Statistika našeho portálu

  • 95 229 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Borovany

Borovany

Obec Borovany leží v Jihočeském kraji, v Píseckém okrese, necelé 2 kilometry jižním směrem od obce Bernartice. Na návštěvníka obce čeká pohled na malebnou jihočeskou krajinu, obklopenou rozsáhlými lesy a rybníky. Západním směrem od Borovan leží Velký Borovanský rybník, který v době záplav způsobil obci nejednu komplikaci. Na východ od obce se rozprostírají rozsáhlé areály lesů Hemery a Soví. Na r…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Písek
Obec
Borovany

Obec Borovany leží v Jihočeském kraji, v Píseckém okrese, necelé 2 kilometry jižním směrem od obce Bernartice. Na návštěvníka obce čeká pohled na malebnou jihočeskou krajinu, obklopenou rozsáhlými lesy a rybníky. Západním směrem od Borovan leží Velký Borovanský rybník, který v době záplav způsobil obci nejednu komplikaci. Na východ od obce se rozprostírají rozsáhlé areály lesů Hemery a Soví. Na rozloze 637 ha žije přibližně 220 stálých obyvatel.

Historie

Název obce je zřejmě odvozen od velkého výskytu bobrů, kteří se v prý v okolí původní osady hojně vyskytovali. V písemných pramenech je ves předcházející dnešní obci zmiňována poprvé k roku 1219, kdy fungovala jako vladycké sídlo. Z minima dalších zpráv o dějinách obce vyplývá, že Borovany byly součástí Bernartického panství a samostatným statkem se staly jen na krátkou dobu na konci 15. století.

V polovině 16. století se nový majitel Borovan, Adam Bechyně z Ležen, rozhodl vystavět zde třetí pevnou tvrz. Dvě předcházející vznikly zřejmě v roce 1399 z podnětu Buzka a Petra z Bernartic. V rámci rozsáhlých konfiskací po vypuknutí třicetileté války přešla obec do vlastnictví jezuitského řádu. Přesto se během celoevropského konfliktu přehnala přes Borovany vlna zdivočelých vojáků, kteří ves značně poničily, a ta se takřka vylidnila. Další ranou pro Borovany byla morová epidemie, dostavivší se do obce v druhé polovině 18. století. Obětí bylo tolik, že bylo třeba vystavět nový hřbitov a k němu kostel sv. Rosalie.

Co je k vidění

Po třech středověkých tvrzích zbylo jen několik kamenných rozvalin. Nejvýznamnější památkou tak zůstává kostelík sv. Rosalie, který představuje vyhledávané poutní místo. Barokní kostelík byl vystavěn bernartickými jezuity v době morové epidemie.

Zajímavost

Během povodní v roce 2002 se protrhla hráz Velkého Borovanského rybníka a obec byla na čas rozdělena na dvě části.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Písecký víkend módy a designu 2021 …

25.09.2021 - 26.09.2021
Palackého sady

25. a 26.září 2021 v Divadlu Fráni Šrámka a Palackých sadech v Písku se uskuteční Písecký víkend módy a designu 2021.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

čtvrtek 13. květen

Dnes má svátek Servác

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete