Statistika našeho portálu

  • 94 400 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Bačalky

Bačalky

Obec Bačalky leží v Jičínském okrese, v Královéhradeckém kraji, na rozhraní středočeského a východočeského kraje. S obcí sousedí rozsáhlý les Křižánek, s vyhlídkou na Krkonoše. V roce 1952 vznikla současná podoba Bačalek sloučením původní obce s Ličnem. Bačalky mají katastrální výměru 5,69 km² a žije zde přibližně 150 obyvatel.HistorieOsídlení zdejší oblasti proběhlo již v době dávného p…

Adresa a kontaktní informace

Obec Bačalky leží v Jičínském okrese, v Královéhradeckém kraji, na rozhraní středočeského a východočeského kraje. S obcí sousedí rozsáhlý les Křižánek, s vyhlídkou na Krkonoše. V roce 1952 vznikla současná podoba Bačalek sloučením původní obce s Ličnem. Bačalky mají katastrální výměru 5,69 km² a žije zde přibližně 150 obyvatel.

Historie

Osídlení zdejší oblasti proběhlo již v době dávného pravěku. Svědčí o tom četné nálezy, které byly objevovány ve zdejší orné půdě ještě v minulém století. Teorie o původu názvu obce, odkazují na dobu, kdy na zdejší pahorkatině pásávali bačové stáda ovcí a lkali nad neúrodnou půdou. Od toho se odvozuje název Báč-lká.

Po celá staletí žili lidé v Bačalkách v dřevěných doškových chalupách. O další historii obce nemám takřka žádné informace. V písemných pramenech je poprvé zmiňována k roku 1371. V 18. a 19. století byly postaveny křížky a pomníky, Benešova skalka v místním lese. Scházeli se zde věřící Jednoty bratrské a četlo se zde z bible a probíhala kázání.

Na počátku 20. století byl v Bačalkách založen ochotnický spolek "České Srdce", který až do okupace sloužil kulturním potřebám vesnice. V období mezi oběma válkami byla do obce zavedena elektřina a v roce 1948 byl zřízen a slavnostně vysvěcen hřbitov s kaplí.

Co je k vidění

Ráz obce je určován především aktivitou stále většího počtu chalupářů, kteří si zde opravují a zvelebují zakoupené domky a další objekty.

Zajímavost

Výletníky láká k procházkám nedaleké skalní město Prachovské skály. V létě pak koupání v Jinonických rybnících.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 20. říjen

Dnes má svátek Vendelín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete