Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Adršpach

Adršpach

Obec Adršpach leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 23 kilometrů severním směrem od okresního města Náchod. Nad obcí se vypíná zřícenina stejnojmenného středověkého hradu a v nedaleké vzdálenosti najdeme i velikány Krupná hora, Starozámecký vrch, Svídnická věž či Pavlovská hora. Obec se rozkládá při hranici s městem Teplice nad Metují, s polským Slezskem a obcemi okresu Trutnov. V jihozápadní …

Adresa a kontaktní informace

Obec Adršpach leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 23 kilometrů severním směrem od okresního města Náchod. Nad obcí se vypíná zřícenina stejnojmenného středověkého hradu a v nedaleké vzdálenosti najdeme i velikány Krupná hora, Starozámecký vrch, Svídnická věž či Pavlovská hora. Obec se rozkládá při hranici s městem Teplice nad Metují, s polským Slezskem a obcemi okresu Trutnov. V jihozápadní části obce leží Závory, kudy procházejí hranice s Trutnovským okresem. Západně od Adršpachu leží Národní přírodní rezervace Adršsko-teplické skály. Zajímavostí zdejšího okolí je četný výskyt pramenů vyplývající ze specifických hydrogeologických poměrů. Katastrálně se Adršpach dělí na Horní a Dolní část. Jedná se o hlavní výchozí místo do oblasti Adršpašsko-teplických skal, které patří k nejvyhledávanějším turistickým lokalitám zdejší oblasti. V současné době žije v Adršpachu přibližně 500 obyvatel na území o katastrální výměře 19,71 km².

Historie

Zdejším pohraničním hvozdem procházela již v době pravěku stará cesta, vedoucí z polabské nížiny přes východočeskou sídlištní oblast do kladské kotliny a dále až k Baltickému moři. Dokazují to archeologické nálezy, objevené na místě dnešní obce. Na konci 13. století vznikly v oblasti zdejších skal dva hrady – Střmen a Adršpach. V podhradí hradu se postupně rozvíjelo malé městečko. Poutalo pozornost především pro svůj romantický zjev. V písemných pramenech je poprvé zmiňováno v roce 1348.

Do povědomí českého národa se městečko zapsalo především v době slezských válek, kdy se zde schovávali a střetávali vojáci hned několika znesvářených stran. Historické prameny nás dále informují o faktu, že zde mlýnář Hampel nechal na oslavu korunovace Marie Terezie v roce 1743 vystavět mariánský sloup. Romantické okolí obce začalo přitahovat návštěvníky již na konci 18. století. Mezi hosty patřili například i Fridrich II. Či Johann Wolfgang Goethe.

Co je k vidění

Ze zdejších památek upozorňujeme na kostel Povýšení svatého kříže, který byl postaven v první polovině 19. století. Historie zámeckého objektu se počíná ve 14. století, kdy jej zde nechali vystavět Berkové z Dubé. Největším lákadlem pro turisty jistě budou skály a skalní hrady. Na Starozámeckém vrchu nad obcí stojí hrad Adršpach. Uprostřed blízkého skalního města leží Adršpašské jezírko, po kterém je možné svézt se na loďce.

Zajímavost

Severně od obce se nachází přírodní rezervace "Křížová cesta", kde lze obdivovat zříceninu středověkého kostela.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete