Statistika našeho portálu

  • 84 309 Akcí v kalendáři
  • 5 367 Ubytovacích zařízení
  • 24 150 Míst a památek

Adamov

Adamov

Město Adamov leží v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko, přibližně 13 kilometrů severním směrem od okrajových částí moravské metropole Brna. Adamov se rozkládá na Drahanské vrchovině, v údolí řeky Svitavy a Křtinského potoka a je obklopen hlubokými a hustými lesy. Jedná se o nevelké průmyslové město, kterým prochází železniční trať vedoucí z Brna do České Třebové. Turisté jej často vyhledávají …

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Adamov

Město Adamov leží v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko, přibližně 13 kilometrů severním směrem od okrajových částí moravské metropole Brna. Adamov se rozkládá na Drahanské vrchovině, v údolí řeky Svitavy a Křtinského potoka a je obklopen hlubokými a hustými lesy. Jedná se o nevelké průmyslové město, kterým prochází železniční trať vedoucí z Brna do České Třebové. Turisté jej často vyhledávají nejen pro úžasnou okolní přírodu, ale i pro několik pozoruhodných pamětihodností. V současné době zde žije přibližně 4 900 obyvatel na území o katastrální výměře 3,77 km².

Historie

Celá historie Adamova je od počátku spojena se výrobou železa, jejíž kořeny můžeme datovat až do poloviny 14. století. Původní osada se v té době nazývala Staré Hamry a současné označení získala až v 18. století, podle Adama Josefa z Lichtenštejnu, který vlastnil zdejší železárny.

V letech 1371 – 1414 drželi zdejší osadu moravští markrabí a patřila k novohradskému panství. Po většinu 16. století pak osadu Staré Hamry vlastnili páni z Boskovic. Až v roce 1597 přešla do majetku rodu Lichtenštejnů. Noví vlastníci se podíleli na zásadním rozvoji železářské výroby. Uvedli zde do chodu dvě vysoké pece. Nadějný rozvoj ani příliš nepřibrzdila tragická doba třicetileté války. K řádnému rozvoji a rozmachu železářské výroby přispěl rok 1743, kdy byla u Křtinského potoka vybudována dřevouhelná Františčina huť. V jejím sousedství vznikla dělnická kolonie s osadami Karlov a Josefov. Statut samostatné obce získal Adamov v roce 1832. Během druhé poloviny 19. století byly železárny přebudovány na strojírny a započalo se s výrobou hospodářských strojů. V roce 1890 zde byl dokonce vyroben první automobil v celém Rakousko-Uhersku.

K dalšímu rozvoji Adamova došlo v druhé polovině minulého století, kdy zde byla vystavěna nová sídliště a výrazně vzrostl i počet obyvatel. V roce 1964 tak byl Adamov povýšen na město.

Co je k vidění

V unikátním novogotickém kostele sv. Barbory lze obdivovat tzv. Světelský oltář, který byl vyroben v Dolním Rakousku. Jedná se o zajímavý soubor figurálních plastik ze 16. století. K zajímavostem Adamova patří i Adamovský zámek, který byl na konci 18. století postaven příslušníky rodu Lichtenštejnů. Z možných výletů doporučujeme cestu do zachovalého areálu původní železářské výroby, tzv. Starou huť. Nalézá se v Josefovském údolí, stejně jako jeskyně Býčí skála, kde byla v roce 1872 nalezena Jindřichem Wankelem známá plastika bronzového býčka.

Zajímavost

Jižním směrem od města se v hlubokém lese nalézá zřícenina hradu Ronov, který byl postaven v polovině 14. století a zanikl v době husitských válek.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Dětské knižní promítání - 365 tučňá…

17.11.2018 - 17.11.2018
Městská knihovna…

Prvního ledna zazvoní pošťák a přinese balík. Je v něm tučňák a záhadný dopis: „Jsem číslo 1, až budu mít hlad, dejte…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete