Statistika našeho portálu

  • 98 178 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Výstava Silnicí, železnicí, vzduchem, vodou - Praha

04.11.2020 - 31.10.2021 Poštovní muzeum Praha

Výstava v Poštovním muzeu se věnuje téměř všem druhům dopravních prostředků používaných poštovní správou v českých zemích od zřízení státní pošty. Dobové autentické fotografie, doplněné vysvětlujícím textem, společně s mnoha prostorovými exponáty podávají veřejnosti ucelený obraz o vývoji poštovní dopravy od roku 1526 až do současnosti.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava Silnicí, železnicí, vzduchem, vodou představuje  poštovní přepravu v posledních pěti stoletích se zaměřením na vizuální podobu jednotlivých typů a způsoby jejich využívání v minulosti i současnosti. Malebným prostorám historické budovy Poštovního muzea dominují unikátní exponáty jako např. saně, motocykly či bicykly, představené v kontextu dalších poštovních artefaktů, např. schránek či uniforem.

Rozměrnější typy dopravních prostředků může návštěvník zblízka prozkoumat prostřednictvím mnoha modelů historických autobusů, letadel, vlaků, dostavníků, které svým  detailním zpracováním jsou samy o sobě cennými uměleckohistorickými  předměty. Společně s velkoformátovými dobovými fotografiemi zvou na cestu po silnici, po kolejích, vzduchem i vodou do světa pohybu, strojů i lidských příběhů.  Nedílnou a významnou součástí výstavy jsou obrazové panely s dobovými fotografiemi a dokumenty, které osvětlují historické a vývojové souvislosti.

Výstava je členěna historicky a neopomíjí i méně známé způsoby poštovní přepravy.  Zatímco v prvních tři sta letech se používaly k dopravě zásilek i osob zejména koněspřežní prostředky a v menším měřítku i lodě, devatenácté století přineslo převratné technické novinky, k nimž patřily nejen vlaky, automobily, a vzducholodě, ale i bicykly, tricykly a motocykly. S počátkem následujícího věku se objevila první letadla a nadále byly zdokonalovány již dříve vynalezené stroje. V poštovním provozu se tak využívala stále širší škála dopravních prostředků, které urychlovaly a zjednodušovaly přepravu zásilek i osob do těch nejvzdálenějších a nejzapadlejších koutů země. Pošta se díky tomu stala nejen jejich každodenním uživatelem, ale v jistém smyslu i inovátorem, protože mnohé z nich byly přizpůsobovány pro poštovní účely. Inovace se týkaly nejen železničních vagónů, automobilů a letadel, ale například i motocyklů a jízdních kol.

Výstava zaujme nejen dospělé milovníky cestování a poštovnictví, ale ocení ji také děti. Pro ně je připraven pracovní sešit plný zábavných  úkolů a interaktivní prvky v expozici. Mohou se stát řidiči autobusu, cestujícími nebo si vytvořit vlastní silnici, na které mohou rozpohybovat dřevěná vozidla, letadla či loď. Výstavu doplní doprovodné akce, aktuální informace budou uveřejněny na webu Poštovního muzea.

Další akce v okolí

Dernisáž výstavy Pole v množném čís…

25.08.2022 - 25.08.2022
Pragovka Gallery

Ve čtvrtek 25. srpna budou mít návštěvníci na dernisáži poslední možnost prohlédnout si výstavu Pole v množném čísle a…

Hvězdné prázdniny 2022 - Praha

15.08.2022 - 19.08.2022
Praha

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy pořádá v době letních prázdnin pět příměstských astronomických táborů pro děti od…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Praha

15.08.2022 - 19.08.2022
Areál Cukrkandl -…

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Dělej co tě baví: Příměstský tábor…

15.08.2022 - 19.08.2022
Výstaviště Praha 7

Příměstský tábor pro děti, které mají rády nejen jízdu na kole.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 17. srpen

Dnes má svátek Petra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete