Statistika našeho portálu

  • 98 926 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Výstava Vryté do paměti - Praha

13.11.2021 - 17.04.2022 Poštovní muzeum Praha

V pátek 12. listopadu otevírá Poštovní muzeum v budově na Nových mlýnech v Praze novou výstavu pod názvem Vryté do paměti – Historie obrazem poštovní známky. Výstava nabízí pohled na minulost tak, jak ji představují stovky motivů tuzemských poštovních známek. Specificky vyprávěný příběh českých dějin si návštěvníci mohou prohlédnout až do 17. dubna 2022.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Výstava návštěvníkům nabídne bohatou obrazovou exkurzi napříč domácí známkovou tvorbou. Ta byla doposud popsána především jako řemeslný fenomén a velmi osobitá vrstva našeho výtvarného umění, současně však vždy sehrávala svou roli i ve formování české historické paměti. Samotný název tak neodkazuje pouze na jedinečné řemeslo ocelorytiny, jehož obrazové reprodukce návštěvníka pomyslně provázejí celou výstavou, ale zároveň připomíná, že poštovní známky byly také důležitým prvkem naší historické kultury.

Návštěvníci si zároveň mohou prohlédnout bohatý výběr motivů soudobých poštovních známek společně s námětově sestavenou sbírkou starších emisí z období Československa, které svou symbolikou upomínají na dobu svého vzniku a tehdejší snahy reprezentovat na známkách svou současnost.

Známkovou tvorbu vždy pomáhala utvářet pestrá škála autorů – od zcela neznámých nadšenců až po velká jména výtvarného umění s mezinárodním přesahem. Formou čtyř námětových zastavení je tak představena jejich tvorba spojená s historickou tématikou. Na příkladech vývoje portrétních známek, přístupů ke zpracování historických výročí nebo návrzích, které se posléze nedočkaly realizace, je zároveň zachycen průřez výtvarným vývojem poštovních známek v uplynulém století.

Poštovní muzeum zve na prohlídku širokou veřejnost s vědomím, že téma výstavy přesahuje oborový svět filatelie a nabízí tak návštěvníkům se zájmem o historickou kulturu pohled do jednoho z jejích často opomíjených zákoutí. Dětské návštěvníky provede výstavou pracovní list.  Muzeum připravuje doprovodné programy pro školy i veřejnost, komentované prohlídky a především cyklus víkendových workshopů se zaměřením na grafické techniky.

 

Další akce v okolí

Benefiční akce pop-upu Dobrokousky …

10.12.2022 - 10.12.2022
Dobrokousky: Pop-up na…

Akce benefičního pop-upu Dobrokousky, která pojí dohromady síť dobročinných obchodů Sue Ryder, agenturu udržitelných…

Večer bizarního porna - Praha

13.12.2022 - 13.12.2022
Kino Světozor,…

Vstupte do nejskrytějších koutů zábavy určené pro odvážné diváky!

Partička - Praha

18.12.2022 - 18.12.2022
RockOpera Praha

Skvělá improvizační show tak jak ji všichni známe. Michal Suchánek, Richard Genzer, Igor Chmela, Michal Novotný, Marián…

Barokní podvečery: Adeste pastores …

29.12.2022 - 29.12.2022
Kostel sv. Šimona a Judy

ADESTE PASTORES Antonio Vivaldi, Nicola Porpora, Johann Joseph Fux, Josef Antonín Sehling

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete