Statistika našeho portálu

  • 92 676 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Bílý Potok

Bílý Potok

Obec Bílý Potok leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od města Frýdlant. Rozkládá se v údolí říčky Smědé, v oblasti Jizerských hor. Kromě Smědé protékají obcí i říčky Bílý potok, Černý potok a Hajní potok. V okolí Bílého Potoka se nachází nádherná příroda s několika lákavým turistickými cíli (např.: Frýdlantské cimbuří či Paličník). Dobré spojení s…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Bílý Potok leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od města Frýdlant. Rozkládá se v údolí říčky Smědé, v oblasti Jizerských hor. Kromě Smědé protékají obcí i říčky Bílý potok, Černý potok a Hajní potok. V okolí Bílého Potoka se nachází nádherná příroda s několika lákavým turistickými cíli (např.: Frýdlantské cimbuří či Paličník). Dobré spojení s okolními vískami zajišťuje silnice vedoucí z Hejnic na Smědavu či železniční trať vedoucí z Raspenavy. V katastru obce leží i přechodně chráněná plocha Nad koupalištěm, která byla vyhlášena v roce 1992 a nachází se v ní mnoho cenných mokřadních luk se vzácnými rostlinnými společenstvy. V současné době žije v obci přibližně 630 obyvatel na území o katastrální výměře 18,21 km².

Historie

Území podél řeky Smědé bylo hustě osídleno již na přelomu 15. a 16. století. K založení osady došlo na žádost nových osadníků přicházejících z Lužice v roce 1594. Pojmenování nově vzniklé vesničky posvětila Kateřina z Redernu, jejímuž rodu okolní panství patřilo. První osadníci bojovali převážně s těžkými přírodními podmínkami. Zúrodňování zalesněných částí v okolí probíhalo jen velmi pozvolna. K těžkým přírodním podmínkám se přidaly i časté pohromy, v podobě povodní, sucha či morové epidemie. V první polovině 17. století zdecimovaly zdejší kraj vojenské jednotky během třicetileté války. V ruku v ruce s válečným běsněním šla i tvrdá rekatolizační linie.

Až v 18. století zaznamenala obec prudší rozvoj. Dokumentuje to vzrůstající počet obyvatel, živících se kromě zemědělských prací převážně bavlnářstvím, vinařstvím a budováním nových komunikací. Negativně se na dalším rozvoji podepsaly propuknuvší napoleonské války. V roce 1819 byla v Bílém Potoce postavena první škola a o několik let později i první přádelna. Do konce 19. století zde vzniklo i několik sklářských hutí a tkalcovna na vlněné zboží. Na konci 19. století byl postaven kostel, vysvěcený v roce 1890. Na přelomu 19. a 20. století zde žilo na 400 obyvatel. Dobu prosperity ukončila až první světová válka a poté i odsun německého obyvatelstva po roce 1945.

Co je k vidění

Většina turistů přijíždí do Bílého Potoka za poznáním krás okolní přírody. Vede odtud několik značených turistických tras, mířících převážně na vrcholky horských hřebenů. V obci samotné pak zaujme zvláště kostel Nejsvětější Trojice, postavený na konci 19. století z příspěvků zdejších občanů.

Zajímavost

Za návštěvu jistě stojí nedaleká přírodní oblast Smědava, rozkládající se kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských horách.Mapa

Zajímavé akce v okolí

Setkání s Ivo Šmoldasem - Český Dub

01.10.2020 - 01.10.2020
Česká beseda

Zábavná talkshow Iva Šmoldase zahrnuje humorné a originální vyprávění, životní příběhy jak ze soukromého, tak z…

Údolský masopust - Kryštofovo Údolí

29.02.2020 - 29.02.2020
Kryštofovo Údolí

Údolský masopust - tradiční akce v Kryštofově Údolí.

Já jsem ty, miláčku! - Český Dub

29.02.2020 - 29.02.2020
Česká beseda

Konverzační komedie líčící stagnující manželství Rudyho a Blanky v podání Divadelní společnosti Vojan z.s. Český Dub.

Charitativní ples Šance zvířatům - …

29.02.2020 - 29.02.2020
Kulturní centrum…

K tanci zahraje kapela Netřesk a celým plesem vás provede okouzlující moderátorka Lucie Fürstová. Můžete se těšit i na…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete