Statistika našeho portálu

  • 101 923 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vzájemně propojené výstavy

08.12.2022 - 05.03.2023 Praha

SmetanaQ otevírá dvě nové, vzájemně propojené výstavy. Ira Svobodová a Lu Jindrák Skřivánková vystavují odlišný přístup k nefigurativní malbě, galerie Fasáda odráží Zrcadlení

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
SmetanaQ Showroom, Smetanovo nábř. 4, 110 00 Staré Město
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Ve SmetanaQ Gallery se po deseti letech potkávají na společné výstavě Fragment kaleidoskopu dvě výjimečné malířky české výtvarné scény Lu Jindrák Skřivánková a Ira Svobodová. Instalace proti sobě staví jejich naprosto odlišné přístupy k nefigurativní malbě – promyšlený řád a expresivní gesto. Lu Jindrák Skřivánková rovněž zaplnila v outdoorové galerii Fasáda okenní torza domu SmetanaQ. Stříbrné desky projektu Zrcadlení pobízí kolemjdoucí k zamyšlení se nad projekcí svých vlastností a emocí. Obě výstavy zahájí společná vernisáž 8. prosince, příležitost zhlédnout Fragment kaleidoskopu mají návštěvníci do 5. března, Zrcadlení potrvá až do 25. června.

Lu Jindrák Skřivánková (1982) a Ira Svobodová (1986) jsou obě absolventky ateliéru Michaela Rittsteina na pražské Akademii výtvarného umění. Spojuje je také obdiv k legendě moderní architektury Oscaru Niemeyerovi. Lu Jindrák Skřivánkovou práce brazilského architekta inspirovaly v tvorbě, pro Iru Svobodovou byly podnětem ke studiu v Brazílii. Společným jmenovatel jejich tvorby je pokora před médiem malby, jeho možnostmi, úskalími a nekonečnou variabilitou výrazových možností. Tvorba každé z autorek přitom představuje kontrastní fragment pomyslného kaleidoskopu současné malířské scény. Výstava Fragment kaleidoskopu ukazuje dva příklady odlišného přístupu k nefigurativní malbě: Promyšlený řád postavený před expresivní gesto. "Obrazy Lu Skřivánkové jsou syntézou předchozích etap, kdy byla inspirována zejména architekturou a barvou. V malbách je gesto, tvar, proporce, osobní energie, zkušenost a prožitek. Plasticita je vyjádřena malbou a barevnými kontrasty. V obrazech je pulz. Jsou osobní. Naproti tomu malby Iry Svobodové jsou založeny na přísném řádu, který je jasně daný jak v obsahové, tak formální rovině díla," srovnává tvorbu vystavujících malířek kurátor Jan Kudrna.

Tvorbu Iry Svobodové ve Fragmentu kaleidoskopu zastupuje nejnovější série Void, tedy Prázdnota. Cyklus převážně monochromatických obrazů doplňuje soubor barevných skleněných koulí a polokoulí evokujících slavný fyzikální experiment, který v polovině sedmnáctého století vyvrátil dosavadní úvahy o existenci prázdnoty. Prostorové a filozofické možnosti kruhu a koule zkoumá Ira Svobodová prostřednictvím modelace stuh, průřezů papíru i skla. "Jde mi o uchopení pojmu ‚prázdnota‘. Definování něčeho neuchopitelného. Zajímá mě obrovské rozpětí ‚prázdnoty‘ – od filozofie přes psychologii až po fyziku," říká Ira Svobodová.

Odlišný Fragment kaleidoskopu představují na výstavě díla Lu Jindrák Skřivánkové. Vedle barevně kontrastních obrazů, které nabídnou průřez autorčinými pracemi od zaplněných maleb až k těm minimalistickým, vytvořila malířka nově videomapping na obraz. "Malba na obraze se animací rozpohybuje, začne dýchat a ožije jako živý organismus," popisuje projekt Lu Jindrák Skřivánková. Spolupracuje na něm s tvůrcem 3D animací Ondřejem Rakušanem. Výstavní premiéru mají rovněž sochy z betonu s názvem Pusu a Musela jsem se ovládnout. Nový technologický proces společnosti Weber umožnil malířčinu ruční kresbu přetransformovat do křivek a zhmotnit na 3D tiskárně.

Lu Jindrák Skřivánková prezentuje ve Fragmentu kaleidoskopu vůbec poprvé obrazy v pro ni netypické stříbrné barvě. Stříbrná se navíc stala pojítkem mezi výstavou ve SmetanaQ Gallery a podnětným projektem Zrcadlení, jenž zaplnil prostory oken v outdoorové galerii Fasáda viditelné z křižovatky ulic Divadelní a Krocínova. Okenní torza zakryla Lu Jindrák Skřivánková stříbrnými zrcadlovými fóliemi. Odraz na patnácti deskách podněcuje kolemjdoucí k zamyšlení se nad projekcí svých vlastností. "Co vše zrcadlíme v ostatních? Snažíme se ovládat svoji osobní projekci? Pracujeme skrze pozitivní zrcadlení na budování svého lepšího ‚já‘? připomíná kurátorka Markéta Musilová.

 

SmetanaQ Gallery, SmetanaQ

Výstava Fragmenty kaleidoskopu

  • 12. 2022–5. 3. 2023

Galerie Fasáda

Výstava Zrcadlení

  • 12. 2022–25. 6. 2023

Mapa

Další akce v okolí

Tereza Vinklárková / Výstup z rezid…

07.03.2024 - 07.03.2024
Pragovka Gallery,…

Pragovka Gallery vás 7. března od 18 hodin zve na prezentaci výstupu rezidence umělkyně Terezy Vinklárkové.

Performance Tiny Hrevušové v Pragov…

07.03.2024 - 07.03.2024
Pragovka Gallery,…

Pragovka Gallery vás 7. března od 18 hodin zve na performace Tiny Hrevušové. V rámci večera proběhne také křest…

BAUHAUS pořádá první letošní Kids C…

23.03.2024 - 23.03.2024
Bauhaus

Síť odborných center BAUHAUS přichází s další sezónou kutilských dnů pro děti. Řemeslná dílna Kids Club se otevře 23.…

MINT market jaro 2024 - Praha

14.04.2024 - 14.04.2024
Rašínovo nábřeží

MINT Market odstartuje jarní módní sezónu v neděli 14. 4. na náplavce! Těšit se můžete opět na pestrou nabídku více než…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. březen

Dnes má svátek Stela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete