Statistika našeho portálu

  • 102 224 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Abertamy

Abertamy

Horské město Abertamy leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, přibližně 8 kilometrů severovýchodním směrem od Nejdku. Jde o vyhledávané turistické a rekreační středisko, ležící v úžasné oblasti Krušných Hor. Prochází tudy silnice spojující města Nejdek a Boží Dar. Pěší i cykloturisté jistě přivítají desítky kilometrů rozmnanitých značených stezek, které městem i jeho okolím procházejí. …

Adresa a kontaktní informace

Horské město Abertamy leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, přibližně 8 kilometrů severovýchodním směrem od Nejdku. Jde o vyhledávané turistické a rekreační středisko, ležící v úžasné oblasti Krušných Hor. Prochází tudy silnice spojující města Nejdek a Boží Dar. Pěší i cykloturisté jistě přivítají desítky kilometrů rozmnanitých značených stezek, které městem i jeho okolím procházejí. Doporučujeme zvláště cestu na vrchol Plešivec, kde stojí známá turistická trasa i vyhledávaná rozhledna. V minulosti proslulo město výrobou kvalitního kozího sýra. V zimních měsících se milovníci lyžování mohou těšit na sjezdovku s lyžařským vlekem, v jejímž okolí jsou i ideální podmínky pro běžkaře. V letních měsících si lze v Abertamech zahrát tenis na zdejších kurtech či vyrazit na projížďku na jednu z desítek značených cyklistických tras. Prochází tudy i zelená turistická značka. V současné době žije v Abertamech přibližně 1 400 obyvatel na území o katastrální výměře 8,70 km².

Historie

V písemných pramenech se prví zmínka o městečku objevuje v roce 1529. O 50 let později byly Abertamy povýšeny na královské horní město a získaly i městský znak. Stříbro se zde těžilo až do třicetileté války, po níž se pokračovalo jen v těžbě cínu. Z něho se vyrábělo kuchyňské nádobí a pomůcky pro církevní obřady. S úpadkem těžební činnosti souvisel i klesající význam města.

Po objevu vzácných prvků v černém, lesklém kameni a rudách, došlo k opětovnému oživení těžební činnosti. Nové objevy vedly ke vzniku neslavně proslulých Jáchymovských uranových dolů. Došlo tak k překonání nelehkého období po třicetileté válce. V 19. století byla v obci zavedena výroba kožených rukavic. Hlavním artiklem pro výrobu rukavic byly kozí kožky. V téže době se vyráběl i vyhlášený Abertamský kozí sýr. Po skončení druhé světové války byly drobné podniky sloučeny do Rukavičářských závodů.

Co je k vidění

Jednoznačnou dominantou města je barokní kostel Čtrnácti svatých pomocníků, postavený v roce 1736 na místě původního dřevěného kostelíku. Zajímavou památkou jsou i tovární budovy, postavené na počátku minulého století. V zimních měsících doporučujeme běžkařům cestu po vyhlášené Krušnohorské magistrále.

Zajímavost

Za zajímavých míst v okolí, doporučujeme návštěvu Horní Blatné, Perninku, Hřebečného lomu či vrchu Plešivec. Za zmínku jistě stojí i fakt, že v Abertamech se narodil jedněmi milovaný a druhými proklýnaný fotbalista Horst Siegl.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Thermal Beer&Grill Fest vol. 2 2024…

03.05.2024 - 04.05.2024
Promenáda před hotelem…

Návštěvníci jsou zváni na 2. ročník festivalu Thermal Beer & Grill Fest, kde budou moci ochutnat piva od malých i…

25. ročník Mattoni Grand drink 2024…

04.05.2024 - 04.05.2024
u hotelu Thermal

První květnovou sobotu proběhne 25. ročník mistrovství světa v míchání nealko koktejlů: Mattoni Grand drink. Akce je…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete