Statistika našeho portálu

  • 88 576 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Zapomenutá místa pohraničí - Plzeň

14.06.2018 - 27.07.2018 Náměstí Republiky 13 301 00 Plzeň

Ve středu 13. 6. 2018 od 17:00 hod. proběhla ve sklepení Chotěšovského domu našeho muzea vernisáž unikátní dvojjazyčné výstavy, mapující dějinné změny druhé poloviny dvacátého století v oblasti pohraničí na Tachovsku. Putovní výstava nese název "Zapomenutá místa pohraničí - 50 let vývoje krajiny očima archeologie" a veřejnosti bude v našem muzeu zdarma zpřístupněna od 14. 6. do 29. 7.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Náměstí Republiky 13 301 00 Plzeň
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-město
Obec
Plzeň

Fotogalerie k článku

Ve středu 13. 6. 2018 od 17:00 hod. proběhla ve sklepení Chotěšovského domu našeho muzea vernisáž unikátní dvojjazyčné výstavy, mapující dějinné změny druhé poloviny dvacátého století v oblasti pohraničí na Tachovsku. 

Putovní výstava nese název "Zapomenutá místa pohraničí - 50 let vývoje krajiny očima archeologie" a veřejnosti bude v našem muzeu zdarma zpřístupněna od 14. 6. do 29. 7. 2018. 

Výstava je výsledkem dlouhodobého archeologického i antropologického výzkumu pracovníků Katedry antropologie a archeologie FF ZČU a je finančně podpořena Programem přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodny´ stát Bavorsko.

"Téma "zmizelých míst" v česko-německém a česko-rakouském pohraničí se v posledních letech těší rostoucímu zájmu veřejnosti na české i německé straně. Prostřednictvím moderních archeologických technologií byla zmapována rozsáhlá oblast pohraniční části na Tachovsku s primárním zaměřením na zaniklé obce a výrobní areály (mlýny, hamry, leštírny atd.) relikty železné opony" a jejích obslužných zařízení a jejich vlivu na krajinu. 

V rámci výstavy se návštěvníci mohou seznámit s klíčovými událostmi, zasahující do pohraniční oblasti Tachovska, jako jsou pochody smrti, kolony vězňů koncentračních táborů, akce pohraniční stráže a především s problematikou změn struktury krajiny a obyvatel v průběhu období Studené války. Výstava nabídne výsledky celé řady archeologických výzkumů, které se v oblasti západočeského pohraničí odehrály v období posledních deseti let a zároveň umožní návštěvníkovi seznámit se moderními praktikami soudobého archeologického výzkumu. "Stopy po událostech spjatých s takzvanou "železnou oponou" jsou dodnes patrné v krajině, ale rychle mizí, proto je potřeba je veřejnosti připomínat a nenechat na ně zapomenout" doplňuje Gabriela Fatková, vedoucí projektového týmu. 

Výstava byla v premiéře představena návštěvníkům Muzea Českého Lesa v Tachově a nyní se přesouvá do Národopisného muzea Plzeňska. Její další zastávka bude na podzim 2018 v muzeu ve Weidenu v horní Falci a v roce 2019 se nakonec přesune i do Prahy na sídlo Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice.

Výstava je dílčí aktivitou realizovanou v rámci projektu Prezentace kulturního dědictví příhraniční oblasti Tachovska / Präsentation des Kulturerbes in der Grenzregion Tachau a je pořádána ve spolupráci s Muzeem Českého lesa v Tachově.

Autoři výstavy: Lenka Starková, Michal Rak, Lukáš Funk, Lucie Galusová

Kontakty: 
- Mgr. Lenka Starková Ph.D. e-mail: lstarkov@kar.zcu.cz, tel.: +420 737 877 104
- Mgr. Gabriela Fatková, PhD. e-mail: gfatkova@ksa.zcu.cz, tel. +420 723 298 449

Mapa

Další akce v okolí

PicNic - přivítání léta - Plzeň

30.06.2019 - 30.06.2019
Plzeň

Po Lógr 2019 | festival kávy přichází další akce Tržnice DEPO. Tentokrát přivítáme léto, a to ve velkém stylu. Dorazte…

Festival romské kultury: AraFest - …

04.07.2019 - 06.07.2019
U Branky, Mlýnská…

Letní Plzeň již potřetí roztančí AraFest - festival romské kultury, který pořádá organizace AraArt. Pro návštěvníky je…

Částečné zatmění Měsíce v Techmanii…

16.07.2019 - 16.07.2019
Plzeň

Vesmírné úkazy jsou vždy skvělou příležitostí pro návštěvu plzeňského Techmania Science Center. O letních prázdninách,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

čtvrtek 27. červen

Dnes má svátek Ladislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete