Statistika našeho portálu

  • 98 915 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Výstava betlémů: "Půjdem spolu do Betléma" - Karolinka

02.12.2018 - 29.01.2019 Karolinka

Výstava betlémů současných tvůrců z Valašska a severovýchodní Moravy.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
IC Zvonice Soláň, Bzové 325
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Vsetín
Obec
Karolinka

Fotogalerie k článku

V neděli 2. prosince 2018 bude v IC Zvonici Soláň zahájena vánoční výstava "Půjdem spolu do Betléma".  K vidění budou betlémy, a to jak v tradičním pojetí jeslí v chudé stáji, tak rozsáhlá řezbářská díla o desítkách až stovkách figur, která kromě jesliček, ukazují život obyčejných lidí v našem regionu.

Řemeslníky při práci ve své dílně, rolníky na poli a vše, co se děje v životě prostých lidí, dokážou naši řezbáři vetknout do špalíku z lipového dřeva.  Vytváří postavy lidí a zvířat i další objekty, které jsou spojeny s obrazem vánoční tradice narození Krista. Zajímavostí v našem regionu je nepolychromovaná řezba, tzn., že většina tvůrců nepoužívá k dekoraci figur barev, jak je tomu v jiných betlémářských oblastech např. na českomoravském pomezí a na Kralicku.  O to pečlivěji musí řezbář svojí stopou dláta dokonale zobrazit děj i dynamiku pohybu osob a zvířat.

Tradiční výstava letos představí několik novinek. K organizátorovi - Společnosti pro rozvoj Soláně z.s. se připojil letos nově vzniklý Spolek českých betlemářů a jeho pobočka Betlemáři Valašska. Nové jsou rovněž betlémy současných tvůrců, školených i amatérských řezbářů, kteří žijí a tvoří v regionech Valašska, Lašska a Vsacka. Výstava také připomene 795 let od první slavnosti, kterou v roce 1223 sv. František z Assisi v italském Greciu založil tradici uctívání narození Krista. Výstava betlémů bude doplněna i expozicí ikon.

Vernisáž výstavy proběhne v neděli 2. 12. 2018 v 14,00 hodin, úvodní slovo pronese PhDr. Václav Michalička Ph.D. a svými koledami ji doprovodí dětský pěvecký sbor při ZŠ ve Velkých Karlovicích. Všichni zimní návštěvníci Soláně budou mít možnost prohlédnout si výstavu ve všech třech podlažích Zvonice, a to až do 29. 1. 2019

 

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete