Statistika našeho portálu

  • 101 428 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zahájení turistické sezóny na hradě Křivoklát 2017

01.04.2017 Křivoklát

Propukající jaro láká k výletům do přírody a procházkám na čerstvém vzduchu. Čas od času však není od věci spojit putování přírodou i s návštěvou některé památky, jimž s přicházejícím teplým počasím nastává doba provozu a představení se návštěvníkům. I proto bychom Vás rádi pozvali na oblíbené "Zahájení turistické sezóny na hradě Křivoklát", které patří k nejnavštěvovanějším akcím tohoto typu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
hrad Křivoklát
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Rakovník
Obec
Křivoklát

Fotogalerie k článku

Propukající jaro láká k výletům do přírody a procházkám na čerstvém vzduchu. Čas od času však není od věci spojit putování přírodou i s návštěvou některé památky, jimž s přicházejícím teplým počasím nastává doba provozu a představení se návštěvníkům. I proto bychom Vás rádi pozvali na oblíbené "Zahájení turistické sezóny na hradě Křivoklát", které patří k nejnavštěvovanějším akcím tohoto typu vůbec.

Na co se můžete těšit

Jednodenní slavnosti započínají symbolickým odemčením významného středověkého hradu, vykonaného buď starostou přilehlé obce či členem Národního památkového ústavu. Kromě Křivoklátu samotného je pro "plný provoz" odemčena řeka Berounka, jejíž poetiku snad netřeba připomínat žádnému z vášnivých výletníků. Součástí celé akce je samozřejmě i bohatý kulturní program v Křivoklátské koštovně, kde můžete ochutnávat křivoklátské pivo, luženské medoviny, mšecké mošty, pustovětské kávy a desítky dalších gastronomických lahůdek.

Pokud se v aktuálním roce otevírá i nová hradní expozice, je jí ve slavnostním ceremoniálu věnován i dostatečný prostor pro představení. Na Křivoklátě na Vás zkrátka čeká výborná zábava, chutné občerstvení z regionálních pamlsků, vstřícní pořadatelé a v neposlední řadě i nenahraditelná atmosféra po mnoha stránkách unikátního středověkého hradu.

Zahájení turistické sezóny na hradě Křivoklát 2017

Královský hvozd žije!

    Při příležitosti zahájení turistické sezóny 2017 na hradech a zámcích se dne 1. 4. 2017 v 11 hodin uskuteční na hradě Křivoklát beseda kastelánů s veřejností a s novináři. Přítomni budou kasteláni objektů, které leží na území Přemyslovského loveckého hvozdu. Jsou to hrady Křivoklát, Karlštejn, Točník, Krakovec a také Hamousův statek ve Zbečně, z blízkého sousedství byl rovněž přizván kastelán zámku Hořovice.

Zveme všechny zájemce o besedu, při níž jednotliví představitelé objektů seznámí veřejnost s plány na rok a turistickou sezónu 2017

Program:

11. 00 hod. – hrad Křivoklát
Zahájení a beseda v obřadní síni, nebo Královském sále (dle počtu účastníků)

13. 00 hod. – Hamousův statek ve Zbečně
Pokračování besedy, pohoštění dle staročeských receptur

Přemyslovský lovecký hvozd
  Lesnatá oblast ve středním povodí řeky Berounky v západní části středních Čech, převážně v okresech Rakovník a Beroun, představující jakési srdce knížecích a později královských držav v Čechách. Původním centrem oblasti byl knížecí lovecký dvorec ve Zbečně, později  původní Křivoklát, hradiště, jehož polohu ani podobu doposud neznáme. Na počátku 13. století centrální funkci získal Hlavačov a okolo něj se rozvíjející osídlení v širším prostoru Rakovníka. Po založení Týřova přešlo na tento hrad vůdčí postavení a mezi ním a starším Hlavačovským centrem vznikl v hvozdu osídlený, dodnes patrný odlesněný pás s vesnicemi. Pro antipatie Přemysla Otakara II. k Týřovu došlo za jeho vlády k definitivnímu přesunu centra na velkoryse dostavovaný Křivoklát, který pak dal celému hvozdu i dodnes užívané jméno (Křivoklátsko, Křivoklátské lesy. V Přemyslovském loveckém hvozdu ve 13. století postupně vznikla nápadná kumulace nejstarších královských hradů. Oblast, jejíž život byl organizován v rámci manských systémů centrálních hradů, si svůj význam a výjimečné postavení podržela po celý středověk, jak dokládá i její rozšíření Karlem IV. a zastoupení jejích hradů v Majestas Carolina. Od roku 1970 jsou hrady v Přemyslovském loveckém hvozdu předmětem systematického studia a výzkumu. Ten přinesl poznatky klíčového významu především pro poznání nejstaršího horizontu české královské architektury a každodenního života a hmotné kultury hradu jako sociálního prostředí.

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 6. prosinec

Dnes má svátek Mikuláš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete