Statistika našeho portálu

  • 98 415 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Výstava kopie Ďáblovy bible v Polici nad Metují

01.05.2013 - 25.05.2013 Police nad Metují

V prostorách Muzea města Police nad Metují si můžete prohlédnout unikátní maketu Codexu Gigas - největší ručně psané knihy na světě, známé podle vyobrazení satana také jako Ďáblova bible.Věrnou kopii 78 kilogramů vážící knihy o rozměrech rozměr 92 x 50 x22 cm vyrobil umělecký knihař Jiří Fogl. Kniha i s doprovodnými výstavními panely doplní na omezenou dobu výstavu k 800. výročí příchodu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Výstava kopie Ďáblovy bible v Polici nad Metují
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Náchod
Obec
Police nad Metují

Fotogalerie k článku

V prostorách Muzea města Police nad Metují si můžete prohlédnout unikátní maketu Codexu Gigas - největší ručně psané knihy na světě, známé podle vyobrazení satana také jako Ďáblova bible.
Věrnou kopii 78 kilogramů vážící knihy o rozměrech rozměr 92 x 50 x22 cm vyrobil umělecký knihař Jiří Fogl. Kniha i s doprovodnými výstavními panely doplní na omezenou dobu výstavu k 800. výročí příchodu benediktinů na Policko a Broumovsko. 

Originál knihy, který je dnes uložený v Královské knihovně ve Stockholmu, měl velmi blízký vztah i k našemu regionu. Rukopis byl napsán v benediktýnském klášteře v Podlažicích v letech 1220–1230 a byl považován za osmý div světa. Kodex obsahuje téměř všechno tehdejší vědění. Starý zákon, Nový zákon, 20 knih etymologií, Penitenciář, zaklínací lékařské formule, Kosmovu kroniku, ale i řeholní pravidla benediktinského řádu a nekrology. Klášter v Podlažicích pro finanční potíže knihu zastavil cisterciákům v Sedlci. Později byla vykoupena zpět do břevnovské benediktinské knihovny. Ve druhé polovině 15. století byla kniha přemístěna do benediktinského kláštera v Broumově, kde vydržela až do roku 1594, kdy byla na příkaz Rudolfa II. převezena do Prahy. Zde ji pak v roce 1648 spolu s ostatními rudolfínskými sbírkami uloupila švédská vojska a odvezla do Švédska.

Mapa

Další akce v okolí

Street food piknik 2022 - Jaroměř

28.10.2022 - 28.10.2022
Jaroměř

Srdečně vás zveme na 2. ročník Street food pikniku v Jaroměři!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 28. září

Dnes má svátek Václav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete