Statistika našeho portálu

  • 99 554 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Výstava Jan Schmid: Plakáty pro Ypsilonku - Praha

03.06.2021 - 12.07.2021 Praha

Zahájení výstavy s názvem JAN SCHMID / PLAKÁTY PRO YPSILONKU proběhlo 3. 6. 2021 v Galerii Skleňák v Praze 6. Úvodní slovo na vernisáži, kterou tradičně otevřel malý koncert se zpěvy členů Studia Ypsilon, pronesli radní za strategický rozvoj a památkovou péči Ing. arch. Eva Smutná a PhDr. Richard Biegel, Ph.D. ve vzájemném rozhovoru s prof. Janem Schmidem.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

"Je dobré setrvávat tam, kde se věci mění" zaznělo na úvod jako životní a tvůrčí moto Jana Schmida, jehož výstavou plakátů jako by se znovu otevřely dveře nejen divadelního, ale kulturního života vůbec.

Radostná akce se dále nesla v duchu dalšího, na výstavě i vizuálně zpřítomněného ypsilonského hesla do dneška: "Uvidíte, že nic není jenom tak, jak to vidíte!" Atmosféra vernisáže, která se díky příznivému počasí mohla odehrát venku, byla vynikající, k čemuž zajisté přispělo také živé hudbaření Ypsilonky, které se neslo ulicí v osvobozujícím rytmu několika písniček Jaroslava Ježka z představení Kostky jsou vrženy.

Výstava divadelních plakátů Jana Schmida v bubenečské Galerii Skleňák představuje reprezentativní výběr z celkové dosavadní plakátové tvorby zakladatele legendárního Studia Ypsilon (1963), výtvarníka a divadelníka v jednom s nezaměnitelným rukopisem pramenícím z jeho osobitosti. Ypsilonské plakáty, které Jan Schmid vytváří podobným způsobem jako divadlo, tj. metodou improvizace a "řízené" náhody, představují v kontextu českého plakátu svérázné unikum, odjakživa navádějící k otevřenosti, radosti a autenticitě života. Plakát jako artefakt, který nelze minout bez povšimnutí, pro některé navíc po celý život určující vzpomínka, někdy až z dětství, jak během své řeči připomněl Richard Biegel, jemuž, jak zdůraznil, ypsilonské plakáty už jako malému chlapci otevřely neskutečně barevný svět, jakýsi paralelní zcela otevřený vesmír s neomezujícími možnostmi, oproti normalizační panelákové šedi osmdesátých let, jak také řekl.

Na výstavě je představeno celkem šedesát osm plakátů, z nichž některé byly vyhotoveny dokonce v nadstandardních velikostech. V proskleném výkladním pásu přízemí funkcionalistického domu mohly být v prostoru zavěšeny jednotlivě nebo v působivých blocích po osmi či dvanácti kusech, popř. také upevněny na zemi ve stojanech jen díky speciální úpravě, včetně UV filtru. Několik plakátů se přitom jako volně položené listy uplatňuje také na zemi, z líce, nebo rubu, který je u ypsilonských plakátů originálně programem.

Pro veřejnost je výstava, v noci osvětlená, otevřena non stop až do 12. července 2021.

Další akce v okolí

TEDxNárodní 2023 - Praha

25.03.2023 - 25.03.2023
Radlická 333/150, Praha…

TEDxNárodní 2023 je celodenní konferencí, kde se setkávají odborníci z oblasti environmentalistiky, alternativních…

Mezinárodní propagační výstava Kočk…

01.04.2023 - 02.04.2023
Blažimská 1781/4, Praha…

Propagační výstava koček je určena pro všechny milovníky koček, kteří si chtějí kočky nejen prohlédnout, ale i…

Psychedelika a jejich potenciál v t…

12.04.2023 - 12.04.2023
Kino Světozor,…

Udělejte s námi krok do neznáma, který nám může otevřít nový vesmír možností. 🧠‍

Galavečer Orchestru Karla Vlacha a …

16.04.2023 - 16.04.2023
Kongresové centrum

Užijte si pěvecké hvězdy i slavné hity! Evropská big-bangová legenda doprovodí T. Maškovou, V. N. Bártu nebo O. Rumla.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 22. březen

Dnes má svátek Leona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete