Statistika našeho portálu

  • 101 405 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Žhavé novinky Divadla Spejbla a Hurvínka - Praha

14.02.2022 - 31.03.2022 Divadlo Spejbla a Hurvínka

Dlouholetý šéf uměleckého souboru divadla Spejbla a Hurvínka slaví 65. narozeniny a loučí se se svou uměleckou dráhou. Ženy versus pan Spejbl? Jak letos oslaví sv. Valentýna?

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dejvická 38, Praha 6, 160 00
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Po téměř půlstoletí končí svou uměleckou dráhu bývalý dlouholetý šéf uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka, jeho třetí "táta" – Martin Klásek. Své 65. narozeniny oslaví 25. února, v divadle svou hrou
pro dospělé "Ve dvou se to lépe …". V únoru a březnu diváci mohou zhlédnout řadu dalších oblíbených titulů. Uvidí je nejen na domácí scéně divadla, ale těšit se na ně mohou i jejich fanoušci v Mělníce a Hradci Králové, kam soubor v březnu vyrazí na divadelní zájezdy. Vstupenky na toto představení jsou stále v prodeji, tak si je nenechte ujít. A pokud jde o svátek všech zamilovaných – co pan Spejbla a jeho romantická stránka? Během svých sta let to se ženami mnohdy neměl jednoduché a často to nebyl on, kdo tahal za nitky. 

Martin Klásek slaví pětašedesáté narozeniny a loučí se svou aktivní uměleckou dráhou

Martin Klásek, v pořadí již třetí tatínek hlavních protagonistů Divadla Spejbla a Hurvínka, oslaví 25. 2. 2022 své 65. narozeniny. "Přímo v tento den je pro dospělé diváky připravena jeho hra nazvaná Ve dvou se to lépe… Martin Klásek se tímto představením zároveň symbolicky rozloučí se svou aktivní uměleckou dráhou. S Divadlem Spejbla
a Hurvínka se ale neloučí úplně, jelikož s námi bude i nadále spolupracovat," říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Martin Klásek se narodil 25. února 1957. Už jako šestnáctiletý chlapec začal v roce 1973 pracovat v jevištní technice, kde na sebe záhy upozornil svým loutkovodičským nadáním. Díky tomu se posléze stal členem uměleckého souboru a několik let alternoval vodění loutky Hurvínka. Když pak ukázal, že dovede napodobit nejen hurvínkovskou fistulku a nechybí mu ani potřebné herecké schopnosti, začal jej Miloš Kirschner připravovat jako svého nástupce. Svůj první herecký křest v postavách Spejbla a Hurvínka absolvoval v roce 1974 v dětské hře "Hurvínek mezi broučky”. Po několikaleté pauze začal v roce 1982
s Milošem Kirschnerem pravidelně alternovat. Nejprve jen
v dětském repertoáru, později i v představeních pro dospělé. 

Divadlo od éry Miloše Kirschnera hraje vždy v jazyce té země, kde právě hostuje. Když kvůli zdravotním problémům omezil Miloš Kirschner namáhavé zahraniční cesty, Martin Klásek v této tradici pokračoval. 

Navázal také na tradici autorské dílny divadla. Je autorem nebo spoluautorem několika her
a dialogů. Brzy poté se začal věnovat i režii. Prvním samostatným autorským a režijním debutem byla velmi úspěšná hra doma i v zahraničí – "Hurvínek a zrcadlo”. Po ní následovalo představení "Hurvínek UFOnem”.  

Roku 1990 se stal šéfem uměleckého souboru divadla a v roce 1996, po smrti Miloše Kirschnera, již třetím otcem hlavních protagonistů divadla. Pokračuje i v mimodivadelních aktivitách a věnuje se také dabingu.
V rolích Spejbla a Hurvínka natáčel nová CD a vystupoval i v televizi. 

"Veškerou svou prací se Martin Klásek podílí na udržení marionetářské tradice, a to nejen našeho divadla, ale celého českého loutkářství, které je od roku 2016 na seznamu Nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. K radosti naší i našich fanoušků tak přispěl k životaschopnosti této ojedinělé divadelní tradice," doplňuje Denisa Kirschnerová.

I Martin Klásek si už našel a vybral svého pokračovatele. Od roku 2017 s ním v rolích Spejbla a Hurvínka alternuje Ondřej Lážnovský. 

 

Bohatý únorový program Divadla Spejbla a Hurvínka okoření hostující oblíbená kapela Bombarďák

V sobotu 12. února se na scéně Divadla Spejbla a Hurvínka poprvé představí Hurvínkova oblíbená kapela Bombarďák se svým mimořádně úspěšným interaktivním koncertem. Tuto originální show si velmi oblíbily nejen děti, ale i jejich rodiče. Je plná divokých písní a ztřeštěných tanečků, scének okořeněných aktivním zapojením dětských diváků. Díky mnoha slovním narážkám a fórkům se nebude nudit ani dospělý doprovod. Podrobnosti najdete na webu kapely https://www.bongobombardak.cz/.

Poté 25. února oslaví své narozeniny dlouholetý šéf uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek. V tento den se od 19.00 hod. představí ve hře pro dospělé "Ve dvou se to lépe …". Určitě si představení nenechejte ujít, jelikož půjde zároveň i o jeho symbolické rozloučení s bohatou uměleckou kariérou. 

 

Spejbl a Hurvínek nejsou žádní peciválové a od března vyrazí pobavit i mimopražské obecenstvo

Za Spejblem a Hurvínkem nemusíte cestovat až do pražských Dejvic, ale oni sami za vámi přijedou do vašeho města. Divadlo Spejbla Hurvínka totiž se svými oblíbenými představeními často hostuje i mimo svou domácí scénu. Kromě veleúspěšných zahraničních zájezdů nezapomíná ani na domácí publikum. Potom, co se na sklonku minulého roku představilo divákům v Berouně, Kladně, Písku a Chebu, pokračuje divadlo v domácích zájezdech opět v březnu. Na všechny hlavní postavy se mohou těšit diváci v Mělníce, kde je 6. března od
15.00 hod. čeká představení "Hurvínek a nezvaný host". O deset dní později, 16. března, zamíří Spejbl
i Hurvínek také do Hradce Králové, kde v 8:30 a v 10:30 potěší zejména dětské diváky hrou "Pohádky pro Hurvínka". 

Divadlo Spejbla a Hurvínka si letos jako připomínku své úplně první zahraniční cesty do Paříže z roku 1929 tento svůj zahraniční zájezd téměř po sto letech zopakuje a vystoupí v pařížském Českém centru.

 

Slaví svátek svatého Valentýna oblíbený taťulda?

Často se do divadla dostanou i zvídavé dotazy diváků (divaček) na potenciální romantické vztahy
mezi jednotlivými loutkami. Jak to má například pan Spejbl s bábinkou? 

Co se týká pana Spejbla, ten nabyl za svůj více než stoletý život nepřekvapivě dost zkušeností. Zejména
na počátku své kariéry to byl (nebojíme se říci) až divoch. Otáčel se za kdejakou sukní. To, že bez úspěchu,
už na tom nic nemění. Někdy se i zdálo, že by se úspěch mohl dostavit, když například dotyčné o sobě navykládal mnoho zajímavého. Bohužel se to velkou měrou rozcházelo se skutečností. Dnes by ho pro tyto jeho "drobné" lži možná někdo nazval sňatkovým podvodníkem. 

Jeden takový nadějný vztah se rýsoval v roce 1930 ve hře Revue z donucení. Hurvínek v ní doručuje květiny Spejblově vyvolené, jisté Barboře Cimfulínové. Jenže zcela záměrně se jakoby podřekne, že Spejbl našel tu kytici
u hřbitova, že flámuje, stojí před finanční krizí a navíc nesnáší jejího psa. Když dotyčná dáma pod tíhou informací omdlí, připojí se k Hurvínkovi již zmíněný pes a odejde s ním. Ano – takto Spejblovic rodina přišla
k Žerykovi.

Na druhou stranu existovaly i dámy, které Spejblovu přízeň vyloženě vyhledávaly. Byly to takové předchůdkyně dnešní bábinky – paní Kateřiny Hovorkové. Dámy Frňoulová, Drbálková či Švitorková byly však pravým opakem Spejblových představ o partnerce, takže se celá desetiletí úspěšně jejich svodům vyhýbal. Není tedy divu,
že když se v roce 1971 k divadelní rodince připojila paní Kateřina, neměla proti takovému vycvičenému bojovníkovi za vlastní svobodu mnoho šancí. I ona by ráda navázala s panem Spejblem trochu bližší vztah,
avšak její pokusy o sblížení ani zdaleka nedosahují intenzity jejích předchůdkyň, a tak vše zůstává v rovině přátelství.

 

Další akce v okolí

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

Bohdan Mikolášek 75 2023 - Praha

02.12.2023 - 02.12.2023
U Martina ve zdi

2. prosince 2023 od 19:30 uvede Bohdan Mikolášek v kostele U Martina ve zdi v Praze 1 cyklus písní, kterému bude…

Královský košt 2023 - Praha

02.12.2023 - 02.12.2023
Praha

Pultová degustace nejlepších českých a moravských vín, oceněných medailemi odbornou porotou soutěže KRÁL VÍN České…

Musica Panica: Rorate Coeli Desuper…

02.12.2023 - 02.12.2023
fortna

Adventní tóny ve středověké instrumentální hudbě.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete