Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí

V chráněné krajinné oblasti České Středohoří, v okrese Děčín se nachází město Benešov nad Ploučnicí. Toto město bylo vystavěno u soutoku řeky Ploučnice a Bystrá a obklopuje jej nádherná příroda s rozmanitou faunou i flórou. V současné době žije v Benešově nad Ploučnicí něco přes 4 000 obyvatel a katastrální výměra zabírá 9,77 km². HistoriePrvní zmínka o Benešově nad Ploučnicí pochází z 3…

Adresa a kontaktní informace

V chráněné krajinné oblasti České Středohoří, v okrese Děčín se nachází město Benešov nad Ploučnicí. Toto město bylo vystavěno u soutoku řeky Ploučnice a Bystrá a obklopuje jej nádherná příroda s rozmanitou faunou i flórou. V současné době žije v Benešově nad Ploučnicí něco přes 4 000 obyvatel a katastrální výměra zabírá 9,77 km².

Historie

První zmínka o Benešově nad Ploučnicí pochází z 30. let 13. století. Označení Benessau bylo zřejmě odvozeno od jednoho z členů rodu Michalovců, Beneše Věrného. Tento šlechtic vlastnil přidružený hrad Ostrý na počátku 14. století. Z osady nacházející se v podhradí hradu Ostrý vzniklo v průběhu 14. století město, které tento status obdrželo v roce 1392. Zároveň s povýšením na město získal Benešov právo hrdelní a právo pořádání trhu. Finanční tíseň přiměla dosavadní majitele v roce 1407 k prodání panství Hynku Berkovi z Dubé. Neboť se jednalo o zásadního odpůrce husitů, muselo město brzy čelit vojenskému ataku. Sirotčí vojska Jana Roháče z Dubé město nakonec v roce 1426 dobyla.

Z následků husitského plenění se Benešov vzpamatovával mnoho let. Negativně také zapůsobily ničivé požáry, které město postihly během 16., 18. a 19. století. Často se střídali i majitelé celého panství, mezi kterými nechyběli významné rody Trčků, Saulhausenů, Vartenberků či Thunů.

V průběhu 19. století se z Benešova nad Ploučnící stává díky rozsáhlé výstavbě nových komunikací významná obchodní křižovatka. V polovině století byla vystavěna nová radnice a následujícího roku zde Johan Münnzberg zakládá jeden ze svých známých textilních podniků. Podnikatel Grohman nechal zbudovat v roce 1885 komplex přádelen, kde bylo zaměstnáno na 700 dělníků. Podnik natolik prosperoval, že Grohman zakoupil po několika letech Dolní zámek. Po dobu několika desítek let byl Benešov nad Ploučnící znám jako významné centrum textilní výroby.

Co je k vidění

Benešovský zámek představuje jednu z nejkrásnějších ukázek renesanční zámecké architektury v českých zemích. Horní část zámku byla vystavěna v letech 1522 – 24 ve stylu saské pozdní gotiky a později byly dostavěny štíty ve stylu saské renesance. Stavba Dolního zámku probíhala v průběhu celého 16. století a má renesanční ráz.
Kromě návštěvy zámku byl měl zájemce o pozoruhodné místa naší země zavítat na Ploučnickou vyhlídku, která byla vystavěna na počátku 20. století a v roce 1994 byla plně zrekonstruována. Svou zajímavou konstrukcí s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny nabízí pozoruhodný námět na výlet.

Zajímavost

Nejnavštěvovanější částí místního zámku je Růžová zahrada, zaplněná kvetoucími růžemi a raně barokní zahradní architekturou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Benešovská rokle - turistický pochod

14.09.2019 - 14.09.2019
Benešov nad Ploučnicí

Turistický pochod okolím města Benešova - na výběr trasa pro kočárky,7 km , 9km , 16 km a 20 km Na startu každý…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete