Statistika našeho portálu

  • 102 223 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Boskovice

Boskovice

Město Boskovice leží v Jihomoravském kraji, přibližně 15 km severním směrem od Blanska a necelých 40 km severně od Brna. Rozkládá se na hranicích Drahanské vrchoviny a Boskovické brázdy, v nadmořské výšce cca 380 metrů. Město i nejbližší okolí má charakter rekreačního letoviska s množství zajímavých námětů pro pěší i cyklistické výlety. Většina z nich vede do oblastí Kunštátska a Moravského krasu…

Adresa a kontaktní informace

Město Boskovice leží v Jihomoravském kraji, přibližně 15 km severním směrem od Blanska a necelých 40 km severně od Brna. Rozkládá se na hranicích Drahanské vrchoviny a Boskovické brázdy, v nadmořské výšce cca 380 metrů. Město i nejbližší okolí má charakter rekreačního letoviska s množství zajímavých námětů pro pěší i cyklistické výlety. Většina z nich vede do oblastí Kunštátska a Moravského krasu. Severozápadním směrem od města leží přírodní park Řehorkovo Kojenecko a vodní nádrž Boskovice. Historické jádro města spolu s ghettem bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. V současné době zde žije více než 11 200 obyvatel na území o katastrální výměře 27,83 km².

Historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení zdejší oblasti již v době pravěku. I příchozí Slované si vybrali okolí dnešních Boskovic k založení několika hradišť. Na počátku 13. století zde vznikla pod gotickým hradem osada, která se během několika následujících desetiletí rozvinula v prosperující městečko. Tak ji označují písemné záznamy z druhé poloviny 15. století.

Kromě zhruba padesáti let na počátku 15. století (tehdy patřily Boskovice pánům z Kunštátu) spravovali město i hrad páni z Boskovic, kteří představovali významný šlechtický rod na tehdejší Moravě. Až v roce 1567 se celé zdejší panství dostalo do rukou Morkovských ze Zástřizl. Ti se zasloužili o přestavbu gotického hradu na renesanční sídlo a úpravy se dotkly i farního kostela sv. Jakuba. V roce 1682 pak byl vybudován dominikánský klášter. V téže době přešly Boskovice do správy rodu Ditrichštejnů, kteří zde vybudovali novou rezidenci. V té dnes můžeme navštívit vyhlášené Muzeum Boskovicka.

V průběhu 19. století vznikl na místě gotického hradu empírový zámek, kde sídlili i poslední aristokratičtí vlastníci Boskovic – Mensdorff-Pouillyové. Zhruba v polovině předminulého století se z Boskovic stalo významné průmyslové centrum zdejšího kraje. Převažovala kovoprůmyslová a obuvnická výroba. Významný podíl na hospodářském vzestupu Boskovic měla rozsáhlá židovská komunita ve městě.

Co je k vidění

Z mnoha unikátních pamětihodností v Boskovicích vybíráme zdejší zámek, který byl vystavěn zásluhou Františka Xavera hraběte z Dietrichsteina. Na dřívějším boskovickém hradě probíhá v letních měsících bohatý kulturní program. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na kostel svatého Jakuba staršího, jehož kořeny sahají až do poloviny 14. století. Upomínkou na početnou židovskou komunitu ve městě je židovské město, kde se nacházejí i pozůstatky ghetta, synagoga a židovský hřbitov.

Zajímavost

Na podzim roku 2002 vzniklo v Boskovicích divadlo NABOSO, které si brzy získalo všeobecnou známost a předvádí i v současnosti hry předních domácích i zahraničních autorů.

V Boskovicích se každoročně v letních měsících koná tradiční festival Boskovice - Festival pro židovskou čtvrť.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 19. duben

Dnes má svátek Rostislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete