Statistika našeho portálu

  • 101 389 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vzpomínkové akce k výročí bitvy u Slavkova

01.12.2017 - 03.12.2017 Slavkov u Brna

Bitvu u Slavkova letos připomenou desítky akcí, novinkou je společný webOd 18. listopadu do prvního prosincového víkendu se města a obce, jimiž před 212 lety táhly armády tří císařů, opět přenesou do roku 1805, který ovlivnil dějiny Evropy a tragicky zasáhl do životů místních obyvatel. Nebudou to jen obce na území slavkovského bojiště, ale také Brno, Vyškov i Slavkov u Brna. Tuto evropsky…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Slavkov u Brna,
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Vyškov
Obec
Slavkov u Brna

Fotogalerie k článku

Bitvu u Slavkova letos připomenou desítky akcí, novinkou je společný web

Od 18. listopadu do prvního prosincového víkendu se města a obce, jimiž před 212 lety táhly armády tří císařů, opět přenesou do roku 1805, který ovlivnil dějiny Evropy a tragicky zasáhl do životů místních obyvatel. Nebudou to jen obce na území slavkovského bojiště, ale také Brno, Vyškov i Slavkov u Brna. Tuto evropsky významnou událost připomenou desítky vzpomínkových akcí, které zahrnují nejen rekonstrukce bojů, ale také pietní setkání připomínající desítky tisíc obětí válečného roku 1805 na Moravě.

Sérii vojensko-historických akcí zahájí průchod Napoleona Brnem v sobotu 18. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 30. listopadu, kdy se uskuteční Setkání Denisových sadech.

"Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho nevinných obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínající Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti a v dotčených obcích ve dnech 1. – 3. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleona a následného života na zámku vrcholící v sobotu průvodem vojsk a ohňostrojem (20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění díky historickému jarmarku.

V pátek 1. prosince se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích. Na Žuráni se v podvečer rozhoří "Jiříkovické ohně". Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne. V tomto duchu se pak napoleonský víkend završí u symbolu usmíření - Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo.

Program čítající více než čtyřicet historických ohlédnutí není unikátní pouze díky masově navštěvovaným akcím. Atmosféru dokreslují zejména akce odkazující se na dílčí události jako například vypálení Jiříkovic, obsazení Křenovic Francouzi nebo boje ve Vyškově. Regionem pochodují stovky členů vojensko-historických klubů z celého světa, včetně předních světových představitelů ztvárňujících hlavní historické osobnosti střetu.

Jako každoročně je zajištěna například i posílená mimořádná veřejná doprava a informační servis. Novinkou letošních akcí je společná propagace soustředěná na webu www.1805.cz Ten návštěvníky seznámí nejen s programem, ale také s praktickými informacemi o dopravě, parkování či vstupném.

"Jsem velmi rád, že se letos poprvé podařilo dosáhnout shody na koordinaci všech vzpomínkových akcí k výročí Bitvy tří císařů, na které Jihomoravský kraj pravidelně přispívá ze svého rozpočtu. Letos jsme tyto akce podpořili částkou 3,5 milionu korun. Je velmi pozitivní, že vznikl nový web a probíhá společná propagace. Jsem přesvědčen, že vše bude sloužit milovníkům historie pro lepší orientaci a přeji všem organizátorům mnoho spokojených návštěvníků," dodal hejtman Šimek.

Většina akcí se koná zdarma.

Program s názvem "Bitva u Slavkova 1805" významně podpořil Jihomoravský kraj a jednotlivá města a obce. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálním partnerem je také Český rozhlas Brno.

Vzpomínkové akce na Bitvu u Slavkova opět připomenou historii Napoleonských válek

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1.–3. prosince 2017. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00).

Mezi dalšími body programu proběhnou v pátek 1. prosince v 17:30 na Žuráni "jiříkovické ohně" připomínající událost z 1. prosince 1805. Vojenská ležení budou po celý víkend na Staré poště pozořické, v Křenovicích, Tvarožné, Zbýšově a na dalších místech. Většina francouzských jednotek bude ubytována v Pozořicích, odkud v sobotu ráno vyrazí do Tvarožné, kde bude také rozloženo jádro rakouské a ruské armády.

Je registrováno 1089 účastníků ze 16 zemí (526 z České republiky, 159 z Polska, 106 z Itálie, 77 z Německa, 45 z Maďarska, 36 z Ruska, 24 z Belgie, 24 ze Slovenska, 23 z Francie, 22 z Rakouska, 20 z Běloruska, 11 z Litvy, 7 z Rumunska, 6 z Malty, 1 z Velké Británie, 2 ze Spojených států), vyzbrojených 708 puškami, 16 kanóny, nebo sedlajících 63 koní. Francouzká armáda bude mít početní převahu 586:503 (z toho 297 v rakouské a 206 v ruské armádě).

U Slavkova Císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813–1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.

Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.

Ročník 2017 bude tématicky věnován roli rakouského generála Weyrothera, autora koaličního bitevního plánu, a scénář sobotní bitevní ukázky pod Santonem bude střetnutí na severním úseku bojiště a zranění francouzského generála Valhuberta. Téma tak spojují rakouský a francouzský generál, kteří oba zemřeli v Brně.

Austerlitz 2017 je vrcholnou akcí sezóny, během níž proběhly úspěšně například na jaře připomínka přechodu Tagliamenta z roku 1797 v rámci vzpomínkové akce ve friulské Porcii, a v září také 3e Jubilé Impérial v Rueil-Malmaison, kterého se účastnilo z celkového počtu 650 účastníků na 125 vojáků C.E.N.S. z České republiky ve francouzských a ruských uniformách, a za vojensko-historickou náplň programu odpovídal prezident C.E.N.S. Jakub Samek.

Císaře Francouzů a krále Itálie Napoleona I. bude opět představovat pan Mark Schneider z Williamsburgu ve Virginii (USA), který byl Napoleonem akcí Austerlitz 2005, 2007, 2008, a 2011, a 2013-2016.

Program

Pátek, 1. prosince 2017

17:30 Ohně na Žuráni, pořádá obec Podolí

16:00 – 20:00 Francouzové v Křenovicích, pořádá Buhurt

18:00 Jiříkovické ohně, pořádá obec Jiříkovice (ul. Blažovská) 

Sobota, 2. prosince 2017

07:30 Žuráň, slavkovské slunce, přehlídka fr. jednotek

09:00 Tvarožná, nástup rakouské armády

10:30 – 12:00 Santon, bojiště – manévry pěchoty a jezdectva 

14:00-15:30 Rekonstrukce bitvy tří císařů – Tvarožná

doprovodný program:

Tvarožná – vojenské ležení na návsi, jarmark

Slavkov – jarmark, kostýmované prohlídky zámku, večerní ohňostroj (pořádá Slavkov)

 Neděle, 3. prosince 2017

12:00 Pietní akt na Mohyle míru

Vojenská ležení po celý víkend

Stará pošta pozořická, Křenovice, Tvarožná, Zbýšov, Kobylnice a Slavkov

Změna programu vyhrazena.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 29. listopad

Dnes má svátek Zina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete