Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Andělská Hora

Andělská Hora

Město Andělská Hora leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál, několik kilometrů od nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku, hory Praděd. V roce 1990 získalo samostatnost odtržením od obce Světlá Hora. Jde o nevelké městečko zasazené do oblasti nádherné přírody s dlouhou historickou tradicí. Pro návštěvníky je zde připraveno několik hotelů a ubytovacích zařízení. Jde o ideální výchozí místo do …

Adresa a kontaktní informace

Město Andělská Hora leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál, několik kilometrů od nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku, hory Praděd. V roce 1990 získalo samostatnost odtržením od obce Světlá Hora. Jde o nevelké městečko zasazené do oblasti nádherné přírody s dlouhou historickou tradicí. Pro návštěvníky je zde připraveno několik hotelů a ubytovacích zařízení. Jde o ideální výchozí místo do oblasti Jeseníků. V současné době zde žije přibližně 400 obyvatel na území o katastrální výměře 16,07 km².

Historie

Založení města kolem roku 1540 souviselo s rozvíjející se těžbou ve zdejším regionu. V roce 1553 obdrželo město horního registra a o tři roky později důlní řád od Jana staršího Bruntálského z Vrbna. Prvními obyvateli Andělské Hory byli horníci, kteří sem přicházeli převážně ze Suché Rudné a z dolu "Zlatý jelen". Město se rozkládalo na staré obchodní a vojenské cestě z Vídně do Olomouce. V období třicetileté války byla cesta určena jako poštovní silnice s poštovní stanicí v Andělské Hoře. Zaměstatnci stanice museli pečovat o několik koní, sloužících jako pohon poštovních vozů.

V období po třicetileté válce došlo k úpadku dolování, ovšem rozvinula se výroba nítěného, tkaného a stávkového zboží. Ze strategické polohy obyvatelé Andělské Hory těžili až do roku 1872, kdy byla vybudována konkurenční železniční trať (Moravsko-Slezská centrální dráha). V té době se město již zcela zotavila ze zhoubného požáru v roce 1732, kdy vyhořela takřka celá zástavba. V roce 1834 byl postaven ve městě vodovod a o dvacet let později i zavedeno veřejné osvětlení. V roce 2008 byl Andělské Hoře obnoven status města.

Co je k vidění

Dominantou města je farní kostel Narození Panny Marie, založený v druhé polovině 17. století. Po rozsáhlých požárech byl několikrát přestavován. Disponuje majestátní věží, korunovanou barokní přilbou a dvěma báněmi. U kostela stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Na náměstí najdeme i empírový kamenný kříž z roku 1815. Za návštěvu jistě stojí i nedaleký poutní kostel sv. Anny z roku 1769.

Zajímavost

Na nedalekém rozcestí červené a žluté turistické trasy můžeme strávit příjemné chvilky v ubytovacím zařízení Anenské myslivny.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh - Rýmařov

05.10.2023 - 05.10.2023
Náměstí Míru

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Rýmařově

Farmářský a řemeslný trh - Bruntál

12.10.2023 - 12.10.2023
Náměstí Míru

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Bruntále

Farmářský a řemeslný trh - Břidličná

18.10.2023 - 18.10.2023
Bruntálská

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Břidličné

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

19.10.2023 - 19.10.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. září

Dnes má svátek Jaromír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete