Statistika našeho portálu

 • 99 578 Akcí v kalendáři
 • 5 394 Ubytovacích zařízení
 • 24 208 Míst a památek

FASHION OČISTA s premiérou dokumentu Fast Fashion

15.01.2022 - 16.01.2022 Praha

Příležitost pročistit šatník, zbavit se nechtěných dárků a vymanit se z vleku rychlé módy.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
kulturní centrum Vzlet, Holandská 669/1
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
web
www.namysli.com

Fotogalerie k článku

Již tento víkend 15. a 16. ledna se ve vršovickém kulturním centru Vzlet bude konat velká lednová fashion očista i s premiérou filmu o fast fashion. Přijďte se svými nevhodnými dárky a přebytky ze skříní. Lednový swap bude hlavně o oblečení, ale je možné přinést i další věci jako obvykle.

V rámci doprovodného programu proběhne v sobotu 15. ledna od 17:00 česká premiéra francouzského filmu Fast Fashion: Skutečná cena levné módy z nabídky festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Dokument francouzské dvojice režiséra a scénaristy Gillese Bovona a investigativního reportéra Edouarda Perrina umožňuje divákům nahlédnout do světa současného textilního průmyslu a jeho odvrácené tváře. Vytvoření šatů za deset eur v Evropě za méně než čtrnáct dní? Nejenže je to možné, ale stává se to normou. Od té doby, co se módní průmysl vydal cestou rychlé módy, je to vždy rychlejší i levnější - bez ohledu na následky. Dělníci a dělnice pracují 12 až 15 hodin denně za mzdu nižší, než je polovina zákonem stanovené minimální mzdy v naprosto otřesných pracovních podmínkách. Pro uspokojení nenasytného spotřebitelského apetitu akcelerovaného marketingovými triky, kopírují výrobci modely konkurence, aby šlo všechno rychleji a levněji - i když to někdy znamená riziko soudního sporu.

"Žijeme na planetě, která je zavalena oblečením. Každý rok se ho prodá téměř 56 milionů tun. V Evropě se dokonce nakupované množství od roku 2000 téměř zdvojnásobilo. Díky levným, téměř jednorázovým kouskům můžeme neustále obnovovat svůj šatník. Ale výroba této tzv. rychlé módy má velmi vysokou ekologickou daň a obrovský dopad na životní prostředí i na zaměstnance továren, kteří nejsou schopni z vydělané mzdy žít a pracují v pro nás nepředstavitelných a zcela neférových pracovních podmínkách," představuje dokument Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli, která stojí za mezinárodním projektem Hra o klima i festivalem Země na talíři. "Textilní průmysl má na svědomí obrovské znečištění a je ve svém důsledku jedním z hlavních přispěvatelů klimatické změny, která ohrožuje život na naší planetě. Zároveň se málo hovoří a dopadech těchto našich nákupních rozhodnutí," dodává Viktorie Tenzerová. 

Příspěvek na akci Velký lednový swap: FASHION OČISTA za jeden den je 150 Kč a na akci je nutná registrace zde: https://forms.gle/TVSZ8qRtmrsK4emF8.

Akce se řídí platnými epidemiologickými opatřeními, vstup bude dle povolených kapacit, s respirátorem.


Co je SWAP?

Výměna nevhodných dárků, dobrého oblečení, skvělých knih, zachovalých potřeb do domácnosti.

 

Jak funguje SWAP?

Zaregistrujete se a pak přinesete oblečení, pokojovky, knihy, nářadí, doplňky, bižuterii, menší potřeby a předměty do domácnosti a odnést si můžete cokoliv, co potřebujete či se vám líbí zdarma. Zbytek věcí si odveze jedna z partnerských organizací a vytřídí dál (většinou to bývá Potex). Zkuste vzít krásné kousky, nechtěné dárky, které uneste v ruce cca 20 kusů.

Kodex ostříleného SWAPERA:

 • Na swap se chodí hlavně kvůli tomu, že lokální výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí.
 • Na swap čili výměnu nosíme jen věci ve skvělém stavu a čisté, prostě takové, které bychom třeba darovali s radostí i svým přátelům.
 • Záměrem je udělat radost ostatním, zbavit se věcí smysluplně a nechat se překvapit, co pro nás swap přichytal. Je dobré si dát záměr, co potřebujeme, pak většinou najdeme na swapu právě takový potřebný poklad, respektive se nám snadněji ukáže.
 • Ze swapu si odnášíme věci, které činí radost nebo je potřebujeme pro sebe a své nejbližší: v rozumném množství, ze zkušenosti víme, že cca 20 ks na osobu vás udělá nejvíc šťastný.
 • Ohleduplnost k ostatním je zákon, zrovna tak navrácení věcí na svá místa a ramínka na třídírnu.
 • Swap je zábava, ale i životní styl a příležitost ke sdílení, využijme toho maximálně. Vyhraďte si potřebný čas, vyberte vhodný den a dorazte.

Doprovodný program:
sobota 15.1.

 • 11.00 Přednáška Jak spotřebovávat chytře
 • 15.00 Kibbe typologie postav - obleč se v harmonii s tvým tělem
 • 17.00 Premiéra filmu Fast Fashion - krátká diskuze po filmu 

neděle 16.1.

 • 10.30 workshop výroba upcycling broží
 • 13.30 Přednáška Jak na zero waste s rodinou

SWAP PRAGUE PODPORUJÍ či ORGANIZUJÍ: grant Magistrát hl. m. Prahy, Praha 10, Nadace jistota Komerční banky, Potex

Pro podrobnosti o doprovodném programu sledujte událost na Facebooku

Fast Fashion: Skutečná cena levné módy • Filmy • Země na talíři (namysli.com)

Fast Fashion: The Real Price of Low Cost Fashion – Collective Eye Films

Fast Fashion: The Real Price of Low-Cost Fashion (2021) | Official Trailer HD - YouTube

 

Kdy: 15. – 16. ledna 2022 vždy od 10:00 do 17:00 

Kde: Vzlet, Holandská 669/1, Praha 10 - Vršovice

O SWAP Prague
SWAP Prague je kolektiv a od roku 2020 i nezisková organizace pořádající od roku 2016 akce pro přímou výměnu věcí mezi lidmi, sdílení, vzdělávání a setkávání. SWAP Prague také pořádá workshopy o textilu, udržitelném životě a módě s různými odborníky, a to nejen pro jednotlivce, ale také pro firmy a neziskové organizace. Součástí SWAP Prague je také živá online komunita sloužící pro praktickou výměnu věcí přes internet.   

 

O Na mysli, z.ú.

Na mysli je nezisková organizace zabývající se problematikou globální udržitelnosti, změny klimatu a souvisejícími environmentálními aspekty. Na mysli organizuje festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a změně klimatu "Země na talíři" a koordinuje českou část mezinárodního vzdělávacího projektu Hra o klima.

 

Záměrem projektu Hra o klima je pozitivně motivovat a podporovat mladé lidi v osmi členských státech EU, aby se zapojovali do aktivit zaměřených na řešení změny klimatu. Projekt pomáhá lidem uvědomit si výzvy, kterým společnost a planetární ekosystémy čelí v souvislosti s klimatickou změnou, porozumět souvislostem a dopadům na životy obyvatel, na ekosystémy v Evropě a v zemích globálního Jihu a podílet se aktivněji na řešeních ke zmírnění změn klimatu.

Země na talíři • Na Mysli

Další akce v okolí

TEDxNárodní 2023 - Praha

25.03.2023 - 25.03.2023
Radlická 333/150, Praha…

TEDxNárodní 2023 je celodenní konferencí, kde se setkávají odborníci z oblasti environmentalistiky, alternativních…

Vynášení Morany aneb Vítání jara

26.03.2023 - 26.03.2023
Stanice techniků DDM…

Přijďte se k nám do Stejšnu rozloučit se zimou a přivítat jaro. Čekají na vás rukodělné workshopy, občerstvení a bohatý…

Mezinárodní propagační výstava Kočk…

01.04.2023 - 02.04.2023
Blažimská 1781/4, Praha…

Propagační výstava koček je určena pro všechny milovníky koček, kteří si chtějí kočky nejen prohlédnout, ale i…

Dětský bazar v Hostivaři - Praha

02.04.2023 - 02.04.2023
Kavárna InKafe…

Dne 2.4. 2023 od 15.00 hodin Vás zveme do kavárny InKafe, Gercenova 10 (Taškent Hostivař) na bazar dětského…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 25. březen

Dnes má svátek Marián

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete