Statistika našeho portálu

  • 99 607 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bezdružice

Bezdružice

Malé město Bezdružice leží v Plzeňském kraji, v severovýchodní části Tachovského okresu. Nachází se v malebném kraji, plném krásné přírody, přibližně 41 km severozápadním směrem od Plzně. Na sever od města se zvedají zalesněné stráně vrcholku hory Špičák a na východ od města začíná území přírodního parku Úterský potok. V současné době žije v Bezdružicích necelých 1000 obyvatel na území…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Tachov
Obec
Bezdružice

Fotogalerie k článku

Malé město Bezdružice leží v Plzeňském kraji, v severovýchodní části Tachovského okresu. Nachází se v malebném kraji, plném krásné přírody, přibližně 41 km severozápadním směrem od Plzně. Na sever od města se zvedají zalesněné stráně vrcholku hory Špičák a na východ od města začíná území přírodního parku Úterský potok. V současné době žije v Bezdružicích necelých 1000 obyvatel na území o katastrální výměře 32,02 km².

Historie

V historických análech se Bezdružice poprvé objevují v roce 1227. Na zdejším panství se často měnili majitelé a patřili mezi ně zástupci významných šlechtických rodů, např.: Löwensteinové, |Kolovratové či Švamberkové). Ve 14. století vlastnil obec rytíř Bušek, který zde nechal vystavět kamenný hrad. Podle některých pramenů je právě Bušek nejstarším předchůdcem pozdějšího rodu Harantů z Polžic a Bezdružic.

Nejznámnější osobou spojovanou s Bezdružicemi je jistě Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Ten však paradoxně z obce nepocházel, ale byl příbuzným rodu, který zde působil již od 14. století. Noví majitelé obce (Kolovratové koupili hrad i s obcí v roce 1390) nechali přestavět v průběhu několika desetiletí zdejší hrad na moderní renesanční sídlo. V letech 1569 – 1659 patřily Bezdružice rodu Švamberků, kteří se zasloužili o rozvoj řemeslné výroby a prosperující obchod. Dobré časy však skončily vypuknutím třicetileté války, během níž bylo městečko i okolí poničeno žoldnéřskými vojsky hned několik armád. Zdejší zámek byl dokonce vypálen. V roce 1680 se z městečka stalo centrum rozsáhlého nevolnického povstání, které však bylo brzy potlačeno. Poslením šlechtickým rodem vlastnícím Bezdružice byli Löwensteinové.

Co je k vidění

Za návštěvu v Bezdružicích jistě stojí barokní zámek, kde lze navštívit i rytířský sál s cennými gobelíny. Zajímavostí je expozice Bezdružického betlému od J. Rybáka. Celému městu pak dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, pocházející z počátku 18. století Nacházejí se zde i náhrobky členů Kolovratského rodu. Upozorňujeme i na židovský hřbitov z 19. století či židovskou synagogu.

Zajímavost

Městem vede naučná stezka Údolím Úterského a Nezdického potoka. Zájemcům představuje na třinácti informačních tabulích přírodní zajímavosti zdejšího regionu.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival Muziq 2023 - Tachov

20.05.2023 - 20.05.2023
areál bývalého…

Festival Muziq je nový hudební festival bez žánrových mantinelů. Myšlenkou je setkání přátel a milovníků hudby, a…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 29. březen

Dnes má svátek Taťána

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete