Statistika našeho portálu

  • 94 752 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zlato - symbol moci a bohatství - výstava - Dietrichsteinský palác - MZM - Brno

02.11.2012 - 18.11.2012 Brno

Zlato fascinovalo lidstvo již od pradávna. Představovalo symbol moci, bohatství a své majitele stavělo vysoko nad ostatní. Tento krásný a vzácný kov byl už od pravěku předurčen k použití ve špercích, později využíván v mincovnictví, a dnes je nedílnou součástí všech moderních technologií, které tak razantně vstupují do našeho života. Snad proto nemělo zlato v minulosti nikdy takovou hodnotu jako…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dietrichsteinský palác - MZM - Brno
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

Fotogalerie k článku

Zlato fascinovalo lidstvo již od pradávna. Představovalo symbol moci, bohatství a své majitele stavělo vysoko nad ostatní. Tento krásný a vzácný kov byl už od pravěku předurčen k použití ve špercích, později využíván v mincovnictví, a dnes je nedílnou součástí všech moderních technologií, které tak razantně vstupují do našeho života. Snad proto nemělo zlato v minulosti nikdy takovou hodnotu jako dnes. Jeho těžba neustále roste a po celém světě se zpracovávají stamilióny tun zlatonosných rud, v nichž však zlato pouhým okem obvykle nevidíme. Jen na některých místech se zlato nachází i v krásných exemplářích, které se mohou stát ozdobou sbírek.Výstava představí široké veřejnosti zlato jako fenomén hodnoty, bohatství a moci v průběhu známé historie lidstva. Zlato bude prezentováno jako surovina a jeho produkty (platidla – mince, medaile, šperky, vyznamenání apod.).

Hlavní linkou výstavy budou zlaté mince a medaile z různých historických období od 7. stol. př. n. l. až po 20. stol., které budou doplněny o šperky a ozdoby z období starší doby bronzové (nejstarší zlato z našeho území), bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů a o hrobovou výbavu a ukázku zpracovávání zlata z Velké Moravy. Nedílnou součástí výstavy bude prezentace vzorků ryzího zlata z evropských nalezišť i pravé nuggety ze severní Ameriky a Austrálie, které vždy vzrušovaly každého správného zlatokopa nebo alespoň čtenáře dobrodružné literatury.

Moravské zemské muzeum vystaví své nejvzácnější zlaté exponáty, které jsou součástí sbírek numismatického oddělení, mineralogicko-petrografického oddělení a archeologického ústavu. Návštěvníci tak budou mít vyjímečnou příležitost shlédnout unikátní a velmi vyjímečné předměty, které nepatří k běžně vystavovaným. Řada z nich bude v originále vystavena vůbec poprvé.  Výstava bude doplněna multimediálním průvodcem s použitím QR kódu pro chytrá zařízení (smartphone, tablet). Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch.

K výstavě bude vydán katalog a soubor doprovodných textů.

Vstupenky

na výstavu můžete zakoupit v předprodeji TIC (Běhounská 17, Brno), Indies (Poštovská 2, Brno), Dům pánů z Lipé (Kulturní a informační centrum, Náměstí Svobody 17, Brno) a na pokladně Dietrichsteinského paláce (Zelný trh 8, Brno). Zakoupení vstupenky v předprodeji umožňuje přednostní vstup na výstavu. Cena vstupenky v přeprodeji 100 Kč.Doprovodný programPřednáška Kde najdme na Moravě zlato – RNDr. Stanislav Houzar, Ph.D. (14. 11. 2012)Přednáška Zlato a jeho role v peněžní historii – Mgr. Dagmar Grossmannová, Ph.D. (22. 11. 2012)Přednáška Zlato  a Velká Morava – Doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. (27. 11. 2012)

otevřeno denně od 9 do 20 hodin

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Veletrh PRODÍTĚ - Brno

04.03.2021 - 07.03.2021
Brno

Veletrh PRODÍTĚ je nejvýznamnější oborovou kontraktačně–prodejní prezentací v České republice. Novinky svého sortimentu…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 24. leden

Dnes má svátek Milena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete