Statistika našeho portálu

  • 94 448 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Výstava: Vytiskneme si naše! - Praha

13.05.2020 - 07.10.2020 Poštovní muzeum Praha

K 75. výročí konce druhé světové války připravilo Poštovní muzeum komorní výstavu, která seznamuje s prvními československými známkami, jež byly od května 1945 používány na území naší osvobozené vlasti.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Nové Mlýny 2, Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Osvobození vlasti přicházelo postupně, osvobozená území – od západu Američany, od východu Rusy – od sebe byla oddělena územně i časově. Zpočátku byly na osvobozených územích používány protektorátní známky, které byly přetištěny rozmanitými nápisy či grafickými prvky. Tyto přetisky vznikaly na popud revolučních národních výborů anebo samotných poštovních úředníků. Ve všech případech se jednalo o soukromou iniciativu, bez souhlasu oprávněného vydavatele (ministerstva pošt). Protože nebyly k dispozici žádné československé známky, jejich používání bylo mlčky tolerováno. Ve třech moravských městech – Olomouci, Slavkově u Brna a Bučovicích – si místní poštovní úřady vytiskly dokonce vlastní známky.

Na výstavě je představen přepážkový arch známek, zvaných olomoucká orlice; tam dali k vytištění známek podnět členové filatelistického klubu dne 28. dubna 1945, kdy město ještě zdaleka nebylo osvobozeno. Známky byly vytištěny ze zinkových desek, z nichž se zachovalo pět kusů a jeden z nich je rovněž vystaven. Známky byly v prodeji tři dny od 25. května na poštovních úřadech Olomouc 1, 2 a 3, prodej skončil zákazem poštovního ředitelství v Brně. Ministerstvo pošt zrušilo platnost všech protektorátních známek k 17. květnu 1945.

Na základě iniciativy československé exilové vlády v Londýně byly vytištěny dvě emise známek v zahraničí. Nové poštovní známky byly vnímány jako jeden ze symbolů znovunabyté státní suverenity, proto byl na jejich přípravu a realizaci kladen mimořádný důraz. Jednalo se o tzv. londýnské vydání (vyšlo 13. srpna 1945) a tzv. moskevské vydání (vyšlo 6., respektive 15. června 1945). Ještě však než tyto známky spatřily světlo světa, vyšla v březnu 1945 v osvobozených Košicích emise sedmi známek známá dnes jako košické vydání, v dubnu pak v Bratislavě bylo vytištěno bratislavské vydání s osmi různými nominály. Jak košické, tak i bratislavské známky byly zpočátku využívány především pro místní poštu, protože spojení s dalšími částmi státu ještě nebylo obnoveno.


23. května 1945 vyšla první československá poválečná známka tištěná na českém území – Lipová ratolest.

Další akce v okolí

Mint Market Praha listopad - Praha

28.11.2020 - 29.11.2020
Praha

Připravte se na Vánoce včas a bez stresu. Přijďte o víkendu 28. - 29. listopadu na MINT Market do haly 11 a 13 v areálu…

Grand Veteran - Praha

24.04.2021 - 24.04.2021
Psychiatrická lečebna…

Srdečně Vás zveme na jedinečnou akci všech klubů historických vozidel v ČR Grand Veteran. Na jednom místě se veřejnosti…

Online párty: Lockdown all night li…

30.10.2020 - 31.10.2020
Praha

Při nouzovém stavu jsme pro vás připravili all night online párty

Halloweenský karneval - Újezd nad L…

30.10.2020 - 31.10.2020
Mateřská školka Andělská

Halloweenský karneval pro děti

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 31. říjen

Dnes má svátek Štěpánka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete