínky.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lapidárium Národního muzea
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

V Lapidáriu Národního muzea představí veletrh fotografickou výstavu Chaco, věnovanou rozsáhlé jihoamerické oblasti Grand Chaco, které se přezdívá Zelené peklo. Své "dřevěné obrazy" zde dále vystaví spisovatel a výstavník Martin Patřičný a návštěvníci budou mít rovněž možnost zhlédnout cyklus Slovanská epopej v podobě velkoformátové knihy. Doprovodný program dále zahrnuje množství prezentací knižních nakladatelství i jednotlivých autorů, koutek poezie či workshop "Vyrob si vlastní exlibris". V rámci veletrhu proběhnou v areálu přednášky vedené odbornými pracovníky Národního muzea dle následujícího programu:

čtvrtek 9. 5. 2019, 14.00–14.50 h, Autorský sál


O trampingu (nejen) v muzeu
Tramping provází českou společnost už více než sto let. Ačkoli má tedy bohatou historii, stal se předmětem zájmu muzeí teprve nedávno. Jeden z největších českých sbírkových fondů věnovaných trampingu spravuje Etnografické oddělení Národního muzea. Kurátor Jan Pohunek bude vyprávět o tom, jak se u nás vlastně zájem o tuto problematiku zrodil, jak vznikají trampské sbírky a na jaké pozoruhodné situace můžete při práci s nimi narazit.

Přednáší: Mgr. Jan Pohunek, Ph.D.
čtvrtek 9. 5. 2019, 16.00–16.50 h, Velký sál


Ayahuasca a koka: posvátné substance Amazonie a And
Po staletí se používají k diagnostice, léčení, věštění, koncentraci, očistě a při dalších rituálních příležitostech, jako jsou například obětiny božstvům v případě koky nebo při novodobých synkretických náboženských obřadech v případě ayahuascy. Člověk ovšem dokázal sílu a účinky těchto rostlin zneužít, a proto obě mají i svou temnou stránku – v případě koky stačí jedno slovo – "kokain" a v případě ayahuascy slova dvě – "ayahuascová turistika". Na přednášce se dozvíte mnohé z historie těchto rostlin, jejich tradičním užívání v různých oblastech Jižní Ameriky, a také o současných aspektech jejich konzumace.

Přednáší: Mgr. Ludmila Škrabáková
sobota 11. 5. 2019, 10.00–15.00 h, Lapidárium


Vyrob si své exlibris – workshop
Grafická dílna pod vedením pracovníka Knihovny Národního muzea Pavla Muchky. Návštěvník bude mít jedinečnou možnost vyrobit si vlastní exlibris, které si nejdříve sám navrhne, následně vyryje do lina, natře barvou dle vlastního výběru a pomocí ručního lisu si je i sám vytiskne.
neděle 12. 5. 2019, 10.00–10.50 h, Profesní fórum


Vznik a vývoj zámeckých knihoven v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Tématem programu je vznik a vývoj zámeckých knihoven v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jejich obsahová a jazyková skladba, osudy po roce 1945. Změny v pojetí budování šlechtických sbírek v průběhu staletí přiblíží ve své přednášce vědecký pracovník Národního muzea Petr Mašek.

Další akce v okolí

Introducing Viktor Dedek: Místo rod…

01.03.2019 - 31.07.2019
Praha

Věčný snílek a občasný podfukář, Viktor Dedek, je donkichotským režisérem vícehlasých, paralelních světů, uvízlých v…

Příběh krajiny ve službách národa -…

02.04.2019 - 18.08.2019
Národopisné muzeum…

Panelová výstava představuje návštěvníkům prostřednictvím bohatých sbírek Národního muzea téma krajiny, jež nabývala ve…

Něžná krása kruté Anglie - Praha

06.04.2019 - 30.06.2019
Valdštejnská 150/4,…

Výstava ze soukromé sbírky historických oděvůa doplňků z let 1850-1920.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Tip na dovolenou v autokempu

Pokud patříte mezi ty, kteří už nyní dopředu plánují svou letní dovolenou, zkuste se nechat inspirovat rozkošnou dovolenou na Rozkoši v autokempu Rozkoš.

Více na stránce Rozkošná dovolená na Rozkoši.

Kategorie

úterý 21. květen

Dnes má svátek Monika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete