Statistika našeho portálu

  • 93 806 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 185 Míst a památek

Vernisáž k výstavě Kristýna Šormová: Smíšené pocity - Praha

16.05.2019 Atrium na Žižkově

Vernisáž k výstavě Kristýna Šormová: Smíšené pocity

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Absolventka pražské AVU Kristýna Šormová (1985) představuje soubor prací na papíře. Zohledněn je vztah ke zvolenému materiálu a zapojení jeho vlastností do samotného charakteru a pojetí velkoformátových kreseb. Název SMÍŠENÉ POCITY odkazuje na mísení emocí, které prostřednictvím kresebných asociací sledují určitou kartografickou strukturu prožívání. Propojují se tu pocity s jejich způsobem materializace. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

Vernisáž: čtvrtek 16. 5. v 18.00 hodin

 

Výstava: SMÍŠENÉ POCITY

Autor: Kristýna Šormová

Kurátor: Petr Vaňous

Termín: 17. 5. – 16. 6. 2019

Galerie Atrium, Čajkovského 12, Praha 3 – Žižkov

Otevřeno: Út od 11.00 do 21.00 hod., St - So od 15.00 do 19.00 hod., Po a Ne zavřeno

 

SMÍŠENÉ POCITY

Kristýna Šormová (1985) absolventka pražské AVU (ateliér Malba II, doc. Vladimír Skrepl) představuje v Galerii Atrium soubor svých prací na papíře. Zohledněn je vztah ke zvolenému materiálu a jeho integrace do samotného charakteru a pojetí velkoformátových kreseb. Název SMÍŠENÉ POCITY odkazuje především na fúzi, propojení či prolnutí, ke kterému při tvorbě dochází. Jde o "mísení emocí", které prostřednictvím kresebných asociací sledují určitou kartografickou strukturu prožívání. Autorku zároveň při práci vedou vlastnosti papíru (struktura povrchu, křehkost, světelnost, barva). Vzniká kresba zaznamenávající svou konstitucí proces emotivní proměny a zároveň je plná gest reagujících na podkladový materiál. Propojují se tu efemérní pocity se způsobem jejich "materializace".

Většina prací zůstává bez názvu, tedy interpretačně otevřená, bez nabídnutého čtecího klíče. Zatímco starší realizace upřednostňují kresebný automatismus, který stojí za amorfním pohybem (rozvlnění) celé obrazové roviny, nesený určitým druhem textury ne nepodobné geologickému krajinnému vrásnění; u novějších kreseb se jako výrazné akcenty objevují pevné konstruktivní tvary členící plochu – kruh, čtverec, linie. Působí kontrastně až modernisticky jako urbanistické či typografické vsuvky do volných asociací. Vzniká efekt jakéhosi zoomu, tj. pocitu přibližování se povrchu a tím detailnějšího zaznamenávání toho, co je, nebo co se děje na sledované ploše. Podobně, jako se přibližujeme prostřednictvím nástroje Google Maps zemskému povrchu a začínáme rozlišovat řeky, údolí, města, obydlí a silnice.

Podstatným momentem je také fyzické rozrušování papíru vrypy či perforacemi. Výsledné kresby lze různě instalovat a také různě číst. Jinak působí kresba pověšená klasicky na zeď, jinak v prostoru a ještě jinak prosvícená zezadu. Všechny tyto adjustační a režijní zásahy dále rozvíjejí původní autorčin vklad, kterým jsou, a na to nezapomínejme, "smíšené pocity". Ty tu jsou uloženy jako v databance a rezonují s tím, kdo se jim je schopen nebo ochoten otevřít.    

Petr Vaňous

 

Kristýna Šormová (nar. 1985 v Příbrami) absolvovala v l. 2006 - 2012 pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Malba II, doc. Vladimír Skrepl). V r. 2009 prošla stáží v Ateliéru hostujícího profesora (Jan Merta). V r. 2010 studijně pobývala na Belas Artes da Universidade do Porto v Portu a v r. 2011 na Academy of Arts and Design v Jeruzalémě. V r. 2013 obdržela třetí místo v rámci 6. ročníku Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy. Pravidelně vystavuje od r. 2010. Naposledy jsme se mohli s jejím dílem setkat na pražské výstavě Seborea Bella (Pop-Up Gallery, Pragovka Art District, Praha 2018), společně s Kateřinou Štenclovou na výstavě Propustné světy (Galerie výtvarného umění v Hodoníně, 2018) a na kolektivním česko-francouzském projektu Pokaždé obraz/Chaque fois l’image (Francouzský institut v Praze, 2019). Více o autorce: http://www.kristynasorm.com/

 

Doprovodné programy: čtvrtek 30. 5. V 17.00 hodin komentovaná prohlídka s autorkou a kurátorem výstavy.

 

www.atriumzizkov.cz

www.zatrojku.cz

 

Další akce v okolí

Výstava "Ladislav Zelenka a České k…

03.08.2020 - 06.08.2020
Praha

Výstava "Ladislav Zelenka a České kvarteto" se uskuteční v modřanské Zvonici od 3. do 6. srpna 2020. Připomene slavného…

Rybářský příměstský tábor - Praha

03.08.2020 - 07.08.2020
Tyršův dům

Příměstský rybářský tábor nabízí bohatý program zaměřený na vše okolo rybaření.

Onilne Prague Pride - Praha a celá …

03.08.2020 - 09.08.2020
Online celá ČR

Málokterá kulturní a společenská akce si za krátkou dobu svého konání vysloužila tak rozporuplnou pověst a zároveň…

Pride Sport - Jóga

04.08.2020 - 04.08.2020
ŽLUTÉ LÁZNĚ

4.8.2020 18:00 ŽLUTÉ LÁZNĚ

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 4. srpen

Dnes má svátek Dominik

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete