Statistika našeho portálu

  • 94 435 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Vladimír Merta / Sound specific / The White Room

08.06.2020 - 19.06.2020 Praha

V Pragovka Gallery proběhne výstava s názvem Sound specific. Zahájení tohoto autorského projektu Vladimíra Merty se uskuteční 8. 6. v 18:00. Performance bude zahájením výstavy, která bude k vidění od 10. do 19. 6. 2020. Performance bude zahájením výstavy, která bude k vidění od 10. do 19. 6. 2020.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
The White Room
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Instalace Vladimíra Merty ve White Room Gallery představí artefakt – dílo, shrnující autorovy zkušenosti z různých oborů a oblastí jeho zájmů. Primární kompozici této instalace tvoří: ozvučené, pravěké kamenné nástroje z období Paleolitu, vlastnoručně vyrobené hudební nástroje, většinou elektrické kytary zapojené do zvukové aparatury, performující uživatelé zvukově aktivních artefaktů v pohybu, Ticho a zvuk. Není vyloučeno, že se situace vyvine do vizuálně-hudební – pohybové události.

Počátky lidské tvořivosti, odvozujeme podle dokladů materiální, hmotné kultury, dochované do dnešních dnů převážně v podobě kamenných artefaktů. Dá se říci, že kamenným nástrojům prvních lidí, svým způsobem, rozumíme. Chápeme jejich účel, snad i vnímáme estetické aspekty jejich designu jako něčeho specificky lidského, jako přidanou hodnotu nezávislou na čase. Na co si ale nemůžeme sáhnout, co v ruce nezvážíme, "neexistuje". Způsoby dorozumívání, výrazové prostředky prvních lidí, jako je zvuk, světlo, hlas, lidská řeč, hudba, tanec, jsou informační média, která vyžadují speciální technologie k jejich zaznamenání a uložení do nějakého druhu paměti, kterou neměli naši dávní předci k dispozici. A přitom tušíme a víme, že komunikace mezi lidmi zásadním způsobem utvářela povahu toho, jací jsme dnes.

Tušíme a víme, že takovým druhem paměti je umění. To současné se snad přibližuje, alespoň svou intermedialitou a otevřeností, umění na počátku. Umění je to velkokapacitní paměťové uložiště, které nám umožňuje pobývat na zemi jako lidi.

V širokém spektru zájmů konceptuálního umělce Vladimíra Merty stojí vedle sebe mimo jiné dlouhodobý zájem o art brut, paleolitické nástroje a nástroje hudební. Tyto vlivy propojí v site-specific instalaci pro prostor galerie The White Room. Naváže tak na momenty, jež v rámci jeho tvorby mají tradici přes třicet let a hodlá je spojit v jeden celek, přičemž mu je vlastní volný a přirozený pohyb napříč médii sochy, práce se zvukem, videa a performance, stejně jako jejich bravurní ovládnutí.

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY:

  1. 6. Komentovaná prohlídka
  2. 6. dernisáž

EDUKAČNÍ PROGRAMY PRO ŠKOLY:

Naše galerie nabízí také edukační programy pro školy ve formě komentované prohlídky a workshopu, přihlašovat na ně se můžete na e-mailu: lektori.pragovkaforart@gmail.com nebo telefonu: +420 733 120 550.

Workshop bude zaměřen na uvažování o výrobě nástrojů, jak pracovních, tak hudebních. Krom samotné výroby jednoduchého nástroje cílí na budování povědomí o tvorbě zvuku, možných spojnicích viděného a slyšeného, o prapůvodních příčinách hudby a umění.. Jaký mohl být důvod k tvorbě zvuku? Proč vznikly značky prstem v jeskyni Toiran? Zveme Vás i žáky, aby si s námi zkusili prožít prvotní impulsy ke vzniku umění. Workshop je určen pro všechny věkové kategorie, doba trvání 45 min.

 

Projekt je finančně podporován Ministerstvem kultury ČR, Hlavním městem Praha a Státním fondem kultury.

Další akce v okolí

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

30.10.2020 - 30.10.2020
Sál JZ, Soukenická…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Koncert Společná věc - Praha

20.11.2020 - 20.11.2020
Betlémská kaple

Přijďte prožít spojení velkoplošné projekce a tónů z tajemného Vodnářského zvonu při hře barev a příběhů.

Virtuos: Denis Matsuev - Praha

20.11.2020 - 20.11.2020
Obecní dům

Denis Matsuev ve Smetanově síni v Praze

Imagination Festival - Praha

20.11.2020 - 20.11.2020
EXPO PVA Letňany

Jednoznačně nejhlasitější bass & hard festival v české kotlině se uskuteční v kouzelném datu 20. 11. 2020 v prostorech…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 28. říjen

Státní svátek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete