Statistika našeho portálu

  • 92 985 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Vycházky za vodními ptáky - Světový den mokřadů - Vepříkov

02.02.2019 - 16.02.2019 Vepříkov

2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Dne 2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek a přednášek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

Tyto vycházky jsou v pořadí již třetí sérií, kterou ČSO pro veřejnost pořádá – na přelomu dubna a května to je Vítání ptačího zpěvu a začátkem října pak Evropský festival ptactva.


Praha
Vltava – Troja
Sraz v sobotu 2. 2. v 9:45 u stanice MHD Podhoří. Vycházka proti proudu Vltavy s pozorováním zimujících vodních ptáků. Ukončení u hlavního vchodu do zoo. Vedou: Vlaďka a Jiří Sládečkovi (sladecek@psp.cz, 724 006 885).

Modřany
Sraz v neděli 3. 2. v 9:45 na břehu Vltavy u žel. zast. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska@birdlife.cz, tel. 724 687 996) a Michal Kubelík.

Malá Strana
Sraz v sobotu středu 16. 2. v 9:00 na Klárově. Vycházka za ptáky zimujícími na Vltavě v centru Prahy. Vede: Jaroslav Cepák (jaroslav.cepak@seznam.cz).

Plzeňský kraj
Rokycany – Plzeň – Doubravka
Sraz v sobotu 9. 2. v 8:45 na nádraží ČD Rokycany (8:45) nebo ČD Plzeň – Doubravka (9:15). Za mořskými orly, ale i dalšími zajímavými živočichy se vydají rokycanští ochránci přírody v rámci tradiční zimní vycházky zaměřené na pozorování vodních ptáků zimujících na řece Berounce. Ta se v této době stává rájem velkého množství známých i méně známých vodních ptáků, ale i vyder či bobrů. Akce, která je určena všem zájemcům o pozorování živočichů, jejich fotografování či zimní přírodu se uskuteční v sobotu 9. února. Sraz účastníků o tuto unikátní a svým způsobem i nejprestižnější zimní akci rokycanských ochránců přírody je buď v 8.45 hodin před rokycanským vlakovým nádražím, popřípadě v 9.15 hodin před nádražím Českých drah v Plzni – Doubravce. Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v podvečer. Zajímavá zhruba třinácti kilometrová trasa povede většinou v blízkosti vody a pozornost tedy bude věnována zejména zimujícím vodním ptákům, především pak kormoránům, labutím, kachnám, vzácnějším hoholům a morčákům. Navíc se zde právě v této době zdržují i orli mořští a je velká pravděpodobnost na jejich spatření. Vidět však budeme moci při troše štěstí i další dravce či muflony, kteří se zde také v hojném počtu vyskytují nebo alespoň pobytová znamení bobrů. Doporučujeme se tedy teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a něco na opečení na ohni. Tam i zpět pojedeme vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak i občerstvení v cukrárně, které nám ukrátí čekání na vlak. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč, přičemž vycházka bude doplněna výkladem o zdejší fauně. Případné další informace rádi sdělíme. Vede: Pavel Moulis (pavel.moulis@tiscali.cz, 603 239 922).


Pardubický kraj
Pardubice
Sraz v sobotu 9. 2. v 9:00 u sochy J. Pernera (hl. nádraží Pardubice). Trasa povede od nábřeží Labe, k jeho slepým ramenům až VKP Zákoutí. Dalekohledy s sebou. Pořádá východočeská pobočka ČSO ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim, z.s., Hnutím Brontosaurus a Ekocentrem Ledňáček. Vede: Roman Hellinger, Tibor Schwarz (775 012 157).

Vysočina
Vepříkov okr. Havl.Brod
Sraz v sobotu 16. 2. v 8:00 na hrázi Jiříkovského rybníka. Pozorování a určování zde zimujících ptačích druhů. Vede: Jaroslav Rychlý (728 321 912).Mapa

Další akce v okolí

Hudební festival Hrošení - Krucembu…

17.07.2020 - 18.07.2020
Kemp MOŘE u rybníku Řeka

Festival se zaměřením na folk, bluegrass, tremp a country music se odehrává v zavedeném retrokempu s restaurací.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

čtvrtek 2. duben

Dnes má svátek Erika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete