Statistika našeho portálu

  • 101 923 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Výstava Voda v pěti kruzích - Vyšší Brod

23.06.2021 - 31.10.2021 Poštovní muzeum Vyšší Brod

Výstava představuje vydané, ale i nerealizované grafické návrhy ke známkám s motivem vodních sportů a také letních olympijských her.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava představuje vydané, ale i nerealizované grafické návrhy ke známkám s motivem vodních sportů a také letních olympijských her, které Poštovní muzeum uchovává. Návrhy jsou díly významných československých výtvarníků Cyrila Boudy, Zdeňka Buriana, Josefa Lieslera, Jiřího Rathouského a dalších.

Na výstavě najdete také výběr zvětšených reprodukcí "olympijských" poštovních známek různých zemí světa, které jsou uchovávány ve sbírkách Poštovního muzea. Tato kolekce známek členských zemí Světové poštovní unie čítá na 850 tisíc známek. 

Vodní sporty byly na pořadu letních olympiád od roku 1896, kdy se v Aténách konala první novodobá olympiáda. Českoslovenští sportovci se ve vodních sportech poprvé účastnili olympijského klání v Antverpách v roce 1920, a sice ve veslování, plavání a vodním pólu. Medaili tehdy nevybojovali … První československé olympijské medaile z vodních sportů, a hned zlaté, vybojovali deblkanoisté v roce 1936 v Berlíně, první české zlaté vodní vítězství je ještě v paměti mnoha z nás – Martin Doktor a Štěpánka Hilgertová v Atlantě roku 1996.

Československá pošta se pro sportovní vodní námět poprvé rozhodla v roce 1954 v rámci celostátní kampaně Každý občan plavcem. Olympijský vodní sport –  veslování – se objevil poprvé na československé známce v roce 1960, byla to osmiveslice na kanále Castel Gandolfo na olympiádě v Římě, kterou výtvarně zpracoval Mario Stretti, na české známce to byla veslařská známka výtvarníka Jiřího Rathouského k olympiádě v Sydney 2000.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. březen

Dnes má svátek Stela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete