Statistika našeho portálu

  • 101 005 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Městské muzeum - Ústí nad Orlicí

06.05.2013 - 31.12.2013 Ústí nad Orlicí

Výstava byla otevřena v pondělí 6. 5. a potrvá do konce roku 2013, je součástí stálé expozice Jaroslava Kociana – Kocianův pokoj. První vitrína je věnována ženám v rodině Jaroslava Kociana – matce Marii Kocianové a jeho sestrám Julii, Marii a Emílii. Jsou zde vystaveny především fotografie, dopisy a pohlednice, které J. K. posílal téměř denně ze svých koncertních turné.Druhá vitrína je věnována…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Městské muzeum - Ústí nad Orlicí
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Ústí nad Orlicí

Fotogalerie k článku

Výstava byla otevřena v pondělí 6. 5. a potrvá do konce roku 2013, je součástí stálé expozice Jaroslava Kociana – Kocianův pokoj.

 První vitrína je věnována ženám v rodině Jaroslava Kociana – matce Marii Kocianové a jeho sestrám Julii, Marii a Emílii. Jsou zde vystaveny především fotografie, dopisy a pohlednice, které J. K. posílal téměř denně ze svých koncertních turné.

Druhá vitrína je věnována dvěma manželkám J.K. Lídě a Bohumile. Z dopisů, které jsou zde vystaveny, můžeme vyčíst, láskyplný vztah Jaroslava ke své první manželce, ale zároveň i nevoli jeho matky Marie tento vztah přijmout.

V ostatních vitrínách jsou k vidění fotografie, pohlednice, dopisy od obdivovatelek, spoluhráček, přítelkyň či milenek. Za zmínku stojí především Jaroslavův románek s bohatou americkou mladou dámou Paulinou Astor, se kterou se seznámil při svém prvním turné v Americe. V dopise matce píše, že se s touto ženou možná ožení. Je zde i článek, dnes bychom nazvali bulvárního tisku, který nad tímto vztahem spekuluje.

Jaroslav Kocian byl za svého života velmi obdivovaným a obletovaným mužem, o čemž svědčí velké množství fotografií krásných žen s věnováním, ale i korespondence nejen v českém jazyce. Ze zahraničních přítelkyň – obdivovatelek zmiňme tehdejší hvězdu Holywoodu Lulu Glaser, s kterou ho zdá se pojil velmi blízký vztah. Z českých známých hvězd té doby jmenujme alespoň Paulu Vachkovou – Osuskou, pěvkyni nebo mezzosopranistkou Národního divadla Gabrielu Horvátovou.

Velmi zajímavé jsou dva dopisy od ústecké rodačky Heleny Kastnerové, která v nich pochlebuje Kocianovi a prosí ho velmi důrazně, aby mohla nést klíče k otevření Roškotova divadla. Zajímavý je i osud této ženy, která v období 2. světové války spolupracovala s Němci.

Výstava nemá za cíl zmapovat milostný život ústeckého rodáka, má spíše umožnit návštěvníkovi nahlédnout do duše takto slavného člověka, který ač byl ženami vždy obdivován až uctíván, vždy se k nim choval s velkou úctou a elegancí.

Otevírací doba

zde

Vstupné

zde

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh - Ústí nad…

21.10.2023 - 21.10.2023
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Ústí nad Orlicí

Farmářský a řemeslný trh - Ústí nad…

18.11.2023 - 18.11.2023
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Ústí nad Orlicí

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete