Statistika našeho portálu

  • 103 468 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bělá nad Radbuzou

Bělá nad Radbuzou

Bělá nad Radbuzou je město ležící v Plzeňském kraji, v Domažlickém okrese. Rozkládá se jižním směrem od města Přimda, nedaleko hranic s Německem, v podhůří Českého Lesa. Z názvu města lze odvodit, že tudy protéká řeka Radbuza, do které v Bělé ústí Bezděkovský potok. Rozvoj města úzce souvisel s polohou na jedné ze středověkých obchodních cest z Horšovského Týna do Bavor. Nejstarší záznamy o exist…

Adresa a kontaktní informace

Bělá nad Radbuzou je město ležící v Plzeňském kraji, v Domažlickém okrese. Rozkládá se jižním směrem od města Přimda, nedaleko hranic s Německem, v podhůří Českého Lesa. Z názvu města lze odvodit, že tudy protéká řeka Radbuza, do které v Bělé ústí Bezděkovský potok. Rozvoj města úzce souvisel s polohou na jedné ze středověkých obchodních cest z Horšovského Týna do Bavor. Nejstarší záznamy o existenci města (zmínka se objevuje již v Kosmově kronice) jej řadí mezi jedny z nejstarších českých měst. Žije zde více než 1700 obyvatel na území o katastrální výměře 83,3 km².

Historie

První písemná zmínka o Bělé nad Radbuzou pochází z Kosmovy kroniky. Bělá je zde dávána do souvislosti se zbudováním hradu Přimdy na nedaleké strmé skále. Samotná ves předcházející dnešnímu městu vznikla na soutoku řeky Radbuzy a Bezděkovského potoka. Název vsi byl odvozen právě od protékající řeky Radbuzy, které se lidově říkalo Bílý potok. Převážně české obyvatele vsi nahradili v 13. století převážně němečtí osadníci, kteří nazývali obec německým názvem Weissensulz.

Po celé období středověku patřila Bělá k panství královského hradu Přimda. Chodové z Přimdy zde měli svou rychtu. Na konci 16. století se novými majiteli obce stali Lamnigenové z Albenreuthu. Ti se zasloužili o dostavbu místní tvrze, ke které náležel i pivovar a poplužní dvůr. V průběhu 17. století byla Bělá připojena k panství Újezd Svatého Kříže. Úředním střediskem se stal bělský zámek. S nástupem 18. století ožil ve zdejším regionu sklářský průmysl. Vzniklo zde více než 10 skláren, přičemž některé z nich pracovali ještě v průběhu 20. Století. Po skončení druhé světové války byla obec postižena mohutným odsunem německého obyvatelstva a počet lidí žijících v Bělé se rapidně snížil. Titul města byl Bělé udělen v roce 1964.

Co je k vidění

V Bělé se dochovalo několik pozoruhodných, historicky cenných objektů. K nejzajímavějším patří barokní most přes řeku Radbuzu, při jehož stavbě byl vzorem samotný pražský Karlův most. K významným sakrálním stavbám patří kostel Panny Marie Sedmibolestné, pocházející z konce 17. století. V nedalekém Újezdě Svatého kříže si návštěvník jistě nenechá ujít prohlídku kostela Nalezení Svatého kříže.

Zajímavost

Informační tabule v Bělé připomínají vojenskou akci amerických kavaleristů, kteří na konci druhé světové války osvobodili několik válečných zajatců a zároveň stovky ušlechtilých koní.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete