Statistika našeho portálu

  • 94 757 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Bartošovice v Orlických horách

Bartošovice v Orlických horách

Obec Bartošovice v Orlických horách leží v Královehradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou, přibližně 12 kilometrů severovýchodním směrem od města Žamberk. Protéká tudy řeka Divoká Orlice, která zde vytváří přírodní hranici s Polskem. V katastrálním území obce najdeme i části Vrchní Orlice, Malá Strana, Neratov, Podlesí a Nová Ves. Návštěvníky jistě zaujme známý přírodní útvar a oblíbené výl…

Adresa a kontaktní informace

Obec Bartošovice v Orlických horách leží v Královehradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou, přibližně 12 kilometrů severovýchodním směrem od města Žamberk. Protéká tudy řeka Divoká Orlice, která zde vytváří přírodní hranici s Polskem. V katastrálním území obce najdeme i části Vrchní Orlice, Malá Strana, Neratov, Podlesí a Nová Ves. Návštěvníky jistě zaujme známý přírodní útvar a oblíbené výletní místo Zemská brána, nacházející se v těsné blízkosti obce. V současné době žije v Bartošovicích v Orlických horách přibližně 200 obyvatel na území o katastrální výměře 35,6 km².

Historie

Počátky Bartošovic v Orlických horách lze datovat k roku 1495, kdy český šlechtic Jan Bartoušovský z Labouně získal zdejší území s právem výstavby sídla a další drobné výsady (vařit pivo, dělat kovářské výrobky, apod.). Relevantní písemné prameny se o Bartošovicích poprvé zmiňují v roce 1548, kdy se jim říkalo Bartoušovice. Okolo původního panského sídla začaly postupně vznikat nové domy. Fungoval zde hostinec, mlýny, pila a obchody drobných řemeslníků. Vzhledem k pohraničnímu umístění obce zde dlouhou dobu převažovalo německé obyvatelstvo. V roce 1673 byl dostavěn kostel svaté Máří Magdalény. K největšímu populačnímu nárůstu došlo během 19. století, kdy zde žilo na 2 600 obyvatel. Dva roky po vzniku samostatné Československé republiky zde byla založena menšinová škola, jejímž prvním učitelem byl František Chaloupka z Javornice.

Co je k vidění

Ze zajímavých míst v obci upozorňujeme na kostel svaté Máří Magdalény, sousoší Ukřižování či dělostřeleckou tvrz Bartošovice. V zimních měsících mohou návštěvníci využít dvou lyžařských vleků a několika běžkařských tratí. Z pěších výletů doporučujeme cestu na nedalekou přehradu Pastviny, návštěvu sousedního Polska či výlet k Zemské bráně.

Zajímavost

Za návštěvu jistě stojí i sousední obec Niemojów, která je s Bartošovicemi spojena mostem přes Divokou Orlici. Najdeme zde například zříceninu bývalého loveckého zámečku. Most samotný je pak ozdoben cennou sochou Jana Nepomuckého, pocházející z 18. století.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete