Statistika našeho portálu

  • 98 167 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Borovany

Borovany

Malebné město Borovany leží v Jihočeském kraji, v Českobudějovickém okrese, přibližně 8 km severním směrem od Trhových Svinů. Nachází se na pravém břehu řeky Stropnice a nedaleko od soustavy rozlehlých rybníků, která je vyhledávaným místem nejen milovníky sportovního rybaření. V Borovanech se protíná několik značených cyklistických tras a červená turistická trasa, vedoucí k památníku Jana Žižky. …

Adresa a kontaktní informace

Malebné město Borovany leží v Jihočeském kraji, v Českobudějovickém okrese, přibližně 8 km severním směrem od Trhových Svinů. Nachází se na pravém břehu řeky Stropnice a nedaleko od soustavy rozlehlých rybníků, která je vyhledávaným místem nejen milovníky sportovního rybaření. V Borovanech se protíná několik značených cyklistických tras a červená turistická trasa, vedoucí k památníku Jana Žižky. U zdejší železniční stanice začíná naučná stezka Totalita rozděluje. V nevelkém městě žije necelých 4000 obyvatel na území o katastrální výměře 42.33 km².

Historie

V místech dnešního města existovalo již v raném středověku rozsáhlé slovanské osídlení, o čemž nás informují archeologické nálezy. Samotná osada Borovany je v písemných pramenech poprvé zmiňována již v roce 1186, kdy zdejší osadníci byli účastni majetkového zápisu jednoho z rakouských klášterů. Na konci 13. století držel obec Vok z Borovan, který patřil ke slavnému rodu Vítkovců. V polovině 14. století odkoupili obec Petr, Jošt, Oldřich a Jan z Rožmberka, kteří ji přičlenili k novohradskému panství.

Po skončení husitských válek se v dějinách obce objevuje významná osobnost Petra z Lindy, který založil borovanský klášter augustiniánů. Po sporech s Vilémem z Rožmberka byl klášter zrušen v roce 1564. Správy obce se ujali Rožmberkové, kteří povýšili Borovany na městys. Dědici Rožmberského panství byli Švamberkové, kterým však byl majetek zkonfiskován po porážce stavovského vojska na Bílé hoře. Městys s přilehlým okolím připadl obnovenému klášteru. Po strastech třicetileté války se počet obyvatel Borovan rapidně snížil a k obnovení prosperity došlo až v 18. století. V jeho druhé polovině bylo zbudováno sídlo probošta kláštera. Po josefínských reformách byl klášter definitivně zrušen a panství odkoupili Schwanrzenbergové. Samostatnost pak Borovany získaly v roce 1850, kdy byly přičleněny k českobudějovickému politickému okresu.

Co je k vidění

Na jižním konci náměstí může návštěvník obdivovat zámecký areál, který byl vystavěn v barokním slohu, ve druhé polovině 18. století. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na kostel Navštívení Panny Marie, který byl vystavěn v pozdně gotickém slohu na místě staršího farního kostela. Na severní straně kostela byla v roce 1729 vystavěna barokizovaná věž, kterou tvoří dominantu města.

Zajímavost

Každoročně se ve městě odehrává pozoruhodné Borůvkobraní. Zájemci si mohou prohlédnout řemeslný a borůvkový jarmark, zasoutěžit si v závodě pojídání borůvkových knedlíků či navštívit řadu doprovodných akcí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Nábor do tanečního klubu pro děti a…

16.09.2022 - 16.09.2022
Taneční sál Pražská 131a

taneční kroužky pro děti a mládež

Nábor do tanečního klubu pro dívky …

16.09.2022 - 16.09.2022
Taneční sál Pražská 131a

taneční kroužky pro děti - latinskoamerické a karibské tance pro dívky

Orchestr nové generace Lords Of The…

06.11.2022 - 07.11.2022
České Budějovice

LORDS OF THE SOUND se vrací do České republiky s novým programem "The Music of Hans Zimmer"

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 16. srpen

Dnes má svátek Jáchym

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete